ERUG... ER AJAX ajaxlife MOOI VOETBAL OUDE BLESSURE KALKAFZETTING GROTE KANS Door Jeroen Kleijne FOTO'S RON RICHEL „In de eerste seizoenshelft misten we wekelijks vijf of zes basisspelers en die zijn er straks hopelijk weer bij. Het lijkt mij daarom dat het na de winterstop al leen maar beter kan gaan. Daar staat te genover dat we wel die slechte seizoens helft met ons meedragen. Dat zal toch enige invloed hebben op ons elftal. En de straatlengte achterstand die we hebben, halen we natuurlijk niet meer in. De tijd zal leren of we die achterstand nog kun nen verkleinen", aldus Danny Blind. Ook Jari Litmanen ziet een streepje licht aan het eind van de tunnel. „Ik verwacht in de eerste plaats dat het na de winterstop beter gaat met Ajax. Ik hoop dat wij weer mooi voetbal kunnen laten zien én dat we punten pakken. Als het goed gaat met het team, gaat het ook goed met individuele spelers. Onze beste kansen liggen in de Europacup, maar we ge ven de competitie nog niet op. Ondanks de enorme achterstand op PSV moeten we gewoon goed spelen en dan zien we wel hoever we komen. Gewoon van de ene naar de andere wedstrijd le ven." Vóór de winterstop was de Finse nummer tien meer op de tribune dan tussen de lijnen te vinden. Weliswaar stond hij in de laatste wedstrijd van 1996 - tegen PSV - in de basis, maar daarvoor speelde hij ruim twee maanden niet. In de thuiswedstrijd tegen Grasshoppers (25 septem ber) viel hij uit met een achillespeesbles sure, waarna hij aan zijn zoveelste revalida tie kon beginnen. „Ik denk dat ik bij Ajax bijna de meeste uren gemaakt heb van alle spelers. Elke dag begon ik om negen uur aan mijn dagelijkse bezigheden: oefeningen doen in het krachthonk, fietsen, op de loopband en daarna weer onder behande ling." De ervaren lappenmander weet alles van revalideren. Echt wennen doet het nooit. „Aan de ene kant hoort het erbij, omdat het belangrijk is voor het genezen van je blessure. Bij voetballen gaat het echter om het spelen van wedstrijden. Als het herstel dan langzaam gaat, vooral in het begin, en je ziet weinig vooruitgang, is dat erg verve lend. Gelukkig kan ik sinds december weer voluit meetrainen." Peter Hoeksta is misschien wel de groot ste pechvogel uit de Ajax-selectie.Vorig seizoen liep alles nog op rolletjes. Ruim een jaar geleden, op 14 januari 1996, maakte hij zijn debuut voor Ajax tegen Willem II; een week later scoorde hij al zijn eerste doelpunt, de belangrijke gelijk maker tegen Sparta op Het Kasteel. De blonde linksbuiten speelde in de jaargang 1995-1996 zestien competitiewedstrijden, waarin hij vijf keer scoorde. Dit seizoen kreeg hij echter last van een oude blessure aan zijn knie. Na Roda JC-Ajax (4 septem ber) moest Hoekstra afhaken; in oktober volgde de noodzakelijke operatie. Na de winterstop zien we een nieuw Ajax „Daarna was het alleen maar behandelen en in het krachthonk zitten", zucht Hoeks tra. „Je bent daar de hele dag zoet mee. Je wilt zo snel mogelijk herstellen, maar te veel doen is ook weer niet goed. De pe riode vóór de operatie was alles heel on zeker. Toen ik eenmaal geopereerd was, kon ik weer wat meer vooruit kijken, maar het was toch wel een klotentijd." Na een korte kerstvakantie heeft Peter Hoekstra begin januari het herstelproces weer vervolgd. Na een week of twee kon hij langzamerhand wat gaan hard lopen. „Het gaat eigenlijk steeds beter en ik hoop dat ik straks weer lekker kan voetballen. Ik hoop in de loop van februari de training met de selectie weer te hervatten, maar het belangrijkste is toch dat het weer he lemaal goed komt." Voor Danny Blind begint de tijd wat meer te dringen. De Zeeuw is immers - naar alle waarschijnlijkheid - bezig aan zijn laatste seizoen bij Ajax. Ook hij speelde zijn laat ste wedstrijd thuis tegen de Grasshop pers. Kalkafzetting in de lies maakte begin oktober een operatie nodig. Blind is be paald niet gewend aan langdurige uitscha kelingen door blessures. In het seizoen 1995-1996 was hij bijvoorbeeld nog goed voor 31 competitiewedstrijden. Toch heeft de aanvoerder van Ajax bepaald niet bij de pakken neer gezeten. „Ik probeer het zo reëel mogelijk te bena deren, als een normaal ie mand die geblesseerd is. Het herstel gaat volgens planning, dus ik verwacht in de tweede seizoens helft weer te kunnen voetballen. Als ik tegen die tijd nog niet volledig fit ben, kan ik trouwens net zo goed meteen stoppen." In de competitie is Ajax inmiddels al in actie geko men, maar de meeste ogen zijn toch gericht op de confrontaties tegen At- letico Madrid. „Echte top wedstrijden", stelt Danny Blind. „De kampioen van Spanje tegen de kampioen van Nederland. Het wordt een open en interessante strijd, waarbij de uitslag afhankelijk is van hoe je er op dat moment voor staat." Litmanen en Hoekstra zijn iets optimisti scher. De Fin: „Het wordt natuurlijk niet makkelijk.Atletico is een goed team met veel individuele klasse. Maar voetbal is een raar spelletje, je weet het nooit. Als iedereen fit is en in vorm maken we zeker een kans." De linksbuiten: „Als we tijdje met een fitte groep kunnen trainen, hebben we een grote kans om een goede prestatie neer te zetten. Dan is het bereiken van de halve finale denk ik wel haalbaar. Of ik er zelf tegen Atletico bij zal zijn, durf ik nog niet te zeggen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1997 | | pagina 31