I het stadion op en gaf haar beroemdste zoon een klaterend applaus. Daar liep-ie dan, dat jochie van 'de overkant' die in De Meer opgroeide en er later de beste voet baller ooit werd. Cruijff zou op de middenstip de fakkel ontsteken, waarmee, na een rondgang door het land, de 'ziel van het Ajax-sta- dion' in de Amsterdam Arena zou aanko men. Misschien tekenend voor de zakelij ke, Amerikaanse sfeer van de Arena, wilde de vlam niet vlam vatten. Zij wilde in De Meer blijven. De ziel van Ajax lag en is in haar eigen stadion in De Meer. Met een noodfakkel liep Cruijff een ronde over het veld. Echte Ajax-fans pinkten menige traan weg; met het verdwijnen van Cruijff met vlam uit het stadion kon De Meer gesloten worden. Om elf uur precies zou het gebeuren. Sa luutschoten uit twee enorme kanonnen begeleidden het moment suprème. Het publiek telde af en toen de klok op nul stond, ging het licht uit in het stadion. De Meer had opgehouden te bestaan. Een vreemd gevoel maakte zich van je meester. Emoties en ongeloof gingen hand in hand. Langzaam stroomden de tribunes leeg. Enkelen bleven staan, stil voor zich uitkijkend, het nog niet ten volle beseffend. Totdat de harde werkelijkheid van 1996 tot hun doordrong. Een ingehuurde ste ward sprak emotieloos, zonder hij het zelf wist, historische woorden tot enkele 'blij vers'; „Wilt u alsublieft weggaan.We gaan sluiten." Ruim een week later zou de fakkel van Ajax, de ziel, toch worden ontstoken.Waar tijdens de fakkeltocht door het land de fakkel vele malen uitging, ging in de nacht van 14 op IS augustus nog éénmaal het licht aan in De Meer. Een 'aangestoken' brand verwoestte het hoofdgebouw en een gedeelte van de hoofdtribune. De brandweer had het vuur na enige uren in bedwang. Maar de ziel van Ajax ging niet uit. Die ligt nog wel even in De Meer.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 27