OOR PETER HOEKSTRA AJAJfJFE PSV'ers zijn doorgaans niet zo populair in Amsterdam. De Eindho- vense rivaal wordt gezien als een bolwerk van koele zakelijkheid, produkt van de Philips-miljoenen en wat al niet meer. Een ploeg zonder ziel. En de mannen die op het veld staan, zijn daarvan de expo nent. Maar ook Amsterdammers maken uitzonderingen. Zoals voor Peter GOSSIP Hoekstra. Voor die technicus konden ze altijd wel waardering opbrengen, ook al hoorde hij dan bij 'Eindhoven'. Misschien was het wel omdat zijn stijl zo Amsterdams aandeed, zo Ajax-achtig. Sinds een paar maanden is het alleen maar makkelijker van Hoekstra te houden. Omdat hij niet alleen meer aan Ajax doet denken, maar Ajacied is. ONVREDE het tijd om op te stappen. Waarheen, dat maakte me niet eens zoveel uit. Als ik maar weer lekker kon voetballen en 'als het maar een club was waar ze een sys teem speelden met buitenspelers." PSV blokkeerde die overgang, maar de onvre de bij Hoekstra bleef. Nog dezelfde zomer leek hij openlijk te flirten met Ajax. Die conclusie was ten minste snel getrokken, nadat Hoekstra een babbeltje had gemaakt met Louis van Gaal. Dat gebeurde in de Franse badplaats Juan les Pins, waar hij samen met ploegge- nootArthur Numan deelnam aan Veroni ca's beach-voetvolleytoernooi. Hoekstra lacht een beetje als dat verhaal ter sprake komt. „Ach, je weet hoe dat gaat. Bij dat toernooi waren allemaal voetballers en trainers. Dan is het toch logisch dat je eens een praatje met elkaar maakt? Zo heb ik ook even met Van Gaal zitten klet sen. Niet eens zozeer over voetbal of over Ajax, maar meer over andere dingen. Maar het oordeel is al geveld." Het is de dag van PSV-Barcelona, de dag voor de tweede ontmoeting tussen Ajax en Borussia Dortmund. Het eerste telt niet meer voor Hoekstra, het laatste des te meer. Hoewel, Hoekstra zelf kan natuurlijk niet meedoen. Mag niet meedoen. Eerder dit seizoen kwam hij in Europees verband immers al uit voor PSV.Tegen Mypa, de voormalige club van Jari Litmanen,en tegen Leeds United en Werder Bremen. En dan, zo schrijven de Europese voetbalregels voor, is na een tussentijdse transfer inter nationaal spelen uit den boze. En zo kan het gebeuren dat zijn nieuwe ploeggenoten afreisden naar Egmond aan Zee en Hoeks tra in Amsterdam moest achterblijven. Al leen vergezeld door de geschorste Patrick Kluivert en assistent-trainer Gerard van der Lem. iBkuurlijk vindt hij het jammer, zegt Hoek scha, dat hij juist die Europese wedstrijden moet missen. Het zijn immers de aardig ste, de krenten in de pap. Maar hij heeft zich er al mee verzoend. „Het was één van de consequenties op het moment dat ik overstapte naar Ajax. Dat weet je van te voren. En tja, nu iedereen zich zo voorbe reidt op Dortmund is het best even verve lend. Maar mijn tijd komt nog wel. Ik heb nog zes jaar Ajax voor me. Daarin zullen nog genoeg Europese wedstrijden komen." Zes jaar Ajax. Peter Hoekstra zegt het met wat opwinding in zijn stem. Elk woord wordt op een manier uitgesproken alsof hij zichzelf nog moet overtuigen van de realiteit. Best begrijpelijk, want de overgang naar Amsterdam had voor Hoekstra niet op een beter moment kun nen komen. Hij had het gezien bij PSV, was de eeuwige strijd om een basisplaats meer dan moe. En met de komst van Dick Advocaat naar de Lichtstad, zo liet Hoek stra zich eens ontvallen, zag hij de bui al hangen. Advocaat zweert immers bij een systeem met twee spitsen en daarin is voor een echte buitenspeler als Hoekstra geen plaats. „Hij had me natuurlijk nog wel links op het middenveld kunnen zet ten", vindt Hoekstra. Maar daar zag Advo caat blijkbaar geen heil in. De blonde bal goochelaar moest concurreren met Bou- dewijn Zenden en steeds vaker viel die strijd uit in het voordeel van de kleine Zenden. Hoekstra moest z'n gram halen in invalbeurtjes. Het viel Hoekstra koud op z'n dak dat juist hij zich voor elke trainer -en dat wa ren er vijf- weer opnieuw moest bewijzen. Hij, de man die al op z'n veertiende de overstap maakte als talent van het Asser ACV naar het jeugdinternaat van PSV. Acht jaar lang zat-ie al in Eindhoven. En dan, concludeert Hoekstra, moeten ze zo lang zamerhand toch weten wat hij kan. Zo werkte het dus niet en Hoekstra had daarom het gevoel in Eindhoven op een dood spoor te zitten. In de zomer van 1995 zinspeelde hij zelfs op een overgang naar Roda JC. Daar zou hij weer herenigd worden met trainer Huub Stevens, de man die op Hoekstra grote indruk had gemaakt toen hij nog werkzaam was bij de jeugd van PSV. De Eindhovense club wilde de linkerspits ech ter niet laten gaan.Tot teleurstelling van Hoekstra zelf. „Ik had het op dat moment helemaal gehad bij PSV. Ik wilde weg, was zelfs bereid genoegen te nemen met een club van minder niveau. Ik moest ge woon aan mezelf denken. Bij PSV had ik vijf jaar aangehikt tegen een basis plaats en het niet gered. Dan wordt

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 7