„OE CHAMPIONS LEAGUE IS EEN ANDES TOERNOOI" AIAXIFE DE HERHALING 't Is alweer érg lang geleden en in goe de tijden vergeet ik het weieens. Maar op zo'n lange winteravond schiet het me ineens toch weer te binnen:Ajax in de EK of de WK, wélke is me voor eeuwig ontschoten. Ik had nét vaste verkering en mijn aan staande schoonfamilie -hoofdzakelijk bestaand uit voetbalminnend manvolk - was al aan mijn positie tijdens voetbal wedstrijden gewend geraakt: op het ui terste puntje van de bank, bladerend in de Magriet of verdiept in een detective. Waar ikzelf nooit aan wende waren de onverwachte doelpunten vóór. 't Was altijd schrikken, wanneer de hele ploeg in die kleine huiskamer ineens schreeu wend en gillend overeind schoot, 't Ergste was de finale-wedstrijd: Ajax verlóór. ledereen liep in sprakeloze woede maar wat rond en het jongste broertje kneep met rode ogen in zijn zakdoek. Ik had met hem te doen en dacht hem te kunnen troosten. Ik zal wel zoiets doms gezegd hebben als: 'Volgende keer beter', of iets van dien aard, want ineens keerde de hele stemming zich tegen mij. Of ik me hier niet mee wilde bemoeien.... dat heb ik ook nóóit meer gedaan. Nee, dan die finale-wedstrijd van Joost. Joost was de voetballer van onze vriendenkring die aan het eind van de zomer altijd de kriebels kreeg, omdat hij al zo'n tijd niet had gevoetbald. Ik was nooit op het idee gekomen om mee naar een wedstrijd te gaan, maar voor deze ge legenheid moest ik ook. We waren er allemaal: een kluitje kleumerds langs de lijn met verderop een kluitje kleu merds van de tegenpartij. Het werd ook nog spannend: de tegen standers weerden zich goed, maar werden genadeloos afgestraft, met name door Joost in de achterhoede. 'Dat is gemeen,' hoorden we veront waardigd naast ons, toen een speler van de tegenpartij 'ineens' onderuit ging, waarop wij vrolijk terugriepen: 'Nee, dat is Jóóst.' De club van Joost werd kampioen met I -0. Het winnende doelpunt ontging me zo als gewoonlijk en ik stond wat ver dwaasd tussen mijn hossende vrienden. Ik heb nooit aan iemand verteld, maar eigenlijk wachtte ik op de herhaling, die zoals U weet, nooit kwam. Het was ook gelijk mijn laatste voetbalwedstrijd aan het veld; voor mensen zoals ik is de herhaling van belangrijke wedstrijd momenten onontbeerlijk! Tante El 1-2-1997 Radomir Antic, geboren 22/11/1949 in Zitiste (Joegoslavië) Speler bij: SlobodaTuzIa, Partizan Bel grado, Fenerbache, Real Zaragoza, Lu- ton Town Trainer bij: Jeugd Partizan 1984, Real Zaragoza 1988, Real Madrid 1990- 1991, 1991-1992, Oviedo 1993-1996 Antic' contract loopt aan het eind van het seizoen af bij Atletico Madrid. Hij wordt genoemd als de belangrijkste kandidaat om de Brit Bobby Robson bij Barcelona op te volgen. dat de ploeg aanvallend ingesteld is. De roji- blancos spelen zoals de meeste Spaanse voetbalclubs in een 4-4-2 concept, waarin Kiko (de 23-jarige rappe Juan Carlos zal naar alle waarschijnlijkheid in Amsterdam als diepste spits fungeren, PW) en de rechtsbenige Esnaider de spitsen zijn. De achterhoede wordt gevormd door de op komende backs Toni (links) en Aguilera (rechts). Aanvoerder Solozabal en Santi, die met regelmaat en kels en achillespe zen op hun duur zaamheid beproe ven, bewaken het centrum van de laatste linie. Een extra slot op de deur heeft Atleti co in Radek Bejbl. Op het midden veld houden spel verdeler Milinko Pantic, linkermiddenvelder José Luis Cami- nero en de Argentijn Diego Pablo Simeone, die de rechterkant bestrijkt elkaar in even wicht. Een speler waar Ajax-trainer Van Gaal vooral zijn aandacht op moet vestigen is dé vrije-trappen specialist van Atleti Milin ko Pantic (30). Drie van de vier treffers die hij in de Champions League liet aanteke nen, kwamen tot stand via zijn befaamde vrije trap.Trainer Antic ziet het kanon van Castillië als een voornaam wapen om de belegering van Ajacieden te elimineren. „In heel Spanje is men verrukt over het intelli gente spel van deze nummer 10. Milinko is een klasse apart. Hij heeft het afgelopen seizoen veel belangrijke goals gemaakt. Hij zal tegen Ajax zijn mogelijkheden niet on benut laten". „We hebben een speciale band, omdat ik hem als jeugdspeler in het tweede van Partizan Belgrado (seizoen 85- 87) trainde. Ik ken hem dus zéér goed. Dat was ook een van de redenen waarom ik hem bij mijn aanstelling bij Atletico Madrid direct uit Griekenland heb gehaald. Hij speelde bij Panionios Athene waar hij niet tot volle wasdom kwam", vervolgt Antic. De baas van Calderon houdt zich natuurlijk via de media op de hoogte van de verrich tingen van zijn opponent. Dat de godenzo nen naar het rijk der doden zijn afgedaald moet Antic net zoals iedere tegenstander van Ajax toch enig perspectief bieden. An tic niet. De Servier blijft realistisch en vreest niet geheel ten onrechte een herrijzenis van de gevallen kampioen. „Want is het im mers niet zo dat Hades, de koning van het dodenrijk, zijn prooi in het voorjaar naar de wereld der levenden terugbrengt „Ajax heeft nog enkele weken om te her stellen en zich voor te bereiden op de confrontaties in Amsterdam en Madrid. Nu Ajax niet meer in de race is om de natio nale beker en het landskampioenschap kan het zich fixeren op de kwart-finale. Want vertel me niet dat Van Gaal geen Europees voetbal kan veiligstellen in jullie nationale competitie.Wij strijden nog op drie fron ten mee en moeten onze krachten en aan dacht op die drie afzonderlijke toernooien verdelen. Ajax is als geen andere ploeg in staat om zich op een bepaalde wedstrijd vast te pinnen", aldus Radomir Antic, die refereert naar de slag in Zurich. „De spe lers van Ajax zullen stuk voor stuk méér dan honderd pro cent geven om een ronde ver der te komen. Bij Ajax zijn de be langen groter dan bij ons. Wij hebben zoiets van: we zien wel waar het schip strandt. Louis van Gaal moet zó ver mogelijk ko men met zijn elftal in de Champions League om het seizoen nog te redden. En dat zal extra druk leggen op diegenen die het spel moeten uitvoeren", weet hij. „Wellicht kunnen wij daarvan profiteren door nog meer druk te zetten" Nee, de trainer van Atletico Madrid laat zich niet verder verleiden tot wat pikante quotes over Ajax. Ja, misschien toch wel! Antic wil nog even kwijt dat hij het erg waardeert dat Ajax nimmer zijn identiteit verloochent. „Want ondanks het feit dat het elftal veel blessureleed kent, blijft het het typische aanvalssysteem trouw. En dat is een groot compliment waard". En tot slot een prognose? Ajax-Atletico Madrid? „Hmmwah, nee", klinkt het uit de mond van Antic. Hij doet liever geen voor spellingen over het wedstrijdverloop. „We hebben nog een aantal weken voor de boeg.We zijn nu nog gefocused op de wedstrijden in de competitie, die resulta ten tellen.Want Real Madrid en Barcelona zijn nog niet van ons af, hoor". „We zullen het Ajax zo lastig mogelijk maken. We be schikken over voldoende kwaliteit om de ploeg goed partij te geven. Ik verwacht overigens wel dat Ajax-Atletico een open wedstrijd zal zijn, waarin mooi voetbal ge speeld wordt. Daar heeft de stadionbezoe ker immers recht op".

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 44