ajajiife HOND TREKT MAN KLEEDKAMER 52 Een week na Ajax-Besiktas werd Johan Cruijff tijdens de inter land Nederland-Tsjechoslowakije uit het veld gestuurd. Het pu bliek had daarop het veld bestormd en na afloop scheidsrechter Charles Taylor met zitkussens en bierblikjes bekogeld. Dit inci dent deed de KNVB overwegen om het Olympisch Stadion in c de ban te doen. Geschrokken door dit dreigement kwam de sta diondirectie in actie: rond het veld werd prikkeldraad aange bracht en er verscheen een loopkooi voor spelers en arbitraal trio. Tot 28 september 1977 speelde Ajax al haar Europese thuiswed strijden in het Olympisch Stadion. Naast de in vergelijking met het eigen stadion grotere capaciteit van het Olympisch Stadion, was ook de aanwezigheid van een lichtinstallatie in het Olym pisch Stadion lange tijd een reden om uit te wijken. Het Ajax- stadion beschikte pas vanaf 24 november 1971 over eigen licht. Het Olympisch Stadion had in 1934 - als eerste stadion op het Europese vasteland - reeds een permanente lichtinstallatie. Het is onmogelijk om alle historische Ajax-wedstrijden in het Olympisch Stadion op te sommen. De 5-1 tegen Liverpool ('de mistwedstrijd), de 1-3 in de sneeuw tegen Benfica.de vernede ring van Carl Zeiss Jena (5- Ide hattrick van invaller Ruud Suurendonk tegen Na- poli (4-0), de kopbal van Sjaak Swart tegen Benfica I - 0), de slachtingen van Bayern München (4-0 in 1973 en 5-2 in 1995), de demonstratie te gen Real Zaragoza (3-0), de wereldcup tegen Indepen- diente (3-0), de afscheids- wedstrijd van Sjaak Swart, de lijst is eindeloos. Amsterdams gebruik werd de dirigent echter al snel tegenge werkt. Het knallen van rotjes overstemde de probeersels van de man en ook de teksten werden niet helemaal nagevolgd. Eén re gel heeft Nico van der Linden er toch met succes ingebracht: "Hij heeft gewonnen de Zilvervloot" is een Ajax-klassieker ge worden, die jarenlang na wéér een Ajax-succes door het Olym pisch Stadion rolde. Om Ajax zich thuis te laten voelen in het Olympisch Stadion had de club altijd een vaste kleedkamer in het Olympisch Stadion. Kleedkamer 52 werd een begrip. Bobby Haarms: "Kleedkamer 52 was al snel wat heiligs. De spelers kregen er een gevoel van onoverwinnelijkheid.We konden eenvoudigweg niet verliezen." Dit bijgeloof leidde soms tot vermakelijke taferelen.Vanwege verbouwingen in hetVolendam-stadion werd de competitiewed strijd Volendam-Ajax op 12 april 1994 in het Olympisch Stadion gespeeld. Aangezien Volendam officieel 'thuis' speelde, nam de club haar eigen speaker, Pé Mühren, mee en kreeg ze ook de kleedkamer van de thuisclub toegewezen, kleedkamer 52. Ajax protesteerde heftig tegen het 'inpikken' van haar vaste kleed ruimte. Het protest mocht niet baten. Ajax moest het met de gastenkleedkamer doen en verloor - logisch, voor wie bijgelovig is - met 1-0 de 'uitwedstrijd' in het Olympisch Stadion. Ajax nam op 3 april 1996 afscheid van het Olympisch Stadion. Het werd een ietwat bitter adieu, want de Europacupwedstrijd tegen Panathinaikos werd met 1-0 verloren. Dat neemt niet weg dat de herinneringen aan de tijd die Ajax in het - de laatste vijf entwintig jaar slecht onderhouden, maar desondanks mooie en sfeervolle - Olympisch Stadion heeft gehad, vooral positief zul len zijn.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 59