SEIZOEN 1996-1997 om.Vanuit Spanje trapte de getransfereer de Finidi George na doorVan Gaals enor me discipline aan de kaak te stellen. Finidis landgenoot Nwankwo Kanu was ook al vertrokken, tot grote ergernis van Van Gaal die dacht dat beide spelers hem had den toegezegd te zullen blijven.Via kunst en vliegwerk (en Van derZar en Dani) werd wel de kwartfinale van de Cham pions League bereikt én overleefd.Tegen Atletico Madrid thuis weigerde Winston Bogarde echter op de reservebank plaats te nemen. Mare Overmars flirtte met een transfer naar het buitenland. De teambuil ding van Van Gaal leek zijn beste tijd te hebben gehad. Op 23 april 1997 verloor Ajax met 4-1 bij juventus.Voor het eerst in het tijdperk Van Gaal bleef Ajax in een sei zoen verstoken van een hoofdprijs. De kleurrijke trainer had een beter afscheid verdiend. Voor één keer leek hij ongelijk te krijgen. Ajax, zonder de gestopte Frank Rijkaard en vertrokken Clarence Seedorf, zette de eerste maanden de sublieme lijn van 1994- 1995 gewoon door. Ondanks privé-proble- men bij Patrick Kluivert en Finidi George was er na twaalf competitieduels nog geen punt gemorst. Het doelsaldo was indruk wekkend: 47-3.Van Gaal, zaterdagavond 28 oktober na de demonstratie tegen Roda JC (6-1„Ik heb Ajax zelden zo goed zien spelen als vanavond. Ik zie uit naar de du els tegen Real Madrid en Gremio." Op 22 november bereikten Van Gaal en Ajax in het Estadio Santiago Bernabeu in Madrid waarschijnlijk hun hoogste niveau. Real Madrid kreeg in eigen huis voetballes van Ajax en mocht blij zijn dat het slechts 0-2 (doelpunten Litmanen en Kluivert) werd.Van Gaal verrichtte een tactisch hoogstandje door de terriër Edgar Davids op Michael Laudrup te zetten. De Deen kwam in het stuk niet voor. Een kleine week later won Ajax in Tokio tegen Gremio na het nemen van straf schoppen de wereldbeker. De ongekende successen verleidden Van Gaal tijdens de huldiging op het Museumplein tot gedurf de uitspraken: „waarvan zijn wij de beste? Niet alleen van Amsterdam. We zijn de beste van Rotterdam.We zijn de beste van Eindhoven.We zijn de beste van Europa. We zijn de beste van de wereld!" Ten overvloede riep het blad World Soccer Ajax uit tot ploeg van 1995 en Louis van Gaal tot coach van het jaar. In Tilburg kwam Ajax op 14 januari 1996 weer op de aarde terug.Willem II bezorg de Ajax voor het eerst na 52 competi tiewedstrijden een nederlaag: 1-0. „We hadden twintig maanden niet verloren", zei Van Gaal. „Dat hebben we nooit als een druk ervaren. We leven van wedstrijd tot wedstrijd. Maar het blijft natuurlijk jam mer." Het bleek geen incident. De Ajax-machine van 1995 haperde in het nieuwe jaar. Cam- buur knikkerde Ajax twee weken na Wil lem II uit de KNVB-beker.Wel werd in fe bruari ten koste van Real Zaragoza de weinig aantrekkelijke Europese Supercup veroverd. „We willen nou eenmaal alles winnen. Dat hoort bij Ajax", aldus Van Gaal. In de competitie werd Ajax op de slotdag kampioen. In de afscheidswedstrijd van stadion De Meer werd Willem II met 5-1 opgerold.Van Gaal: „De meeste spelers zijn al enige maanden op. Het is daarom knap dat we weer zover zijn gekomen: kampioen van Nederland en opnieuw in de finale van de Champions League." In de finale in Rome bleek Juventus echter te sterk, al werd het krachtsverschil pas na penaltys in de score uitgedrukt. „Het sei zoen duurde één wedstrijd te lang", aldus Van Gaal. In het afgelopen seizoen werden de bar sten in het Ajax-bastion pas goed zicht baar. Mede door blessures kende Ajax de slechtste seizoenstart sinds tijden, waar door een vierde kampioenschap op rij al snel onbereikbaar was.Van Gaal i haalde met veel bombarie de Argen- /k tijn Ivan Gabrich naar Ajax, maar niemand heeft kunnen zien waar- fl „In principe heb ik een fantastische wereldbeker in mijn hand."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 11