J INTERVIEW MET: MARIANO et intelligente spel van Ajax krijgt er een intellectueel bij. Mariano Alcides Juan heeft een eigen mening, is erudiet, heeft een driejarige rechtenstudie achter de kiezen en gaat in zijn spaarzame vrije tijd te rade bij Benedetti, Garcia en Marquez. Mariano Juan, een speler in dienst van Ajax, met referenties als 'groots, geweldig, talentvol, leergierig', maar bovenal een wereldgozer. RIVER PLATE Wie het wekelijkse optreden van Ajax' verdediger Mariano Juan nauwlettend heeft aanschouwd, is snel geneigd een ver gelijking te trekken met oud-Ajacied Jan Wouters. Dat de Argentijnse danser gelij kenissen vertoont met Jantje Beton is slechts ten dele waar. Het geblokte man netje voetbalt met de borst vooruit en met de mouwen opgestroopt. In de man dekking schuwt hij het persoonlijk duel niet. Het markante raakvlak met Wouters is zijn tred; dat de verdediger zijn gehele jeugd op een skippybal heeft vertoefd lijkt zonneklaar. Mariano zelf ziet in zijn spel meer over eenkomsten met de Argentijnse stilist Fer nando Redondo, die bij Real Madrid in loondienst is. Zijn vader Ricardo, die zich gedurende het interview steeds nadrukke lijker manifesteert, ziet zijn zoon als het type José Luis Villareal. „Een Argentijnse mandekker die bij het Franse Montpellier speelt", verduidelijkt Juan senior. De zelfverzekerde Argentijn kent geen twijfels over zijn vertoonde spel. Hij geeft wel toe dat hij zijn spel in een systeem met echte buitenspelers nog wel moet perfectioneren. In Argentinië spelen de clubs alleen in een 4-4-2 systeem. Op de vraag welke positie hij in de achterste linie prefereert, antwoordt hij gedecideerd: „een stek in het hart van de defensie". Bij zijn vorige club River Plate, waar hij overi gens niet meer dan een reserve was, stond hij steevast als rechtsback geposteerd. De rol als opbouwer lijkt hem daarom dan ook wel wat. „Ik denk dat ik in een centra lere rol beter uit de verf kom. Op de fel begeerde positie naast Danny Blind kom ik ook in de gelegenheid een pass te geven, ik kan dan ook een aanval opzetten en voor het doel van de tegenstander opduiken." De nieuwbakken Ajacied ducht de ge vreesde concurrentie met Frank de Boer allerminst. „Maar", weet de afgewaaide student rechten „de trainer beslist toch uiteindelijk op welke positie ik het beste rendeer." Op het plankier van de Nationale schouw burg in Buenos Aires het Estadio Monumen tal heeft Mariano Juan afgelopen seizoen diverse malen zijn kunsten vertoond aan de ruwe aficionado's van River Plate. Rel len zijn er bijkans aan de orde van de dag. In het veld is het niet anders. Dat de Ar gentijnse onderonsjes bijwijlen flink gepe perd zijn, heeft de krijger wellicht lijfelijk ondervonden. Spiezen en hellebaarden zijn de wapens, die de spelers aanwenden om de onderlinge krachtmetingen in hun voordeel te beslissen. Fracturen aan lede maten en ingewanden zijn de trieste balans na een potje voetbal. „Ha, ha, je overdrijft het wel he. Maar ik begrijp waar je op doelt", lacht Mariano Juan. Serieus vervolgt hij: „Ja, natuurlijk is het voetbalgeweld in Argentinië een veelbesproken onderwerp. Maar tegenwoordig spelen de voetballers gedisciplineerder. Men toont meer respect voor elkaar. De voetballers spelen overi gens nog steeds agressiever dan in Europa, want het resultaat telt en niet de show". De optiek dat resultaat belangrijker is dan het vertoonde spel deelt vooral topcoach van Argentinië Carlos Bilardo. Bilardo schuwt de vuile oorlog niet, als er maar gewonnen wordt. Het dogma van de gewe zen gynaecoloog zou Van Gaal enorm te gen de borst stuiten. Mariano sluit zich aan

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 30