AJA)tiFE Door Math Wijnands FOTO'S LOUIS VAN DEVUURST Louis van Gaal wees er onlangs nog fijntjes op: het publiek kan een be langrijke steun zijn voor de spelers als ze het (even) moeilijk hebben. Het was na de moeizame overwin- ïg thuis tegen RKC. De trainer, ens naam menigmaal massaal ge scandeerd wordt, gaf die zaterdag avond niet alleen de verzamelde sportpers andermaal een veeg uit de pan, maar ditmaal sprak hij ook zijn teleurstelling uit over het fluitcon cert door de eigen aanhang. Niemand kon de succes-coach ongelijk ge ven. De eigen aanhang is en blijft voor een team de twaalfde man. Oók voor Ajax. Het publiek bepaalt in een stadion de sfeer. Ja zeker, ook als er verloren wordt. Fraai voorbeeld zijn de engelse supporters, die altijd - dus ook bij verlies - hun eigen club blijven toejuichen. Die sfeer en steun voor de spelers ont staat alleen maar door gezang. Daar kan tannië. De Britse supporters; die helaas ook ooit de uitvinders van het hooliganis me waren, hebben een scala aan liederen geïntroduceerd in de stadions. Liederen die later in alle Europese stadions navol ging vonden. De meest gehoorde meezin ger is ongetwijfeld 'you never walk alone'. Deze tot internationale voetbal-hyme uit gegroeide hit van Gerry and the Peacema kers zorgt bij massale zang voor kippevel. Maar ook andere evergreens als: 'Quie Sera', 'We love you Ajax, we do', 'We al ways look at the bright side' etcetera. Typisch is dat Britse supporters vaak num mers kiezen die absoluut niet voor de hand liggen als voetballied. Want als het Engels nationale elftal speelt, zingt het vol le Wembley de door Eric Clapton populair geworden oude negro-spiritual 'Sing low'. Inderdaad, opnieuw kippevel. En dan de hondstrouwe aanhang van de leren.Toen hun ploeg op verlies stond in de beslis singswedstrijd tegen Oranje bleef door het stadion galmen de oude tophit 'Those gehalte, redelijke eenvoudige tekst, die on voorwaardelijke steun betuigt aan de eigen club en gaat vooral niet over de tegenpar tij. De Ajax-aanhang mag zich gelukkig prijzen enkele van deze liederen op het repertoi re te hebben, zoals 'You never walk alone' en 'Quie Sera'. En de prijs voor het meest orgineel supporterslied, komt eveneens de Ajax-fans toe: 'De herdertjes lagen bij nachteJ.Wie is toch de bedenker? Joark misschien? Helaas bezondigen we ons ook aan het zingen van negatieve cq. hatelijke liederen over de tegenpartij. Foeilelijk was bijvoor beeld het 'Who the fuck is Milan'. Ajax loopt bij zoveel ontwikkelingen voorop, la ten we ook voorop lopen in het uitbannen van verbaal geweld. Daarom zou het goed zijn als het Ajax-re- pertoir wordt uitgebreid met nog een nieuwe 'slepende' meezinger. Maar hoe ontstaat zoiets? Wellicht dat de makers van de jaarlijkse CD's een keertje iets an ders kunnen bedenken dan de afgezaagde feestnummers. Want hoe weinig sfeer die platvloerse la- la-nummers opleveren, blijkt wel tegen woordig bij wedstrijden van Oranje. Mede veroorzaakt door zo'n irritante muziekka pel, die steeds overstemt, in up-tempo speelt en het echte 'community-singing' tegenwerkt. Blaaskapellen horen niet in voetbalstadions, althans niet tijdens de wedstrijd. geen vuurpijl tegenop. Niets is zo indruk wekkend als 'community-singing' in sta dions. Niets is zo doordringend als de galm van de 'yel' uit tienduizenden kelen. Maar.... niets is zo lelijk als hatelijke gezan gen over de tegenpartij of spelers daarvan. Niets is zo vreselijk fout als het verbale geweld. Het echte community-singing is evenals het voetbal zelf uitgevonden in Groot-Brit- where the days, my love'. Op een bijna akelig zuivere manier gezongen. En vlak de Duitse supporters ook niet uit. De fans van diverse clubs zingen tegen woordig variaties op het ontroerende Mexicaanse lied 'Sierra Madre,' tegen woordig een tophit van de jodel-rockband Zillerthaler Schürzenjager. Wat is een goed supporterslied? Het is niet al te snel (want dat maakt samenzang moeilijk), liefst een echte sleper, geen la-Ia- Wat het Ajax-koor onder leiding aan Jo ark wel maakte, is een onvervalste Ajax- CD: 'De Ajax Medley'. De opbrengst van deze CD gaat in zijn geheel naar het ge handicapten vervoer van Ajax Suppor ters. Met de bon in deze Ajax-Life kunt u voor Fl. 10,- eigenaar worden van deze unieke CD. Ajax' it's great to be part of it.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 33