IGD rOTALE ANARCHIE AJAJIIFE CAPACITEITEN CONTINUÏTEIT KRITIEK Volgens Co Adriaanse moet de directeur opleidingen („de mooiste baan van de we reld") ook van alle markten thuis zijn. Ik pleit er voor jonge spelers voor de leeu wen te gooien zo is het altijd gegaan. dichtbij het doei. Nieuwkomers zullen dat moeten leren. Ik pleit er voor jonge spe lers voor de leeuwen te gooien zo is het altijd gegaan." „Ik weet nog goed, het was in de bestuurs kamer op Voorland. Een paar oer-Ajacie- den keken heel somber voor zich uit. Het is nu afgelopen, zuchten ze. Dat was kort nadat bekend was geworden dat Ronaldo niet naar Ajax, maar naar PSV zou gaan. Stel nou eens dat het wel was doorgegaan dan had Patrick Kluivert nooit een kans gekregen. Had hij zich dan ook zo ontwik keld? Ik weet dat hij heel weinig geduld heeft." De oud trainer van F.C. Den Haag denkt dat er bij een speler op zijn achttiende jaar al veel duidelijk is over zijn toekomstige capaciteiten. „Arno Splinter heeft de stap naar het eerste kunnen maken. Hij heeft onlangs een vijfjarig contract getekend. Kluivert daarentegen had een verbintenis van maar twee jaar. Niemand had gezien dat hij zo goed zou worden. Hij stak er niet zo bijzonder bovenuit." Hij noemt twee spelers, die de stap van Voorland naar Om de continuïteit te waarborgen, is hij voorstander van de plannen van de UEFA om voor spelers tot en met 24 jaar toch weer een soort transfersysteem in het le ven te roepen. Op deze manier kunnen de clubs toch hun inves teringen in ta lenten gecom penseerd zien. Volgens Adriaan se is er na de uitspraak van het Europese Hof in decem ber '95 niet zo heel veel veran derd bij Ajax. „In principe is het zo dat elke spe ler die niet on der contract staat gratis weg mag. Voorheen gold dat de ver goedingssom afhankelijk was van de hoog te van de gedane aanbieding door de club. In vergelijking met vroeger hebben nu alle spelers in het tweede elftal een verbinte nis. Dus ook de zes tot acht jongens, die rechtstreeks uit de jeugd komen.Voor heen liet je die een contract verdienen. Als je dat nu zou doen, zouden ze zo kunnen vertrekken naar een andere club. De voet ballers die in het tweede komen, zijn bijna altijd jeugdinternationals. Dus ook heel aantrekkelijk voor andere ploegen. We verkeren wel in een luxe positie dat de meeste jongens graag hier blijven. De be geleiding is goed en Ajax staat er om be kend dat het eigen spelers ook een kans geeft om in het eerste te komen." Tekst: Gilberto Calcio FOTO'S RON RICHEL de Meer en in een later stadium van de Toekomst naar de Arena maakten. In zijn vijf jaar bij Ajax waren het er uiteindelijk veel meer.Aadriaanse noemt ze op: „Ouli- da, Davids, Reiziger, Seedorf, Kluivert, Mus- ampa, Reuser,Wooter, Melchiot, Splinter, Willems,Turpijn,Van den Berg, Mensah.Tu- huteru. Plus wat er het komende seizoen nog bijkomt. De namen noem ik niet, want dat zet die jongens onder druk.Vijftien stuks, terwijl Ajax op mondiaal niveau presteert." Van kritiek op zijn werk moet hij dan ook niets weten. „Er komt hier genoeg talent door.Vergeet niet dat hoe hoger het spel peil van het eerste, hoe moeilijker het is door te dringen tot de selectie. Ajax heeft gewoon de beste opleiding van de wereld. Bij geen enkele club gebeurt dat zo tot in de finesses. De verzorging, de studie, de scouting, de voeding, de organisatie.Vroe ger hadden wij de naam ook al, maar het heeft veel meer inhoud gekregen. Het was toen alleen maar een facade." Zijn werk is klaar. Per I juli daalt hij voor het laatst de trap van De Toekomst af en gaat de deur open bij Willem II. „Naar mijn visie kan het niet beter. Binnen het haalbare heb ik alles gedaan wat kon.Vergeleken met vijf jaar geleden is er een gigantisch verschil. Ik kan hier niets meer aan toevoegen, dus ga ik weg. Mijn levensfilosofie is dat als een uitdaging voldaan is, ik een andere ga zoeken." Vijftien talenten klaar stomen voor de hoofdmacht, een maximaal aantal Neder landse kampioenschappen.Wat is voor Co Adriaanse het mooiste moment van vijf jaar Ajax? „Mijn hoogtepunt is dat ik zelf mijn opvol ger mag voordragen en zelf mag inwerken. Daaruit spreekt een enorm vertrouwen van het bestuur. Meestal krijg je een schop onder je reet." Dat hij invloed mag uitoefenen bij de solli citatieprocedure is misschien wel zijn hoogtepunt. Het is misschien ook wel zijn moeilijkste opdracht.Volgens Co Adriaan se moet de directeur opleidingen („de mooiste baan van de wereld") ook van alle markten thuis zijn. „Je dient een goede trainer te zijn, daarbij ook jeugd kunnen begeleiden.Trainers kunnen trainen, een visie in je kop te heb ben, aanvallend voetbal willen spelen, ma- nagmentskwaliteiten hebben, een onder wijs achtergrond te hebben, Ajax waardig kunnen vertegenwoordigen en vernieu wend bezig zij."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 29