STEFAi LD VAN SPITS DE AJAX STER ^pporterso Postbus 8164 6710 AD Ede jaa*9an9 strijd naar RCH in Heemstede werd de bus thuisgelaten; men reisde vanaf Amster dam per rondvaartboot. Een lidmaatschap kostte drie gulden per week, waarvoor men in ruil een gratis reis naar de uitwedstrijd kreeg en een kaartje onder de vier gulden.Voorzitter van de supportersvereniging was Jo Westrik, broer van Ajax-secretaris Jan. De leden waren over het algemeen oudere Ajax- supporters, vaak Ajax-donateur. In decem ber I972 waren elf dames en vierendertig heren lid. Uiteraard werden de uitwedstrijden van Ajax niet alleen door dit geroutineerde gezelschap bezocht. 'Ongeorganiseerde' Ajax-supporters reisden hun club overal achterna, vaak per trein. In 1972 werd voor die doelgroep een nieuwe suppor tersvereniging opgericht: De Ajacied. Zij gaven een eigen clubblad uit en er konden Ajax-artikelen besteld worden. Lange tijd Het eerste nummer van Ajax-Life (januari I993) was de Ajacied, tot tevredenheid van Ajax, de enige officiële supportersvereniging. Eind jaren tachtig had De Ajacied zo'n vijf- eneenhalfduizend betalende leden, waar van de meesten jonger dan twintig jaar waren. De Ajacied werkte samen met Ajax, maar bleef onafhankelijk. Het was deze onafhankelijkheid en, vol gens het Ajax-bestuur, weigering van de Ajacied om méér voor de supporters te doen, die er toe leidde dat op 17 mei 1992 een nieuwe supportersvereniging werd opgericht. De Ajacied wilde zich, naar ei gen zeggen, niet laten inpalmen en ging op eigen voet verder. De nieuwe supporters vereniging wilde het contact tussen de supporters en de club verkleinen. Dat luk te: de supportersvereniging groeide als kool. De successen van Ajax en de bijbe horende media-hype waren daar debet aan. Zo'n vijftien procent werd lid omdat men op die manier gemakkelijker aan kaartjes voor wedstrijden kon komen. Op 9 oktober van het afgelopen jaar ver scheen een nieuw Ajax-blad, opgezet door enkele 'kritische'Ajax-(F-side)fans. Eerder, tussen I984 en 1990 was er al eens de Stichting F-side geweest die de belangen van de harde kern-supporters behartigde. Nu kwam er het gestencilde DAS (De Ajax Ster). DAS wordt verkocht bij iedere eer ste thuiswedstrijd van de maand. Begon nen werd met een oplage van 500, maar nummer vier werd al in een oplage van 1400 gedrukt. DAS heeft ook een site op Internet (http://www.euronet.nl/users/pi alfa/das/htm). In nummer I staat een aantal redenen voor het verschijnen van dit nieuwe blaad je: onder meer het volgens DAS oerlelijke nieuwe Ajax-logo, de koppelverkoop van reizen en kaartjes door reisbureau Roever, het beleid en de sfeer van de Arena en het 'niet-kritische' Ajax-Life en Ajax-Magazine. 'Rob' is de drijvende kracht achter DAS. „DAS is geïnspireerd door de Britse fanzi nes" (zie Bergkamp-artikel in Ajax-Life 6 van 1996, MvH). Ik vind het belangrijk dat andere supportersgeluiden óók gehoord worden. Neem nou een Miss-Ajax-verkie- zing.Voor mij hoeft dat niet, maar het moet kunnen, tenminste als de andere, se rieuze kant net zo belicht wordt." Naast veel geluiden over supporterszaken (num mer vijf stond in het teken van Beverwijk) is er in DAS ook ruimte voor humor. In nummer vier staat een Nederlandstalige top 10 en tip 5 uit Rotterdam. Onder an dere Ed Konijn en zijn vriendjes met De Wortelrap.J. de Wolf en R.Witschge met Ik ben een gokker en Henkie en de Fra- sers met Ik hou van rood en van geel, maar weet ik veel? komen op de lijst voor. Maar ook om Ajax zelf kan worden gela chen. Op de achterpagina van vier prijken hilarische foto-collages met Marcio Santos, Pelé, Michael van Praag,Jan Gaasterland en Theo Pouw in de hoofdrol. Anno I997 zijn de Ajax-supporters, geheel in geest van S.F.Visser uit 1918, nog steeds net zo ver schillend als inventief.®

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 41