BLINDE SUPPORTER NICO DESMET GENIET VAN VOETBAL ajaxlife ico is 26, Ajax-fan, gek op voetbal. En blind, ■i mi Eigenlijk is hij Cercle aanhanger (Cercle Brugge, België) en Ajax-fan, maar bovenal is hij voetbalsupporter, en hierin spant Ajax de kroon. Wat Nico bijzonder maakt is dat voetbal voor een blinde andere inhouden heeft. ER MOET LEVEN ZIJN. De ongebreidelde interesse voor Ajax ont stond pas veel later, op zijn 16e, via Studio Sport. „Ajax toonde het voetbal dat ik graag zag, en zie. Ajax is verfijnd, Feye- noord speelt op zijn Engels en te veel onn kracht". Kick and rush daar houdt hij niet van. „Cercle tracht Ajax te imiteren, als dat lukt, dan is het iedere week feest". Als anderen het over een goede wedstrijd hebben spreken ze over mooi passenspel, inzet of spanning.Voor Nico ligt het an ders. „Je voelt aan de mensen of de match goed is". Aan hun toon kent hij het wed strijdverloop. Hij absorbert de sfeer rond om hem. Ook al wint zijn ploeg, dat wil niet zeggen dat de wedstrijd rendabel was voor Nico. „Er moet leven zijn, op het veld en zeker ook naast het veld". Dat laatste primeert in de ervaringswereld van Nico, hij moet het hebben van de stemming op de tribunes, maar die is er niet altijd. Zo vormen doelpunten regelmatig een zeld zaam hoogtepunt in een tensieloze omge ving. Van voetbal op televisie kan Nico veel minder genieten. Het zo belangrijke 'en- Vroeger was er voor Nico ook basketbal en volleybal, maar voetbal is langzaam op de voorgrond komen te staan.Vooral om wille van de sfeer, de mogelijkheid mee te Gedurende de week is hij stoelenvlechter maar met de dag stijgt de intensiteit om naar het voetbal te kunnen.Voor hem is het een positieve verslaving. Nico was acht toen zijn vader hem voor het eerst mee naar het voetbal nam. Het seizoen '77-78 was dat. De thuisploeg verloor toen, met 0-3 van Antwerpen. On danks dit verlies was Nico voor het voet bal gewonnen. Nico wacht me op in de stationshal van Brugge-centaal. Door het slechte weer be sluiten we de bus richting centrum te ne men en nestelen ons tenslotte in Nico's stamkroegje 't Cafeetje. De twee pintjes die volgen dienen om de stem wat losser te maken. Het is zaterdag, normaal zou Nico naar het voetbal gaan, maar vandaag niet want: 'Ajax Life komt langs voor een interview'. Nico woont regelmatig wedstrijden bij en volgt het ge beuren via commentaren van omstanders, maar vooral door toedoen van zijn vader en broer die er steeds bij zijn. Hij proeft de sfeer aan de hand van: geroep, het raunen dat over de tribunes golft, de heersende opwinding en stijgende emotio naliteit. De spanning van de om geving gaat op hem over. „je voelt een doelpunt groeien". Vooral het juichen geeft een kick, een „explosie van emotie, een ge zonde ontlading", zoals Nico hetzelf uitdrukt. Hij situeert het spel door middel van details (door zienden amper waarge nomen). Bijvoorbeeld het onderscheid in baltoets. Zo klinkt de tik tegen een verre bal anders, doffer, dan een pasje in de diep te. Ook het scherpe trillen van het fluitje en de hieraan verbonden nuances in toon bieden Nico de mogelijheid de gebeurte nissen op het veld te interpreteren. De richting van protest bij scheidsrechterijke beslissingen en de reacties van anderen zijn bijkomende elementen. leven, mee op te gaan in de prikkelende in tensiteit van gevoelens die eigen zijn aan de sport. Nico leeft telkens naar het week end toe.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 46