ALCIDES ajajiife ARGENTINA DE 'TOEKOMST' bij de opvattingen van Luis Cesar Menotti, die andere toptrainer die Argentinië koes tert. Menotti predikt al sinds de jaren ze ventig: orde, discipline, pressing, spektakel en het voornaamste aspect: plezier in het spelletje. Het spektakel is toch evenwel ondergeschikt aan het resultaat in Argentinië? De belangen zijn toch enorm groot in het huidige Argentijn se voetbal? Mariano: „Dat klopt. Er ligt veel druk bij de clubs, omdat er slechts 19 competitieronden zijn. En er zijn zo'n vijf clubs, die elke jaargang voor de titel strij den. Dat betekent dus veel concurrentie. Voetbalclubs alsVelez Sarsfield, San Loren zo, River Plate, Independiente en Boca Ju niors kunnen zich geen uitglijder permitte ren". Het leven van de jonge gelukzoeker lijkt hem elke dag met een vette grijns toe te lachen. De donkere wolken van eertijds lij ken voorgoed verdreven. Hij verwondert zich nog dagelijks over de perfecte organi satie en het professionele beleid bij de landskampioen. „Ik heb het helemaal niet slecht gehad bij mijn vorige club River Pla te", verontschuldigt Mariano zich bijna. Mariano Alcidesjuan werd op 17 mei 1976 in El Barrio de Cabalitto, een gegoede bui tenwijk in Buenos Aires geboren. Een tijd waarin de hoofdstad bijna op sterven lag. Na jaren van onzekerheid en torenhoge inflaties herstelt de economie zich langza merhand in Argentinië. De privatisering die onder de huidige president Carlos Menem is doorgevoerd, heeft het gezin Juan veel fortuin gebracht. Ricardo, de sympathieke Door Peter Wemelink FOTO'S RON RICHEL vader is textielhandelaar. Moeder Susana Castello heeft haar eigen muziekprogram ma op de radio. Carlos Menem, tevens trouw supporter van River Plate, zal nog steeds alle moge lijkheden moeten aanwenden om zijn land uit de negatieve spiraal van recessie en buitenlandse schulden te trekken. Het roe rige verleden van het land krenkt elke trotse Argentijn tot diep in zijn ziel. Militai re Junta's en coups dicteerden jarenlang de geschiedenis van het Zuidamerikaanse land. In 1982 barstte een verloren oorlog met Groot-Brittannië uit over de zeggen schap over de Falkland Eilanden. Op de Plazo de Mayo weenden Las Locas (dwaze moeders) vele maandagen over hun ver dwenen mannen en kinderen. De dwaze moeders zijn een wereldwijd symbool ge worden van het verzet tegen de dictatuur. De familie Juan laat het verleden liever rusten. „We moeten immers vooruit kij ken." „De Argentijnse middenstand heeft het re delijk vandaag de dag", maarvervolgt vader Ricardo „men denkt in Argentinië nog steeds van dag tot dag. Sociale voor zieningen blijven hopeloos achter." De al lerarmsten in de grootste metropool van Zuid-Amerika plunderen door honger nog steeds winkels om zich van voedsel te voorzien. „Vanaf 1987 begon de economie zich na twintig turbulente jaren te herstel len. De jarenlange inflatie en chaos hebben diepe sporen getrokken in alle gelederen van de maatschappij." Dat het professione le voetbal en ook andere takken van sport daaronder te lijden hebben gehad, heeft Mariano zelf ondervonden. „Naar Neder landse maatstaven is de organisatie en de professionaliteit bij Argentijnse clubs nog steeds schamel", verzucht de jonge Argen tijn. De grootste ontbering in het voetbalmaffe Argentinië is volgens de verdediger het ontbreken van groen, sappig gras. De meeste betaalde voetbalorganisaties laten hun spelers tijdens trainingssessies op bik kelharde, kale akkers rennen en sleuren. De 'infrastructura' (voorzieningen) bij veel clubs vormen ook een discussiepunt. Het contrast tussen de georganiseerde jeugdaf deling in Amsterdam en de jeugdopleiding bij River Plate is voor de Argentijn buiten gewoon groot. „Neem bijvoorbeeld de ac commodatie voor jeugdspelers bij Ajax. Dat is ondenkbaar in Argentinië. Diverse trainingsvelden met tal van faciliteiten: rui me en modern ingerichte kleedkamers,

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 31