NIEUWSFLITS GELUKKIG MET AJAX Nederlandse Sportbibliotheek AJA*|FE piEfiïlZiï Ajax is in haar bijna 100- jarige geschiedenis uitgegroeid tot een instituut, ons bekendste exportprodukt. Maar Ajax is in de eerste plaats een vereniging van mensen met een uitzonderlijk voetbaltalent. Spelers die de laatste vijftig jaar clubgeschiedenis schreven, komen samen in de oudspelers-vereniging 'Lucky Ajax'. DE EREGALERIJ Tekst: Marcel van Hoof Jany van der Veen, Gerard van Dijk, Ri- nus Michels, Cor van der Hart, Ger van Mourik, Wim Anderiesen, Piet Ouder- land, Sjaak Swart.Ton Pronk, Piet Keizer, Wim Suurbier, Klaas Nuninga, Ruud Krol, Jan Mulder, Pim van Dord, Ruud Geels, Dick Schoenaker, Simon Tahama- ta.Wim Kieft en Frank Rijkaard hebben allemaal triomfen gevierd in De Meer. Zij zijn de geïnterviewden in Lucky Ajax, de eregalarij. In indringend geschreven verhalen worden deze ras-Ajacieden neergezet in 'hun' tijd. Ze vertellen over hun liefde voor de club, zoals Jany van der Veen, de jeugdtrainer van Ajax die onder meer Johan Cruijff onder zijn hoede had. Later scoutte Van der Veen talenten als Rob en Richard Witschge, Frank en Ro nald de Boer, Edgar Da vids en Aron Winter voor de club. In het boek zegt Van der Veen: "Spe lers scouten is als piano spelen, dat heb je in je, of niet." Natuurlijk weet hij dat hij met zijn ontdek kingen flink wat geld heeft verdiend voor Ajax. Maar: "zoiets doe je voor een club waarvan je houdt. Daar moet je niet te lang over praten." Lucky Ajax, de eregalerij bevat ontroerende ver halen. Over Ruud Geels bijvoorbeeld,Ajax' topscorer tussen 1974 en 1978: "Goede herinneringen heb ik aan die tijd. Nergens heb ik mijn werk als doelpuntenmaker zo goed gedaan als bij Ajax. En dat terwijl ik soms naar het stadion reed met de gedach te: hoe moet ik straks in gods naam die wed strijd spelen? Ik stond stijf van de zenuwen. Niet dat ik bang was om te falen, of hem kneep voor het pu- bliek. Nee, ik had angst. Doodsangst, let terlijk. Ik voelde me verschrikkelijk, had last over mijn hele lichaam. Stond ik een maal op het veld, dan schoot ik er toch weer drie in. Hoe was dat in vredesnaam wf'/iSa1 Rik Planting: Lucky Ajax, de eregalerij. Thomas Rap, Amsterdam, ISBN 90-6005-387-7. Prijs: 25,00 mogelijk?" Geels' angst had alles te maken met de hartproblemen en vroege dood van zijn vriend bij Club Brugge, ex- Ajacied Nico Rijn- ders. Waarom zou wat Rijnders was overkomen, hem ook niet kunnen gebeuren? Geels: "Nico was bij al die keuringen kerngezond geble ken. En toch ge beurde het. Het maalde maar door mijn hoofd datjk ook dood zou gaan. Ik was met niets anders bezig, totaal gefocused op mezelf." Al voelde hij zich nog zo "besodemie terd", Geels bleef doen waar hij goed in was: sco ren.Vaak drong dat pas tot hem door als hij op zondagavond de tv aanzette voor Studio Sport. "Daar zag ik me zelf weer de ene goal na de andere maken. Zo idioot allemaal." Andere opmerl4P| lijke feiten worden ook vermeld. Wist u^ bijvoorbeeld dat oer-Ajacied en - volgens velen - ras-Amsterdammer Wim Suurbier geboren werd in ...Eindhoven? Suurbiers humor was in ieder geval Am sterdams, zoals hij ooit liet merken na een opzichtige overtreding. De scheidsrechter kwam aangesneld en wees Suurbier te recht. Ajax' rechtsback redde zich er op een prachtige wijze uit: "Sorry scheids, be ter kan ik niet."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 56