ONDERWIJZER VAN GAAL MAXI PLAY-BACKSHOW delijk dat we dit symbolischer moesten zien: al die (Europese) successen hadden hun basis in de (Watergraafs)meer. De vrees voor gebabbel tijdens de slui tingsceremonie - in de hand gewerkt door de aanwezigheid van Hans Versnel op de voorvelden - bleek gelukkig ongegrond. De twee presentatoren jack van Gelder en Ron Brandsteder, kweten zich op een be schaafde manier van hun taak. Het vijfhon derd man- en vrouwsterke 'Groot Niet Te Verslaan Ajax-koor' zong op het podium een potpourri van bekende Ajax-liederen ('Op 'n slof en 'n ouwe voetbalschoen', 'Ajax wint de wereldcup', Johan Cruijffs 'Oei, oei oei (dat was me weer 'n loei), 'De herdertjes lagen bij nachte'). Het geluid van de neerkletterende regen begeleidde de mooi gezongen liederen. Voordat daadwerkelijk met de sluitingsce remonie zou worden begonnen, werd de nieuwe Ajax-selectie aan het publiek ge presenteerd. Dit ritueel, normaliter een vast item van de Open Dag, werd door Louis van Gaal op geheel eigen wijze inge vuld. Nadat Jack van Gelder Ajax' trainer had aangekondigd, miste Van Gaal in eerste instantie Ajax' erehaag van jeugdspelers. Het zou de enige misser zijn van Van Gaal die de komende drie kwartier de touwtjes voor de laatste maal in De Meer strak, zéér strak in handen zou houden.Van Gaal had zich voorgenomen om het publiek het 'Ajax-systeem' te gaan uitleggen, mede omdat Van Gaals vaste pispalen 'de heren media', het volgens hem regelmatig niet goed zouden doen.Ter uitleg waren op het veld blokken neergezetten, met daarop het bij die positie horende nummer ('op 6','op 7' enzovoort). Eén voor één werden de spelers het veld opgeroepen, waarna ze bij de bij hun horende positie gingen staan. Multi-functionele spelers hadden ook an dere nummers op hun blokken, op die ma nier aangevend dat zij ook op andere posi ties uit de voeten konden.Van Gaal legde met bulderende stem het 'Ajax-systeem' uit. De ex-onderwijzer was duidelijk voor zijn 'leerlingen' op de tribunes: „geeft u de spelers een hartelijk applaus" of „nou dat mag wel wat meer zijn". Geen mens die het in zijn hoofd haalde om de andere kant op te kijken. Gedurende Van Gaals uitleg hing voortdurend de dreiging van het 'krij gen van een beurt' boven het stadion. „En Van Hoof, herhaal nog eens wat Ajax moet doen als de tegenstander met twee spitsen speelt." Na drie kwartier was het over. De spelers - keurig met een parapluutje boven hun hoofd - en Van Gaal verdwenen van het veld. De les was over, het was tijd voor ontspanning. Het koor zong het clublied de 'Ajax- Marsch' en populairdere deuntjes als 'We are the champions'. Het stadion werd don kerder. Ineens waren daar de Beatles! Zo als het bij megasterren hoort, spelend in een voetbalstadion en dientengevolge ge degradeerd tot kleine poppetjes. 'It's been a hard days night' deelden zij de meute mee, verwijzend naar de 5-1 nederlaag die hun voetballende stadgenoten een kleine dertig jaar geleden in die andere Amster damse voetbaltempel leden. Na afloop van de deun bleek het om een ex tra aflevering van de Maxi playback-show te gaan. Liver- pool-verslaanders Frits Soete- kouw in de rol van John Len- non, Bennie Muller als Ringo - Starr, Ton Pronk als Paul Mc Cartney en cult-ster Cees de Wolf als George Harrison T'; speelden hun laatste, aparte, rol in De Meer overtuigend. Vervolgens werd nog veel die per in de geschiedenis gedo ken. In een hoek van het sta dion verscheen een groot Paard van Troje, voortgetrokken door de legendarische oude Ajax-garde (Jany van der Veen, Piet Ouderland, Ger van Mourik) en mindere heroïsce namen (Gerrie Kle- ton.Wim Meutstege), verenigd onder de noemer 'Lucky Ajax'. Na aanvangsmoeilijk- heden (het paard wilde of kon het stadion niet in) kregen de tientallen oud-Ajacieden het Paard van Troje toch aan de praat. Zij trokken de viervoeter (of was het vierwie ler?) tot voor aan het podium. En zie: de symbolische betekenis was duidelijk: uit de buik kwam een groot aantal spelers van het Ajax van 1971toen voor de eerste maal de Europacup-1 was gewonnen. De oude garde had het pad geëffend voor de latere successen. Jack van Gelder zag in zijn professionele enthousiasme het héle basiselftal van Europacup-winnaar Ajax uit de buik komen, maar het scheelt toch een slok op een borrel als we het in plaats van Ruud Krol en Johan Cruijff met Sies Wever en Ruud Suurendonk moeten doen. De blijkbaar onvoorbereide Van Gelder stelde een niet zo'n handi- Een aantal F-siders was inmiddels 'hun' vak opgeklommen. De reservedoelen werden van het veld verwijderd en het afscheid kon beginnen. Jeugdige Ajax-leden vorm den - net als bij de opening van het stadion en het vijftigjarig jubileum in 1950 -het woord AJAX op het veld. Niet meer zo ge disciplineerd en stilstaand als bij de vorige uitvoeringen, maar daarom niet minder fraai.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 23