JEUGDOPLEIDING DE AJAX DE AJAX OP AJAXLIFE )e Ajax Opleiding", geproduceerd door Sport Video Productions is een overdonderend succes geworden. De unieke videobanden over de coördinatie en snelheidstraining waren in] Maart reeds uitverkocht. „Uit alle hoeken van aanvragen binnen voor de videobanden. De vraag voetbalwereld stromen voc ongekend. Het is een ware heksenketel", aldus de enthousiaste maker van de film Wim «fl Ik Zielhorst. Binnen de bestuurskamer van de club is men minder bezield Hk over de produktie, want Ajax zou te veel van zijn geheimen prijs hebben gegeven. Gelukkig lijkt de ontstane commotie volledig aan het vermaarde jeugdcomplex voorbij te gaan. Nog immers heerst de serene rust op Voorland. Hoewel? SAMENWERKING DE AJAX OPLEIDING fe. 52 - Het is nog vroeg in de middag wanneer de trainer van de D- junioren.Jan Olde Riekerink zijn manschappen het kunst gras opstuurt. Een flauw lente zonnetje begeleidt de jonge veulens naar het midden van hun wei. De uitgedeelde ballen worden geknuffeld en gekoes terd door de D-junioren. Lut tele minuten later begint de echte trainingssessie. Enkele voetbalvaders slaan vanuit de verwarmde kantine de verrich tingen van hun jongens gade. In de kantine legt de Chileen Ronnie Morrison de bewegin gen van de spelertjes vast met een handycam. Ronnie Morrison, oplei dingscoördinator van de Chileense kam- pioensploeg Universidad Catolica de Chi le, maakt een werkreis langs verschillende opleidingscentra in Europa. „Mira! Peter, que coordinacion tiene ese chico, muy impresionante", stamelt Ronnie. Hij wijst naar een donkere jongen die net een staal tje van balvaardigheid showde. „Muy imp resionante" -heel indrukwekkend, herhaalt hij zijn nog eens, terwijl hij aantekeningen maakt. Ronnie Morrison is niet de enige die geïn teresseerd is in de jeugdopleiding van Ajax. Sinds het Europese succes van Ajax' eerste team melden zich maandelijks tientallen trainers, scouts en journalisten op Voor land, het opleidingscentrum dat achter het stadion ligt. De belangstelling voor de jeugdopleiding is volgens de directeur op leidingen Co Adriaanse overweldigend. „Iedere club in de wereld wil weten wat exact de succesformule van de opleiding is". De internationale media verdringen coördinatie- en snalhaldatralnlng helpende hand. Adriaanse: „Het tijdstip van de verschijning van de film kon voor Ajax niet gunstiger uitkomen. Alle mensen die geïnteresseerd zijn in de Jeugdopleiding kunnen nu de videobanden bestellen of di rect aanschaffen in de winkels". Bovenal geldt dit advies voor trainers en journalis ten uit het buitenland, want de film is in middels ook verkrijgbaar in anderstalige versies. In de film wordt duidelijk waarom Ajax zo veel succes heeft met de opleiding van de jeugd en welke rol de snelheids- en coör dinatietraining daarin speelt. De Ajax op leiding toont vooral de oefenstof die de club gebruikt. Alle facetten van snelheids- en coordinatietraining worden belicht. Zo legt de commentator (In de Nederland^, versie Evert ten Napel) in heldere taal Sr dat het balgevoel in de eerste jaren van de opleiding heel belangrijk is. Zulks wordt bereikt door de voetbal lertjes met verschillende ballen te laten trainen. Op de videofilm ziet de kijker de E2 pupillen van trainer Patrick Ladru. De jonge jongens demonstreren hun kun ne met ten nisballen, zich ook in de voortuin van Zuid- Europa. Het geren ommeerde Duitse blad Der Spiegel heeft in februari een hele reportage ge schreven over 'die modernste Fussbalfa- brik des Kontinents'. De camera's van de BBC en CNN registreerden weken lang het functioneren van de High-tech voetbalvakschool. Ajax voelt zich zeer vereerd door de enorme belangstelling, maar de hausse voor aanvragen van stages (20 aanvragen per week P.W.) en interviews groeiden de clubleiders al snel boven het hoofd. Dat heeft er onder andere toe geleid dat de technische staf een stagestop van enkele maanden heeft afgekon digd. Met de film 'De Ajax Opleiding' biedt de maker Wim Zielhorst de baas van Voorland vooralsnog een

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 52