NIEUWSFLITS ZELFS IISKEFET HOORT BIJ DE HISTORIE VAN DE MEER aja*|FE Een meed huis in een grmtm tuin HET AJAX-STAD/Ofy Onlangs verscheen een tweetal boeken, waarin verschillende aspecten van de historie van Ajax worden belicht. Een mooi huis in een grote tuin, de geschiedenis van het Ajax-stadion De Meer 1934-1996 vertelt vrijwel alles over die voor veel Ajacieden nog steeds heilige plek in de Watergraafsmeer. EEN MOOI HUIS IN EEN GROTE TUIN Tekst: Kees Kolf O m de geschiedenis van het ajax stadion De Meer 1934 1996 Fontein In Lucky Ajax, de eregalerij worden, door middel van interviews, por tretten geschetst van twintig roemruchte Ajacieden, tevens lid van 'Lucky Ajax'. Beide (prettig geprijsde!) boeken zijn er in ge slaagd om veel nog niet bekende feiten, anekdotes en wetenswaar digheden boven water te halen. In deze Nieuwsflits besteden we aandacht aan Een mooi huis in een grote tuin en 'Lucky Ajax' zal in het kerstnummer ruimschoots worden belicht. Wat hebben René Froger.Johan Cruijff, Bert Haanstra,Jiskefet, Tscheu-la Ling, een duivenhok, tramlijn 9, Ray Clarke,Willem Steenbergen, een mandje eieren, Piet Keizer en opa Swart met el kaar gemeen? Ze komen allen voor in Een mooi huis in een grote tuin, de geschiedenis van het Ajax-stadion De Meer 1934-1996, een naslagwerk over bijna alles wat er in bijna 62 jaar in en rond het Ajax-stadion is gebeurd. En dat is veel, precies zoals architect Daan Roodenburgh het ooit bedoeld had. Dit Ajax-lid wilde niet alleen een voetbalstadion creëren.Voor hem waren de vorm en leefsfeer net zo belangrijk als of misschien zelf belangrijker dan het voldoen aan de voetbalfunctie. Het stadion moest een knus onderkomen worden voor de vereniging Ajax, waarin het ook ge zellig moest zijn als er niet gevoetbald werd. Zoals de honderdduizenden die De Meer (overigens slechts een bijnaam, de officiële naam bleef altijd Ajax-stadion) bezocht heb ben zullen beamen, was er altijd wel wat te doen. 'Er gebeurt méér in de Meer' was niet voor niets ooit een reclameslogan. Er hing een echte voetbalsfeer. Sjaak Swart babbelde met de mensen op de tribunes en de melige kroketten van 'de Chinees' waren populair. Het boek vertelt over de sfeer op de verschillende tri bunevakken tot aan het ontstaan van de naam F-side aan toe. Dit gebeurt op een anekdotische manier die wordt gelardeerd met veel unieke foto's, zoals van een 'hoogtepunt' in de historie van De Meer: het gooien van eieren naar PSV-doelman Hans van Breukelen, op 7 februari 1988. Hilarisch was het moment waarop de Ajax-leiding die middag (na lange tijd) maatregelen nam. Een man betrad het veld met in zijn arm één emmertje waarin hij alle eieren ging verzamelen. De keerzijde van dit gebeuren was dat een paar maanden later Ajax bij wijze van straf voor lege tribunes zijn laatste competitiewedstrijd van het seizoen moest spelen. In Een mooi huis in een grote tuin komen ze ker niet alleen voetbalverhalen voor. De ontstaansgeschiedenis van de letters Ajax op het dak wordt uit de doeken gedaan en ook: wie er woonden in de vier hoekhui zen. Dat bleken niet alleen mensen te zijn geweest, zoals David Endt, ooit speler van Ajax-2, zich weet te herinneren: "Ik denk nog met afgrijzen terug aan de trainingen die we wel eens hadden rond het stadion. In één van de hoekhuizen woonde Peter Hoefman, die op de administratie werkte. Hij had een hond Pjotr. Die kon verschrik kelijk blaffen. Als je dan langs zijn huis kwam, schrok je je te pletter. Je wist dat Pjotr ging blaffen, maar nog rezen iedere keer je de haren van schrik te berge." Na het overlijden van Pjotr waren ze nog niet van het dier af, aangezien Hoefman zijn hond vlak bij zijn woning mocht begraven onder het tribunevak M. Moeder Lens woonde met haar man, ter reinknecht Jan, bijna haar hele leven in een hoekhuis van het stadion. Zij deed onder meer de was, zoals in het boek te zien is op een schitterende foto van halverwege de jaren zestig, waarop zij vóór het sta dion, in 'de tuin', de shirts van de spelers ophangt aan een tussen bomen gespannen touw. Prominente Ajacieden als Sjaak Swart, Joop Stoffelen en Bennie Muller vertellen op een smeuïge manier over 'hun' stadion. Hun verhalen zijn onderdeel van de ge detailleerd beschreven historie van De Meer. De ontstaansge schiedenis, de opening, de architectuur, het interieur, de talloze verbouwingen, de kaartverkoop, de speakers, de suppoosten, de toeschouwers, de relatie met Betondorp, het openbaar vervoer, de meest beroemde wedstrijden, andere gebeurtenissen dan voetbal in en bij het stadion (opnames van Jiskefet!),Voorland, sluiting en sloop worden allemaal uitgebreid behandeld. Het boek bevat een register, zodat bijvoorbeeld gemakkelijk kan worden opgezocht waarom het meer dan vijfendertig jaar heeft geduurd voordat De Meer een lichtinstallatie kreeg. En wie waren ook al weer de Gebroeders Ballering? We verklappen hier verder niets meer, maar de lezer(es) zal regelmatig versteld staan. Zo heeft Jan Bakker.de laatste terreinmeester van De Meer, opmerkelijk nieuws over de afmetingen van het Ajax-veld! Een mooi huis in een grote tuin is een boek voor iedereen die ooit wel eens in het Ajax-stadion is geweest. En diegenen die het Ajax-stadion nooit met een bezoek hebben vereerd, zullen zich na het lezen van dit boek van spijt de haren uit het hoofd trekken waarom ze dat nooit gedaan hebben! Marcel van Hoof: Een mooi huis in een grote tuin, de geschie denis van het Ajax-stadion De Meer 1934-1996. De Fontein, Baarn. ISBN 90-261 -0924-5. Prijs: 29,50

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 54