I STADION VERSCHEIDENHEID DE ZILVERVLOOT Tekst: MARCEL VAN HOOF FOTO'S RON RICHEL De talloze ideeën tot sloop van het monumentale stadion, die vanaf de jaren zeventig regelmatig door verschillende onwelden kende instanties werden geopperd, passen vreemd genoeg wel in de historie van het Olympisch Stadion, dat als het aan het Ne derlandse parlement had gelegen er überhaupt nooit gekomen was. Nadat in 1923 het Nederlands Olympisch Comité (NOC) erin geslaagd was om de Olympische Spelen van 1928 naar Ne derland te halen, moest er uiteraard een groot stadion komen. Verbouwing van het pas negen jaar oude Stadion -gelegen tegen over het latere Olympisch Stadion - werd eerst overwogen, maar later werd besloten tot de bouw van een nieuw stadion. Het Nederlandse parlement besloot in mei 1925 echter geen subsidie geven voor de bouw van een Olympisch Stadion. De Olympische wedstrijden zouden de zondagsrust verstoren en bovendien waren de Spelen 'heidens'. Het kamerlid Scheurer (ARP) nam bijvoorbeeld aanstoot aan sportende vrouwen: "door de sportmanie aangegrepen verliest zij haar gevoel voor kieschheid". De Nederlandse bevolking liet het er niet bij zitten. In de tot op de dag van vandaag grootste inzamelingsactie in de geschiedenis van het land werd binnen twee weken anderhalf miljoen gulden bij elkaar gebracht. Samen met het door de gemeente Amsterdam uitgeleende half miljoen, waren de Spelen op het nippertje gered. Het Nederlandse volk had haar eigen overheid te kijk gezet. Het Olympisch Stadion, een ontwerp van architect jan Wils, ken de tot in de jaren zestig een enorme verscheidenheid aan eve nementen. Op voetbalgebied werd Blauw Wit er vanaf 1928 de vaste bespeler, later kwamen DWS en FC Amsterdam. Het Ne derlands voetbalelftal speelde er veel interlands, maar ook hoc- key-wedstrijden, paardensport en atletiekconcoursen vonden er plaats. Op de stadionbaan werden historische wielerwedstrijden gehouden en het Koninklijk Huis was er regelmatig te gast. Ko ningin Wilhelmina vierde er in 1933 haar vijfendertigja rig regeringsjubileum en de verloving tussen Pinses Ju liana en Prins Bernhard werd in het Olympisch Stadion aangekondigd. Na de Tweede Wereldoorlog werden de jaarlijkse Olympische Dagen zeer populair.Ajax speel de er haar eerste wedstrijd op 9 maart 1930. In de openingswedstrijd van de kampioenscompetitie werd Velocitas met 8-0 verslagen (met de 8-0 tegen Glento- ran FC van I oktober 1975 meteen de hoogste zege die Ajax er in een officiële wedstrijd behaalde).Tot het midden van de jaren zestig waren het vooral wedstrij den om het kampioenschap van Nederland die Ajax wel eens deden uitwijken naar Amsterdam-Zuid. Be roemd zijn de 6-0 nederlaag die Ajax er op 24 juni 233ÜPHH ^0 leed tegen landskampioen Limburgia en de 5-1 overwinning op Feyenoord in het beslissingsduel van 26 mei I960. Een kleine twee jaar later versloeg Ajax in het Olympisch Stadion Feyenoord in de finale van de Intertoto met 4-2. Nadat Ajax in het seizoen 1964-1965 ternauwernood aan degra datie was ontsnapt, werd het elftal een jaar later landskampioen. Dit betekende automatisch deelname aan het Europees toer nooi van de landskampioenen in het seizoen 1966-1967. Het lot koppelde Ajax in de eerste ronde aan het Turkse Besiktas. Dit zou het begin blijken te zijn van een indrukwekkende reeks Eu ropacupwedstrijden in het Olympisch Stadion. Besiktas was een tegenstander die 'te doen was', luidde de mening bij Ajax. De wedstrijd begon gezellig. 62000 toeschouwers zorgden met veel vuurwerk voor een echte Cupsfeer en alsof dat niet genoeg was, was er een koorleider ingehuurd die voor het, in Engeland zeer populaire, community singing, moest zorgen. Naar goed

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 57