AJAX De gladiatoren komen het veld op. 'Baby' Babangida zet aan voor een sprint. Paolo Maldini komt even in ademnood. Maar wat is dat? Grasplaggen springen in het rond. Dit is vandalisme, vernielzucht. Ontzetting in het stadion. Dit kon toch niet? Dit veld kon toch zelfs de slidings van tegenstanders weerstaan? Vol eerbetoon stampen de daders de zoden aan. Gelukkig is Mario van den Ende de scheidsrechter. Een betere wals voor de omgeploegde ak ker is niet denkbaar. Misschien kan Willem- Alexander ook nog even met Erica Terp stra een dansje maken. ontdekken. Het uitstappen moet bij station Duivendrecht. Hierna volgt een wandeling van tien minuten over een fietspad met grind. Dus de bespiegelingen over de op stellingen van Ajax en de prognoses voor de uitslagen van andere wedstrijden gaan hier gebeuren. Niet meer tegen een ach tergrond van de volkse wijk Betondorp, maar met als decor oefenende golfers. Het pad loopt langs de spoorlijn. De NAC- wagons komen langs, duidelijk herkenbaar aan het geel-zwart. Onze optocht stopt. ME-ers zorgen dat die gasten eerst het stadion in mogen en dan wij pas.We lopen langs de trainingsvelden, ze zien er goed uit. Op de weg staat een patatwagen. De laatste mogelijkheid om zonder Arena's iets te kopen, denk ik ineens. Ik ben door de poort. Ik tel de treden naar rij 18 van vak 409. Als ik me vergis, loop ik terug. Het zijn er in totaal 191Ik zie een grasmat met acme. De Arena is een bloed mooie maagd met jeugdpuistjes. Ze gaan over, maar niemand weet wanneer. Op een videoscherm zijn beelden van de kam pioenswedstrijd van afgelopen seizoen te zien. Het commentaar van Eddy Poelman klinkt alsof er drie straaljagers door de ge luidsbarrière gaan. Het is 37 minuten voor kwart over acht. Grote delen van het stadion zijn nog leeg. Niemand hoeft meer op tijd te komen, want er zijn immers vaste plaatsen. De collectieve rillingen van spanning voor het beginsignaal zijn weg. De voorstelling start om 20.15 uur, dus zijn we er om 20.14 uur. Weer valt het me op dat de spandoeken nog steeds op Meer-formaat zijn. Er moet een vak-groot laken komen met het wapen van Ajax, zoals in de stadions in Italië. Het bevordert ook de eensgezindheid. Louis van Gaal geeft op het scherm zelf de op stelling. Mooie service. Ineens bedenk ik dat ik voor de ingang niet meer het ver trouwde 'Officieel programma' heb ge hoord. De technische staf staat langs de lijn. Keurig met Arena-giletjes. Ik stel me Richard Witschge met zijn piekhaar in zo'n outfit voor.Trekstoten,tegeneffect, hij be heerst het allemaal. Alleen dit groene laken is niet dat vanTorbjörn Blomdahl. Onder het gefluit van de NAC-supporters biedt Michael van Praag zijn excuses aan aan de mensen, die nog geen seizoenkaart Ajax begint veelbelovend. Opvallend zijn de strepen van Richard Witschge. Met speels gemak legt hij de bal over 60 meter op het derde gaatje van de rechterkicks van Babangida. Maar dit is Carré-publiek. Vermaak ons en wellicht tonen wij dan emoties. Ik hoor niets. Ligt het aan de akoestiek van De Arena of zijn de toe schouwers te zeer verwend door de suc cessen uit het verleden? Wie het weet mag het zeggen. Danny Blind doet 'tikkie terug'.Wat is dat toch met Ajax? Een ploeg die in de voet balgeschiedenis zo veel heeft genomen, geeft enorm veel bij bijzondere gebeurte nissen. Warzycha van Panathinaikos gaat de historie in als de laatste doelpuntenmaker in het Olympisch Stadion,Jacl< de Gier van Willem II mocht de laatste goal maken in De Meer en de eerste treffer in De Arena komt van Savicevic. Ineens gaan mijn ge dachte naar Ajax-Bayern München, het af scheid van Johan Cruyff. Het moest toen ook leuk worden. In de rust kijk ik om me heen. Gelukkig haalt iemand anders even wat consump ties. Ik zie bijna geen rood-wit.Waar is toch die zee van Ajax-sjaals? De tweede helft begint. Wooter stoeit met Reiziger. Die Italianen geven geen cadeautjes.Woo ter moet nog een paar jaar gaan voetballen op De Toekomst, aan de andere kant van de snelweg. Is die Weah niet wat voor Ajax, bedenk ik me.Ajax schiet bijna niet op doel. Er hangt ook een Surinaamse vlag, terwijl het publiek en Edgar Davids geen vriendjes meer zijn. Er gebeurt weer eens iets. Mare Overmars en Martijn Reuser ko men in het veld. De scheidsrechter fluit af, 0-3. Een show met muziek volgt. Een bergbe klimmer blijft ongelukkig aan een touw hangen. Hij heeft wel het beste zicht op Rob de Nijs en Ruth Jacottt. De afsluiting is in stijl. Een regen van zilveren en gouden strookjes papier dwarrelt naar beneden. Is het illustratief voor de toekomst van Ajax in dit stadion? niet naar beneden kijkend, schuifelen we voor het reeds aanwezige publiek naar onze zitplaats. Mijn honger ebt weg. Het idee nog eens dergelijke halsbrekende toe ren uit te halen, weerhoudt me van een bezoek aan de McDonald's. Mannen, blijkbaar zonder hoogtevrees, dansen in de nok van het stadion op smal le loopplanken mee op de muziek vanTra- vassi. Later volgt zelfs een polonaise. Naast me rookt iemand een sigaar. Ik kijk er van op, want door het gesloten dak waan ik me in een sporthal. Een groot doek met daarop een oranje strik, ontneemt het publiek het zicht op het veld.Voorzichtig gaat er een wave door het stadion. Ik merk op dat de span doeken te klein zijn voor de Arena. Het lij ken wel met pen beschreven papieren zak doekjes. Alleen een lap met 'Red White Fighters' is in verhouding met de afmeting van het stadion. Het is warm. Zweet staat achter op mijn rug. Om me heen trekken mensen jacks en truien uit. De doeken vallen. 'Ajax,Ajax,Ajax', klinkt het. 'Brandweermannen' trekken stoffen sche pen over de zee, waarin het veld is omge doopt. De doeken staan voor de clubs uit het betaalde voetbal. Eindhoven is een rubberboot, Feyenoord en PSV vormen kolossale vaartuigen. Een oorverdovend fluitconcert volgt. Het klinkt goed. Dan komt een immens Ajax binnen. De andere topclubs vervallen daarmee tot reddings sloepen. Het dak gaat er af. Een frisse tinteling volgt. De buitenlucht is weer te ruiken.Vol concentratie draagt Frank Rijkaard de fak kel het stadion binnen.Vuurwerk ont brandt, overal flitslicht van fototoestellen. Het veld wordt uitgepakt, een rode en wit te helft. 'Dat licht', denk ik. Fantastisch. Het zicht, niets geen hekken meer. Een kla terend applaus volgt. Ik denk ineens: ook tegen RKC zitten er zo veel mensen, een raar gevoel. 'Kampen', 'Zwolle', 'Voorthuizen', ook de provincie groet Ajax. Het oudste en jong ste lid van Ajax doen samen de aftrap, op nieuw een teken van symboliek. 'Litmanen, oh, ho'. Dit is geen gras, dit is tapijt. Dit is mini-voetbal, zoals vroeger in Ahoy werd gespeeld. Bij de volgende wedstrijd tegen NAC maar met het openbaar vervoer gegaan. Ner gens op een station de halte Arena kunnen

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 50