AJAJIIFE KARAKTER j£|8. Maar zijn honger naar prijzen is Swrnee nog niet gestild. In 1981 stapt Haan over naar Standard Luik en behaalt met die club in 1982 en 1983 nog twee landskampioenschappen. Een kort verblijf in zijn 'nadagen' bij PSV (1983-1984) en vervolgens een half jaartje Seiko Hong kong leveren geen titels meer op. Over de wispelturige karakters van de 'gouden lichting' is in die jaren heel wat te doen. Zeker over dat van Arie Haan, als exponent van zijn generatie. Arie zou veel praatjes hebben, het levert hem de bij naam Arie Bombarie op.Arie zou op het juiste moment net zijn mond houden, het levert hem de bijnaam 'sluwe vos' en 'goudhaantje' op.Arie wordt niet aardig gevonden, maar ook niet onaardig. Arie is ondoorgrondelijk. Het deert hem overi gens niet. „In Nederland worden al 25 jaar clichés over me verteld," zegt hij daarover, goed beseffend dat clichés altijd een kern van waarheid bevatten. De meest rake ty pering van Haans persoonlijkheid komt in die tijd van oud-colllega Johnnie Rep: „Haan doet nooit iets spontaan.Alles bij Haan is berekend." Zijn sluwheid komt hem goed van pas bij Standard Luik. In 1983 raakt de club be trokken bij een zwart-geldaffaire. Sterspe lers als Jos Daerden en Eric Gerets en trainer Goedhals krijgen hoge boetes en forse schorsingen.Arie Haan ontspringt evenwel de dans en gaat vrijuit. Voor het WK van 1978 raakte hij overi gens ook al in opspraak.Arnold Mühren (toen nog bij FC Twente), dreigde Haan uit de selectie van Oranje te spelen. Ander- lecht en FC Twente ontmoeten elkaar dat seizoen toevallig in de finale om de UEFA Cup. Haan kondigde vooraf al aan om Mühren van het veld te spelen. Hij deed zijn belofte gestand, niet met goed voetbal maar door zware provocatie. Een geweldi ge rel in de pers was het gevolg. De An- derlecht-vedette werd a-sociaal genoemd. Een oordeel dat hij niet begreep. „Ik ben een aardige jongen. Maar als voetballer ben je een individualist. Je moet voor jezelf opkomen. Ik ben eigenlijk heel gemakkelijk in de omgang. Ik ben ook goed voor men sen om me heen. Je kunt alles van me krij gen.Alleen in conflictsituaties ben ik an ders. Dan wordt ik harder. Keihard," zei hij ooit in een interview. TRAINER Direct na zijn afscheid als speler begin Arie Haan een carrière als trainer. Achtereen volgens ging hij aan de slag bij de volgende clubs:Antwerp FC,Anderlecht,Vfb Stutt gart, FC Nürnberg, Standard Luik, PAOK Saloniki en tegenwoordig Feijenoord. Ge heel volgens zijn eigen stijl lag deze loop baan bezaaid met successen en conflicten. Zijn prijzenhonger leverde in 1986 en 1987 de landstitel op met Anderlecht en in 1993 de Belgische beker met Standard Luik. MetVfb Stuttgart behaalde hij in 1989 de finale van het toernooi om de UEFA Cup (verloren tegen Napoli). Het conflict ging hij dus eveneens niet uit de weg. In 1990 bijVfb Stuttgart en in 1993 bij Standard botste hij zodanig met de clubbesturen dat ontslag volgde. Met zijn vertrek PAOK Saloniki won hij evenmin de schoonheidsprijs. Als een dief in de nacht verliet hij Griekenland om bij Feijenoord aan de slag te gaan. Op de hielen gezeten door de clubpresident, die naar Nederland kwam om een rechtszaak te beginnen. Haan won, ging in Rotterdam-zuid aan het werk en zette gelijk een aantal vedetten aan de kant. Hij noemde het de grote schoonmaak, noodzakelijk omdat de club van 'Zuid' een eigen gezicht moet krijgen. In een weekblad zei Haan onlangs: „Waar om ik de meest succesvolle Nederlandse voetballer aller tijden ben geworden? Ik zocht vaak clubs uit waarvan ik dacht dat ze kampioen of bekerwinnaar konden worden. Ook als trainer. Inderdaad, ook bij Feijenoord nu." Feijenoord smacht naar prijzen en weet dat voor dat doel echte winnaars gehaald moeten worden. Die komen inderdaad uit de Ajax-school.Arie Haan heeft de meeste prijzen ooit in de voetballerij behaald. De enige die nog op zijn palmares ontbreekt is de Fair Play Cup.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 69