D YAH EEN WERELDSPITS OEL DAT IK HIER WEG MOET" AJAH.IFE JEUGDIGE ONSCHULD DEBUUT STIMULANS ment doorloopt hij vanaf de El de hele jeugdopleiding. „Ik was heel trots", herinnert hij zich, ter wijl hij in het spelershome nog een flinke hap neemt van zijn uitsmijter. „Bij Ajax spelen is niet voor iedereen weggelegd. Ik was heel jong en enthousiast. Elk jaar een team hoger: het ging allemaal haast vanzelf. Eigenlijk heb ik een vlekkeloze aanloop naar het eerste elftal gehad. Maar dat je ooit in het eerste zult spelen is ook niet iets waar je in het begin al aan denkt. Dan is het gewoon een kwestie van lekker trainen en spelen." Het sprookje van Kluivert bereikt zijn hoogtepunt als hij op 24 mei 1995 in Wenen Ajax voor het eerst sinds 1973 naar de Europacup-1 puntert. De babyface van Kluivert prijkt op de covers van alle bladen. Een 'kind' wordt in no time de populairste voetballer van Nederland. Meisjes (en jongens) vallen massaal voor de baby-face van de vrolijke Ajax-spits. Die jeugdige onschuld raakt Patrick Klui vert op 19-jarige leeftijd in één keer kwijt. Op zaterdagavond 9 september 1995 ge beurt er namelijk iets wat zijn leven ingrij pend zal veranderen. Op nauwelijks meer dan een steenworp afstand van zijn ouder lijk huis raakt hij betrokken bij een auto ongeluk. De bestuurder van de andere auto overleeft de botsing niet; Kluivert wordt schuldig bevonden en later veroor deeld tot 240 uur maatschappelijke dienst verlening. Verschillende media duiken mas saal op de veroorzaker van het ongeluk. Kluivert zou te snel zijn rentree gemaakt hebben. Kluivert zou te hard juichen na een doelpunt. Kluivert zou wéér te hard hebben gereden. Supporters van de tegen partij kwamen met spreekkoren. Kluivert kon zich niet verweren. De Ajacied zat ge vangen in zijn eigen situatie. Het is uitein delijk vooral daarom dat hij besluit om Ajax al na drie seizoenen te verlaten. „Natuurlijk speelt dat ongeluk best een grote rol bij mijn vertrek. In Nederland word ik daar elke keer mee geconfron teerd en daar heb ik geen zin meer in. Ik heb het gevoel dat ik hier weg moet. Dit is in alle opzichten een goed moment om aan iets nieuws te beginnen. Ik krijg nu de kans en die moet ik pakken." Volgende maand, op 10 juli, staat de Noord-Amster dammer voor het eerst op het trainings veld bij AC Milan. De keuze voor deze Itali aanse topclub was voor hem een logische. „Milan vond ik als kleine jongen al een ver schrikkelijke mooie club. Een club met his torie. Een fantastisch team waar ik heel graag deel van uit wil maken. Natuurlijk speelt het ook mee dat een vriend van me, Edgar Davids, daar al speelt. Dat maakt de overstap nog iets makkelijker. Samen met hem ga ik Milan ontdekken." Edgar Davids en Michael Reiziger hebben hem echter niet al te veel verteld over zijn nieuwe club. „Zij hebben er tenslotte pas een jaar gespeeld. Het meeste heb ik dan ook gehoord van Frank Rijkaard, vooral over het leven buiten het voetbal. Hij kent het daar natuurlijk op zijn duimpje. Hij heeft me verteld hoe je je moet gedragen als mens en als voetballer en hoe mooi het is om te leven in Italië en vooral in Milaan." Het is nog geen drie jaar geleden dat de 1.88 meter lange spits zijn debuut maakte in het eerste elftal van Ajax. Op 21 augus tus 1994 speelt hij in het Olympisch Sta dion om de Supercup tegen Feyenoord. Uitslag: 3-0. Kluivert is goed voor een doelpunt en een assist. En net als vele be roemde debutanten voor hem scoort hij een paar dagen later ook in zijn eerste competitiewedstrijd tegen RKC. „Dat de buut tegen Feyenoord vergeet ik nooit meer. Ik wilde me bewijzen, laten zien dat ik niet voor niets in de basis stond. Geluk kig speelden we goed, met het hele team. En als je dan ook nog scoort - met de bui tenkant, op aangeven van Finidi -, kun je zeker tevreden zijn." Aan welke doelpunten bewaart hij zelf de beste herinneringen? „Dat zijn er wel veel", zegt hij met een brede glimlach. „In ieder geval de goal bij mijn rentree tegen RKC. Die bal die ik op aangeven van Frank de Boer in een keer vol op mijn slof nam. En natuurlijk was die met de buitenkant tegen Atletico ook een hele lekkere." Elders in deze Life meer Kluivert- doelpunten. Ondanks die fraaie goal tegen de Madrilenen is het lopen de seizoen Kluivert niet goed gezind. Op de dag dat Juventus Ajax in ei gen huis voetballes geeft, ondergaat hij een operatie aan zijn knie. Gelukkig is de ope ratie succesvol verlo pen, zodat hij verwacht op tijd fit te zijn voor de training van zijn nieuwe club. Wie of wat zal hij straks het meeste mis sen? „Mijn vrienden en mijn familie natuurlijk. En misschien verlang ik in Italië ook wel een „Ik wil de supporters bedanken voor hun steun." beetje terug naar het stappen op het Leidseplein en het Rembrandtplein - hoe wel ik de laatste tijd minder vaak uit ga." De samenwerking met Louis van Gaal heeft hij altijd als heel prettig ervaren. „Van Gaal is een aparte trainer. Hij interesseert zich ook voor zaken bui ten het voetbal. Als je persoonlijke proble men hebt, kun je daar altijd met hem over praten. Dat vind ik heel belangrijk. Op voetbalgebied zijn het vooral de kleine dingetjes waar hij op let. In het begin was mijn balaanname niet geweldig en sprong de bal soms te ver van mijn voet af. Het is lekker dat hij dan juist aan dat soort din gen met je gaat werken. Op welke punten ik bij Milan nog beter kan worden? Daar kan ik niet een, twee, drie op komen. Ik heb van alles wel een beetje." 'Patje' werd vanaf het begin af aan door de meeste Ajax-fans in hun hart hebben ge sloten. Zelf is hij niet over alle fans te spreken. „Ik ken gelukkig een aantal goede en trouwe supporters. Die me altijd heb ben gezien en behandeld als degene die ik ben: een gewone jongen uit Amsterdam- Noord. Maar er zijn ook andere suppor ters, die vaak niet uit Amsterdam komen. Die gaan fluiten als het wat minder gaat. Daar heb ik een bloedhekel aan. Juist als ze je aanmoedigen wanneer je niet goed in je vel zit, geeft dat een extra stimulans. Ik heb dan ook waanzinnig veel respect voor de supporters die er elke wedstrijd zitten en het team aanmoedigen, of het nou goed of slecht gaat. Die supporters wil ik echt hartstikke bedanken voor hun steun."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 15