EVERT VERMEER EN ZIJN VERNIEUWDE ALLE GEGEVENS VAN EEN ajajufe Ajax schrijft al zesennegentig jaar historie, maar heeft dat eigenlijk nooit zelf ge daan. Mondjesmaat verschenen er de afgelopen eeuw boeken waarin de historie van de club werd be licht. Er was vooral het gouden ju bileumboek van 1950 en de Top- club-Ajax serie begin jaren zeven tig. Maar over het algemeen was het droevig gesteld met Ajax' ge schiedschrijving. Totdat in 1990 '90 Jaren Ajax' van Evert Vermeer ver scheen. Het boek zorgde voor een doorbraak. Veel meer mensen raak ten geïnteresseerd in het roem ruchte verleden van de club. Binnenkort verschijnt een nieuwe versie van Vermeers bestseller: '95 jaren Ajax'. Een gesprek over alle 'ins' en 'outs' van een unieke „Men reageerde begin jaren tachtig bij Ajax schouderophalend toen ik met een idee van een historisch boek over de club kwam", zegt Vermeer. „Niemand is geïnte resseerd in oude uitslagen", werd me ver zekerd. Zo'n reactie verbaasde me niet, want er is binnen het voetbal nooit veel gedaan met de geschiedenis. Bij Ajax staat, letterlijk, een kast met wat oude spullen. Niet echt een archief, meer dingen die men vergeten heeft weg te gooien. Ik ge loof dat men alleen de clubbladen catego risch heeft bijgehouden. Gelukkig wordt er nu wat meer bewaard, maar echt een sys tematisch archief is het nog steeds niet." Vermeer zette echter door en vond bij het commerciële bureau Inter Football ge hoor. „Ajax wilde er geen cent instoppen; dat had men toen waarschijnlijk ook niet." Het boek kwam toch uit. Per seizoen wer den in ieder geval alle officiële wedstrij den, aangevuld met voor dat jaar typeren de achtergrondverhalen en anekdotes, ver meld. Het werd, ondanks Ajax' scepsis, een bestseller.Twintigduizend exemplaren wer den er van verkocht. Er was tóch een markt voor '90 Jaren Ajax'.Vermeer: „Toen kwam men er bij Ajax achter dat de ge schiedenis ook een deel uitmaakt van het 'produkt'Ajax, als ik deze lelijke term mag gebruiken.Vanaf het begin van deze eeuw is de voetbalgeschiedenis in bladen en tijd schriften behoorlijk vastgelegd, maar niet door Ajax. Het was bijvoorbeeld een enorm karwei om de opstellingen te vin den van alle competitiewedstrijden. In krantenverslagen stonden vroeger meestal geen opstellingen, dus dan moest ik diver se verslagen gaan vergelijken en zo tot een opstelling zien te komen. Nee, dat verveel de me nooit. Ik heb dat altijd leuk gevon den, het is een bepaald soort jachtinstinct. Of noem het een enorme legpuzzel van duizenden stukjes, die in elkaar gepast moet worden." Er gaat geen dag voorbij ofVermeer is wel even met Ajax bezig. „Ik heb altijd lijstjes op zak van dingen die ik nog mis in mijn verzameling. Als je een of andere rommel- tent binnengaat, kun je de mooiste dingen tegenkomen. Maar dan moet je wel weten wat je wel of niet hebt." Vermeers Ajax-archief beslaat inmiddels een aardig deel van zijn tweekamerflat in Amsterdam. Zo heeft hij alle clubbladen vanaf 1916, talloze boeken, alle program maboekjes van de Europacupduels, duizen den tijdschriften, opstellingen en allerlei gegevens van spelers.Vermeers huis is vrij wel dagelijks een vraagbaak voor collega journalisten en andere geïnteresseerden. En Ajax? „Ik heb een paar keer aangebo den om met mijn collectie een museum bij Ajax te beginnen, maar daar is nooit op gereageerd. Dus dan maar niet; eigenlijk vind ik het ook wel prettig om het thuis te hebben, zodat er niemand aan kan komen." „Ja, ik heb gehoord dat er een museum komt in het nieuwe stadion, maar daar ben ik nooit echt voor benaderd. Bovendien is er de laatste keer dat ik er zelf over be gon, wat kwetsend op gereageerd. Spijtig dus. Het jammere hiervan is dat nu veel particulieren hetzelfde zitten te doen. le dereen is zijn eigen verzameling aan het opbouwen. Als je toch een paar goede mensen bij elkaar haalt en die laat samen werken, krijg je iets prachtigs." Van de feiten in '90 Jaren Ajax' wordt door collega-journalisten gretig gebruikt ge maakt. Echte problemen heeft Vermeer daar niet mee. „Daar is het voor, en bo vendien betekent zoiets toch een zekere erkenning voor je werk. Wat me wel eens stoort is dat er niet altijd met een bron vermelding wordt gewerkt. Statistieken zijn natuurlijk openbare feiten, maar er door MARCEL VAN HOOF

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 32