AJAH.IFE IMHWWV •tAVVU^V al even 'enthousiast' over de groene zoden in het land van beperkte mogelijkheden. „Bij River hadden de voetballers van de club naast het stadion Monumental, welge teld één trainingsveld tot hun beschikking, waarop tal van elftallen moesten trainen. Toen ik nog in de River jeugd speelde moesten we dikwijls naar het gemeente park midden in Buen'Aires.Tussen de los lopende honden en spelende, kinderen ronddraven was weining succesvol. In zo'n omgeving kun je toch geen serieuze trai- ningsarbeid verrichten?" Hebben jullie in het eerste elftal ook wel eens in het park tussen de loslopende honden moeten trainen? „Ja", glimlacht Mariano bit ter. „Er was dan één verschil met de trai ningen bij de jeugd. Het afgebakende veldje werd omzoomd door vele fans." Bij sommige clubs in Buenos Aires ontbre ken alle faciliteiten voor het starten van een jeugdopleiding. De situatie bij de meeste clubs is derhalve weinig florissant. Ondanks het ontberen van voldoende armslag bij veel Argentijnse clubs bespeurt Mariano een lichte, stijgende lijn. „Sinds de privatisering van televisiemaatschappijen als deTELEFE ontvangen de clubs thans een gering percentage van de uitzendrech ten." De inkomsten uit de televisiegelden zijn voor de clubs net voldoende om hun eerste team mee te kunnen financieren. De jeugdelftallen in Argentinië hopen te gen beter weten in op welwillende bedrij ven. „Of je nu inkomsten genereert uit uit zendrechten of niet, de situatie bij de meeste clubs in Argentinië blijft schrij nend", aldus de Ajacied.die zeer begaan is met het lot van de clubs. „Het belang van het voortbestaan van volkssport nummer één is groot. Want voetbal is de hoeksteen van de Argentijnse samenleving. Een week verstoken zijn van voetbal en het hele land zou gek worden", weet Mariano Juan. Wat betekent tenslotte het wit-blauwe tenue, de nationale kleur voor de Argentijnen? Juan junior en senior kijken elkaar op een veel betekende manier aan. Op Mariano's gelaat verschijnt een vette grijns, kordaat zegt hij: „Alles". een revalidatiebad, mooie kantine.Ver schrikkelijk fraai allemaal voor die jonge spelertjes." „Of River Plate over zulks be schikt", herhaalt Mariano mijn vraag. Ma riano hijst zichzelf traag uit de zware lede ren fauteuil en lacht wrang om zoveel on nozelheid. Heftig zwaaiend met zijn wijs vinger tiert hij: „Nada, no hay nada no" (niets, er is helemaal niets.). Vader Ricardo valt zijn zoon bij: „Jullie Ne derlanders begrijpen helemaal niets van de situatie in ons land". Mariano neemt een slok van zijn cola en vervolgt: „Een mooi thuis- en uittenue van de club zoals die spelertjes hier dragen, is niet voorhanden. Puur uit geldgebrek. In de jeugdelftallen moesten onze ouders zelf voetbalschoe nen en passende kleding aanschaffen in de winkel op de hoek van de straat. Er waren jongens bij die zich geen deugdelijke voet balkleding en dito kicksen (straatschoe nen) konden veroorloven. Een lederen voetbal van het juiste merk heb ik nooit kunnen beroeren in de jeugd." Mariano is

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 32