ajahjfe 3ëü HENK TERLINGEN PRIMEUR ge twee kansen die Ajax deze avond kreeg, nota bene door uitblinker Keizer werden gemist.Ajax verloor met 1-0, door een doelpunt van Irureta voor rust.Veel kansen kreeg Atletico verder ook niet, zodat met deze eindstand beide ploegen na afloop nog alle hoop hadden op een finaleplaats. Een populairder gespreksonderwerp na afloop was de historische gebeurtenis die tien minuten voor tijd plaatsvond. Johan Cruijff werd door Rinus Michels uit het veld gehaald ten faveure van Horst Blan kenburg. Niet omdat Cruijff geblesseerd was en al helemaal niet vanwege een pu- bliekswissel. Neen, H.J. Cruijff, wereld voetballer van beroep, werd vervangen omdat hij.... slecht speelde! Een primeur in zijn carrière bij Ajax-1 .Tot ver na af loop van het duel was Cruijff te verbou wereerd om veel te zeggen over zijn uit gerekend in Spanje vernederende wissel. Meer dan "echt, ik weet de reden niet" kwam er niet uit de doorgaans zo spreek- zekere aanvaller. "Misschien hadden wij een verdediger meer nodig", voegde hij er wanhopig aan toe. Michels had een duide lijke uitleg voor zijn 'godslastering'. "Het werd te riskant in het laatste kwartier. In een wedstrijd als deze moet er wat met een uitverdedigde bal gebeuren. Dat ging te vaak mis. Cruijff was te weinig aan de bal en liet zich te gemakkelijk van de bal zetten. Bovendien verzuimde hij om zijn opkomende bewaker Melo af te stoppen." Twee weken later voor de return was Ajax er niet helemaal gerust op.Tenminste, het bestuur van Ajax vond dat er iets extra moest gebeuren.Ter ondersteuning van Ajax had men niet genoeg aan een vol (65000 toeschouwers) Olympisch Stadion, zo leek men te redeneren. Om de druk op Atletico Madrid te vergroten had men een muziekcorps ingestuurd om voor sfeer te zorgen. Dat (zeker een Amsterdams) voet balpubliek zich niet laat sturen, bleek ook nu. De tonen van het korps werden gene geerd. Meer enthousiasme wist HenkTer- lingen op te roepen. De televisieverslagge ver liep met een zendertje langs het veld om zo dicht bij het veld verslag te kunnen doen, iets wat het Ajax-bestuur voor de kwartfinale-wedstrijd tegen Celtic nog verboden had. Nu mocht het wel en de aanwe zigheid vanTerlingen zou Ajax geen windeieren leggen. Diep in de tweede helft bij een 1-0 stand jutte hij de staantribunes op om Ajax meer aan te moedigen. En terwijl even later het "Ajax, Ajax" door het stadion galm de, loste Wim Suurbier een slap afstandsschot. Doelman Rodri verkeek zich echter op de bal en liet de bal in het doel glippen: 2-0. In de eerste helft had Ajax ook vanaf afstand gescoord. Maar de keiharde vrije trap van Piet Keizer was van een ongekende schoonheid; de knal van Suurbier was dat niet. Daar zat Suurber echter niet mee, zo verklaarde hij na afloop. "Ik had gezien hoe Pietje van ver af inschoot en ik dacht laat ik het ook eens proberen. De keeper dook helemaal over de bal heen. Hij was er helemaal door ver rast. Hij had nooit gedacht dat ik zou schie-^ Ajax had in de kwartfinale het gerenom meerde Celtic uitgeschakeld (3-0 en 0-1). Van Atletico Madrid, een beduidend min dere naam in Europa, kon men dan ook niet wakker liggen in Amsterdam.Toch had men respect voor de club. Atletico had in spelers als Garate, Irureta, Ufarte en Luis goede, technische voetballers. Bovendien speelde de ploeg voor Spaanse begrippen aanvallend voetbal. Een dag voor de uitwedstrijd bleek er nog een serieuze opponent van Ajax te zijn: de grasmat van het Manzanares-stadion. Die was dor, kaal en zeer oneffen. Ajax-aan- voerderVeliborVasovic: "Ik maak me meer zorgen over het veld dan over Atletico." Collega-verdediger Wim Suurbier: "Als je naar iemand passt huppelt de bal alle kan ten op. Door zo'n veld kan je volkomen de mist ingaan.Trainer Rinus Michels noemde de grasmat "een schapenveld." De terrein- meester van Atletico toonde zich zeer be ledigd door de kritiek van Ajax. Heftig ges ticulerend verzekerde hij dat alles nog in orde zou komen en dat die gasten uit Am sterdam zich niet zo druk moesten maken. Een ander aspect in de koude oorlog voor af vormde, hoe kan het ook anders, Johan Cruijff. De Spaanse kranten meldden met stelligheid dat Cruijff na afloop van het sei zoen naar Spanje (Barcelona) zou vertrek ken. De wedstrijd in Madrid was voor Cruijff een uitstekende gelegenheid om de Spanjaarden van zijn kwaliteiten te overtui gen. In het Manzanares-stadion zaten op 14 april 1971 slechts 35000 toeschou wers, waarvan een schame le duizend met een Ajax-hart. Atletico Madrid werd door de Ajax-sup- porters als 'een makkie' beschouwd, waardoor de belangstelling vanuit Ne derland tegen viel.Veel reisbureaus moesten vluchten annuleren. Cruijff stelde ook teleur, net als het overgrote deel van zijn ploeg overigens. Ajax - dat anderhalve mi nuut eerder op het veld kwam dan de thuisclub! - speelde vrij verdedigend. Sjaak Swart fungeerde meer als rechterverdedi- ger dan als aanvaller en Piet Keizer was vooral op het middenveld te vinden. Keizer kweet zich overigens uitstekend van zijn taak. Het was dan ook jammer dat de eni-

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 51