PATAT r houden en die geven je dan tips. Het is best leuk om te doen." Vroeger keken de spelers bij Ajax videoclips, tegenwoordig volgen ze de beursnoteringen? Witschge: "Dat valt wel mee, dat heb je misschien maar tien seconden per dag aan staan. Ik tenminste." Ja, hij kan zich die 'beroemde' foto voor de FEBO nog herinneren. Hij, met onder meer Bryan Roy, MarcianoVink en Frank en Ronald de Boer, met in hun handen een zak patat.Witschge: "Die foto hadden we voor de gein laten maken. Beenhakker noemde ons de patat-generatie. Ik snapte en snap dat niet. Ik ben helemaal niet zo'n patatman. Bovendien: we zijn allemaal goed terechtgekomen, lijkt me.Waar ik wel van hou? Veel vis! Witschge vindt zich als voetballer niet zo veel veranderd in vergelijking met toen. "Ik heb nog dezelfde kwalitieten.Alleen ben ik nu fysiek een stuk sterker, ben wat slim mer in de duels. Ik speel wel wat soberder. Vroeger dolde ik spelers omdat ik het pu bliek iets wilde laten zien. Ik vond het leuk om op te vallen. Nu denk je in het groeps belang. Er wordt meer op kracht gevoet bald in vergelijking met tien jaar geleden. Je moet je verantwoordelijkheden kennen. Daar dacht je vroeger niet aan. Ik speelde weliswaar in het eerste van Ajax, maar als ik bij een amateurclub had gezeten had ik op dezelfde manier gevoetbald. Maar ik heb er nu nog plezier in, hoor. Anders presteer je niet." "Het klopt wel dat mijn carrière er tot nu toen een is geweest met veel vallen en op staan.Van alle spelers die nu bij Ajax zitten, heb ik de meeste ups en downs gehad. Maar het ligt er ook aan hoe je het bekijkt. De twee jaar Barcelona kun je ook erva ren als een up.Je hebt de Europacup ge wonnen, voor honderdtienduizend mensen gespeeld, een mooi leven gehad. Maar ik had geen basisplaats en dat is eigenlijk het belangrijkste." "Het was andere koek ge weest als ik in 1992 de Europacup-1 finale op Wembley tegen Sampdoria had ge speeld. Ik zou in de basis staan, maar ik scheurde twee dagen voor de wedstrijd op de training een spiertje in mijn dijbeen. Ik kon met een spuit spelen, maar dan zou ik daarna misschien nooit meer kunnen voetballen. Dat was dus een gemakkelijke beslissing." Het afgelopen seizoen bij Bordeaux was de beste periode van Witschge tot nu toe. Witschge: "Vanaf het begin liep het per fect. In de competitie ging het wat minder, maar voor het eerst in de clubhistorie haalden we een Europacup-finale. Ik maak te voor het eerst in mijn carrière veel doelpunten. De trainer, Gernot, gaf me een vrije rol op links. Ik mocht van hem doen wat ik wilde. Dat ligt me lekker, ik kan dan overal lopen, werk me kolere. Maar op 4 bij Ajax vind ik ook lekker. Je kunt overal wat opknappen, speelt achter de bal, kan mooie passes geven. Dat ik moet verdedi gen maakt me niets uit.Als het maar niet teveel is. Ik ben niet het type dat iemand genadeloos onderuit schoffelt, maar ik zou het wel kunnen." Een scorende speler is Witschge eveneens nooit geweest, behalve vorig seizoen dan. Witschge: "Ik heb ooit een hele belangrij ke goal gemaakt voor Oranje tegen Portu gal.Voor Barcelona maakte ik voor de Eu ropacup eens een hele mooie.Tegen wie weet ik niet meer, in ieder geval tegen Russen. Maar het houdt niet over, nee. Ik weet niet hoe dat komt. Misschien ben ik geneigd om teveel in mijn positie te blij ven, waardoor ik niet de mogelijkheden zoek om te scoren. Ik ben meer plaatsge vonden. Daar ben ik wel aan het werken. Van Gaal vindt dat ik vaker voor het doel moet verschijnen. Het loopvermogen heb ik ervoor." "Mijn probleem is vaak geweest dat trai ners mijn kwaliteiten niet genoeg zagen. Courbis en Toni van Bordeaux hadden in mijn ogen niet zoveel verstand van voetbal. Die deden maar partijtje op de training, rommelden maar wat aan. Maar ik heb ge makkelijk praten: ik heb Cruijff meege maakt en nu Van Gaal. Dan ben je verwend. Gernot bracht een leuke sfeer in de groep. We gingen in de duinen lopen en daarna lunchen met wijn erbij. Op die manier kun je een groep ook bij elkaar brengen. Dan heb je als trainer misschien minder kwali teiten, maar hij wist wel een team te sme den dat voor elkaar wilde strijden." "Ik heb mijn loopbaan nooit uitgestippeld. Dat heeft geen zin. Als je een been breekt en je komt niet meer terug op je oude ni veau, speel je misschien wel binnen een jaar bij de amateurs. Het leukste zou zijn geweest als Rob en ik lange tijd samen bij een topclub zouden hebben gezeten. Maar spelen voor een topclub is al voor weinig voetballers weggelegd, laat staan voor twee broers samen.We hebben elkaar af gewisseld in het Nederlands elftal. Ik was er als negentienjarige in 1990 op het WK in Italië al bij, Rob twee jaar later op het EK in Zweden. Dat had ook met mijn bles sures te maken. En ik moet eerlijk zeggen dat de Witschges allebei goed gepresteerd hebben in Oranje.We zullen zeker ooit weer samen in een elftal spelen, maar ik denk dat dat pas na onze betaald voetal- loopbaan zal zijn.Ja, misschien wel bij onze oude club SDW.We zien het wel." Voorlopig zit Witschge bij Ajax goed. "Ik kan het goed vinden met de jongens en heb nog zat ambities. De Europacup win nen met Ajax bijvoorbeeld. Mijn terugkeer

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 8