AJAX TWEE KNOPEN DIERENTUIN niet zo goed. Ik ben helemaal geen ijdel tuit, kan er ook heel slobberig uitzien. Het ligt er aan hoe ik opsta. Het kan alle kan ten op. Bij Ajax wordt er wel op gehamerd dat we er netjes uit moeten zien. En ik moet zeggen dat iedereen zich perfect kleedt." Finidi George beklaagde zich na zijn ver trek over de overdreven strakke discipline die er onder Louis van Gaal heerst. Is het inderdaad te erg of durf je dat niet te zeg gen? Witschge: "Ik moet zeggen dat het hier wel strenger is dan bij andere clubs. Op de trainingen moet je er altijd staan. Als dat niet gebeurd, word je verrot ge scholden. Buiten het veld zijn er ook re gels.Je pak moet netjes zijn, je moet een stropdas dragen, twee knopen van je jasje moeten dichtzitten en als je je jasje uit doet, moeten de knopen van je hesje los. Je moet in de groep denken, mag er niet als een ego bijlopen. Een ander punt in de Ajax-leer is het feit dat de spelers hun shirt niet uit de broek mogen dragen.Witschge: "Dat klopt, maar ik heb aan de voorkant altijd een stukje shirt eruit. Anders trekt je broekje op en daar hou ik niet van. Ik prefereer ook lan gere broeken dan die we nu bij Ajax heb ben. Bij Barcelona zaten de broeken lek kerder. Maar bij Ajax hebben ze geen gro tere maten. Dit vindt men blijkbaar netter staan.Wijdere broeken zitten me echter lekkerder. Nu zit het broekje steeds rottig, het trekt, nee, het zit niet fijn. Maar de trainer wil het zo, dus daar heb je je bij neer te leggen. Daar is bij Van Gaal geen discussie over mogelijk. Maar het is heus niet zo dat ik slechter presteer omdat mijn broekje niet lekker zit." Heimwee naar het vrijere leven in Barce lona heeft Witschge niet.Vindt dat het feit dat hij het bij Barcelona niet gered heeft, vooral heeft gelegen aan de aanwezigheid van drie buitenlanders, Michael Laudrup, Ronald Koeman en Hristo Stoichkov. Cruijff mocht er in de Spaanse competitie reglementair maar drie opstellen en die vedetten presteerden nou eenmaal buiten gewoon goed.Witschge: "In de wedstrij den die ik speelde, presteerde ik redelijk. Ik heb wel vrijwel alle Europacupwed strijden gespeeld. Cruijff zei bij mijn komst dat ik voor de positie van Laudrup in aan merking kwam. Laudrup had het jaar er voor een slecht seizoen gedraaid. Cruijff wilde echter wel het seizoen met het kam pioenselftal beginnen. En vanaf het begin speelde Laudrup fantastisch; het kon bijna niet beter." "Maar toch was Barcelona een fantastische tijd. Je had er alles: strand, mooi weer, een mooie stad.We woonden aan de rand van de stad, vlak bij het stadion. Het was een perfect leven. Ik ging bijna elke dag buiten de deur eten. Je leefde veel meer op straat.Je ging ergens lunchen, kwam om vier, vijf uur thuis, ging op de bank zitten, televisie kijken, een dutje doen. Dat beviel me wel. In Frankrijk bij Bordeaux leefde ik in dezelfde vorm verder. Af en toe mis ik dat wel. Hier is het wat saaier. Maar hier heb ik weer andere dingen: ik ga vissen, leg hier en daar een kaartje, ga bij vrienden op bezoek. In vergelijking met zijn eerste periode bij Ajax 1986-1991is de omgang met zijn ploeggenoten hetzelfde gebleven. "Het maakt mij niet of ik met mensen omga die een miljoen verdienen of vijftigdui zend gulden. Ik heb altijd wel plezier, voetbal is nog steeds mijn hobby. We doe wel minder dingen samen buiten het voetbal. Maar hoe komt dat? Veel spelers zijn nu getrouwd, hebben kin deren. Dan blijf je toch meer thuis." Maar dan moet dat thuis wel in de buurt van of in een grote stad liggen. In zijn Bordeaux-periode werd Witschge voor twee maanden uitgeleend aan het Engel se Blackburn Rovers. "Dat was qua wo nen een verschrikkelijke tijd. Er was in Blackburn absoluut niets te doen. Al ge ven ze nu heel veel geld, ik zou er nooit meer naar toe gaan. Ik moet ook nog een beetje leven, anders is het voor mij heel gauw over. Dan kwijn ik weg. Ik zal al tijd goed kijken naar de stad waarin ik eventueel terechtkom. Er moet veel te doen zijn: een dierentuin, genoeg winkels, bioscopen, discotheken, barretjes. Ik vind gezelligheid heel belangrijk, zou nooit op het platteland willen wonen, tenzij het in de buurt van een stad is. Het leven bestaat niet alleen uit voetbal. Wat dat leven nu voor mij inhoudt? Dingen doen met mijn kinderen, uit eten met mijn vrouw, golfen, vissen. Ik vis heel graag. Ik heb altijd met mijn familie op de camping gestaan inVin- keveen. Mijn vader heeft er nog een huisje. Af en toe ga ik er heen om te vissen. Ik vaar in een bootje door de slootjes met een vissie en af en toe duikt er een snoek op. Ik ben geen professional, maar kan goed vissen. Golfen heb ik geleerd in Span je. Dat doe ik momenteel helaas veel te weinig." Aan het rijtje van typische voetballersbe zigheden (back-gammon, populair in Wit- schges eerste Ajax-periode), biljarten en klaverjassen, kan een nieuwe fascinatie toegevoegd worden: de beursgang.Witsch ge: Sommige jongens binnen Ajax beleggen. Dat is een vrij normale zaak als je veel verdient. De rente staat laag. Bij de bank heb je mensen die zich daarmee bezig

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 7