ABNAMR fc. I VISIE SEN nam afscheid in stijl: op 18 juni 1989 ver sloeg Denemarken Brazilië met maar liefst 4-0. Olsen maakte de vierde treffer uit een penalty. Meer opzienbarend nieuws: Morten Olsen speelde in het Deense elftal samen met twee generaties Laudrup: vader Finn Laudrup en zijn zoon Michael. Denemarken werd in 1992 onverwacht Europees kampioen, maar vriend en vijand waren het erover eens dat die generatie niet de beste spelers uit de Deense histo rie had voortgebracht. De elftallen waar mee Morten Olsen als aanvoerder in 1984 aan het EK in Frankrijk, in 1986 aan het WK in Mexico en in 1988 aan het EK in West-Duitsland deelnam, gelden als de kwalitatief sterkste én attractiefste. Net als Louis van Gaal bij zijn aanstelling bij Ajax in 1991 heeft Morten Olsen nog niet zoveel ervaring als hoofdtrainer. Hij begon zijn trainersloopbaan in 1989 in eigen land, bij Bröndby. Hij werd landskampioen en bereikte de halve finales van de UEFA-cup; dit laatste was nog nooit in de clubgeschiedenis voorge komen. Hierna richtte Bröndby zich op het full-professionalisme. De overstap werd op zowel sportief als financieel gebied geen suc ces. Olsen kwam in aanvaring met het be stuur nadat hij enkele gevestigde krachten naast het elftal had gezet en kon vertrekken. Op 28 april 1993 keerde hij terug bij FC Köln, dat in de Bundesliga diep was wegge zakt. Olsen behaalde in Duitsland zijn trai nersdiploma en kreeg FC Köln weer aan het voetballen. Aanvankelijk werden zijn offensie ve ideeën, zeldzaam in het door counter voetbal beheerste land, bejubeld. Olsen wilde een goede opbouw van achteruit en liet zijn ploeg pressing spelen op de helft van de te- spellen. De basis is in ieder geval goed: Ol sen predikt aanvallend voetbal, heeft oog voor de jeugdopleiding en spreekt 'Ne derlands'. Bovendien heeft Olsen zich meermalen laten ontvallen dat hij uiterma te gecharmeerd is van het spel van Ajax, óók toen hij nog niet 'in beeld' was bij de club. In november 1994 vroeg het week- bladVoetbal International naar aanleiding van de 2-0 zege van Ajax in Triëst tegen AC Milan aan een aantal Europese coaches hun mening over Ajax. Olsen, op dat mo ment nog trainer bij FC Köln, zei toen on der meer: „Het voetbal van Ajax sluit pre cies aan op mijn visie. Spijtig genoeg denkt men in Duitsland anders. Hier zeggen ze: Ajax, ja mooi hoor, maar die worden toch niet elk jaar kampioen? Dan denk ik: wie wel? Ajax wil graag kampioen worden, maar alleen op zijn manier. Daarin kan ik me goed vinden." I genstander. Na een paar nederlagen, moest Olsen van het bestuur terugkeren naar het, volgens Olsen laffe, countervoetbal. De finan cieel onafhankelijke Olsen weigerde conces sies te doen. Na een beker-uitschakeling via strafschoppen door de amateurclub Beckum werd hij op 27 augustus 1995 - voor de tweede keer in zijn prille trai nerscarrière - ontslagen.Tegen het bestuur zou hij verklaard hebben dat als FC Köln weer 'op zijn Duits' moest gaan voetballen, men een atletiektrainer en geen voetbaltrainer moest aanstellen. Hoe de samenwerking tussen Olsen en Ajax zal gaan uitpak ken, valt uiteraard niet te voor-

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 5