ZELF RIN ALS LALLER' AJAJIIFE Ben je qua karakter in staat om na Ajax op een lager niveau te gaan werken? Van Gaal: „Na de successen die ik heb be haald, zijn mijn mogelijkheden ongekend, dus het is niet bepaald denkbeeldig dat ik nu bij Sparta ga werken. Maar ik zou het wel kunnen. Ik ben leraar lichamelijke op voeding geweest op een LTS met een hoog allochtonenpercentage. Dat is altijd wat moeilijker. De LTS is op dit moment de vergaarbak van het onderwijs. Het lukte mij om daar goed op in te spelen. Er wordt primair gereageerd door die gasten, maar het zijn fantastische jongens.Voor sommi gen is het moeilijk om daar mee om te gaan.Voor mij niet. Iedere dag staan dui zend tot tweeduizend mensen om het veld naar de training te kijken.Voordat je door die haag het veld hebt bereikt, hoor je ook het één en ander. Soms ga ik daar op in, soms niet, want je kunt niet aan de gang blijven. Het hangt ook af van je humeur, maar ik wil hiermee zeggen dat ik met ie dereen weet om te gaan." Ik denk dat jij een van de weinigen op dit ni veau bent, die zoveel mogelijk geld verdienen niet het allerbelangrijkste vindt. Van Gaal: „Verdiensten zijn voor mij nooit doorslaggevend. Ik ben heel gelukkig in Nederland, heb een fantastisch huis, mijn dochters hebben het naar hun zin. Boven dien: je kan toch niet meer opmaken dan waar je tijd voor hebt en ik heb niet veel tijd. Maar ja: het is voor mij ook wat ge makkelijker om dit te zeggen, omdat ik op een aardig salaris zit." Denk je dat je in het buitenland de zaken óók zo naar je hand kunt zetten als dat je bij Ajax hebt gedaan? Van Gaal: „Ja, want hier is het net zo moei lijk geweest. Denk niet dat het gemakkelijk is geweest om de mensen hier te overtui gen dat er een andere structuur moet ko men. Het belangrijkste is voor mij de com municatie. Dat heb ik ook gevraagd met de Arena: ik wil communicatie, dan los je heel veel dingen op. Ik zal alleen de taal moeten leren spreken voordat ik naar een bepaald land ga.Voor de rest voorzie ik geen on overkomelijke problemen." Hoe ver gaan je relaties met je spelers? Ik krijg soms af en toe het idee dat je van som migen ook een beetje houdt. Van Gaal, na lang nadenken: „Nou, ik heb wel een relatie met iedere speler. Dat is ook de reden waarom ik de groep niet zo groot houd. Ik vind het heel erg om ie mand die zijn uiterste best doet, op de bank of tribune te zetten, leder mens is gevoelig voor sympathie of antipathie. Dus waarom zou ik ontkennen dat ik daar ge voelig voor ben? Ik ben namelijk ook mens. Ik laat mijn gevoel blijken, stel me kwetsbaar op. Dat is voor mij de beste manier om met elkaar om te gaan." Dan moet je teleurgesteld zijn in de manier waarop Finidi en Kanu vertrokken zijn. Van Gaal: „Ik ben niet teleurgesteld in me zelf, maar in die spelers of in de inschatting van de relatie die ik met die spelers heb of had. Davids en Reziger zijn ook wegge gaan, maar die hebben me keurig op de hoogte gehouden. Dat vind ik voor de club jammer, maar ik gun beiden het beste. Zij hebben een keuze gemaakt. Dat kan ik res pecteren. Ik ga misschien ook weg na dit jaar, maar dan speel ik wel open kaart. Ik zal mijn eventuele vertrek op tijd binnen Ajax kenbaar maken." Een dergelijke openheid is niet gebruikelijk in de voetbalwereld, schat ik zo in. Van Gaal: „Dat denk ik ook niet. Dat inte resseert me echter niet. Ik ben me er goed van bewust dat mijn handelswijze tegen me kan werken, dat heb ik ook wel eens zo ervaren." Hoe bedoel je dat? Van Gaal: „Als je vrij open overal je me ning verkondigt en je kwetsbaar opstelt, schat je wel eens de relatie verkeerd in die je met iemand hebt. Finidi en Kanu hadden me verzekerd dat ze bij Ajax zouden blij ven." Betekende de gebrekkige voorbereiding op dit seizoen en de aarzelende start voor jou een extra uitdaging? Van Gaal: „Ja, ergens wel, hoewel het niet leuk is natuurlijk.Tegen AZ speelde ik met vier basisspelers van het seizoen ervoor: Van der Sar, Kluivert en de De Boertjes. Als iedereen fit is kun je met spelers schuiven en ze prikkelen.Tegen AZ had je als trainer geen keuze en met keuzes kun je prikkelen, mentaal. Het mentale begrip, de mens achter de voetballer is het be langrijkste. Met zoveel afvallers ben je al leen maar bezig om ze fysiek klaar te sto men." Hoe ga je op het mentale vlak te werk? Van Gaal: „Het is mijn visie om spelers vertrouwen te geven en je geeft ze ver trouwen door ze juist op te stellen. Dat werkt soms tegen me. Spelers die je vaak opstelt kunnen wel eens slecht spelen, mó gen dat ook, terwijl reservespelers juist hun motivatie halen uit het feit dat ze op zo'n moment een kans krijgen. Ik houd echter van harmonie, niet van oorlog. Sommige trainers prediken ruzie om tot resultaat te komen, ik niet. Dus, om ant woord te geven op je vraag: ik prikkel spe lers niet door ze buiten de ploeg te laten. Ik werk positief." Hoeveel uur per dag ben je met voetbal be zig? Van Gaal: „Niet zoveel hoor, ik ben met mensen bezig. Met voetbal ben ik alleen tij dens de wedstrijd, op de training, bij de tac tische bespreking, de analyse van de tegen stander en de nabespreking bezig. Dat zijn niet zoveel uren, hoor. Het voetbalspel ken nen we allemaal over het algemeen wel. Daarin leiden we de spelers ook op, zodat ze de wedstrijd kunnen lezen, zelf met op lossingen komen. Zichzelf kennen is echter veel moeilijker en het kennen van de ande re mens, wat ik moet doen, is nóg veel moeilijker. Ik ben wel veel met Ajax bezig, omdat ik niet alleen Ajax-1 heb. Samen met mijn andere directie leden Adriaanse, Oldenhof en I-lil len leid ik een club. Ik haal mijn ontspanning uit het feit dat ik prestaties zie: in het spel, maar ze ker zo belangrijk: in de omgang met mensen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 9