ajajufe EINDELIJK THUIS TOEKOMST In principe had ik het in Eindhoven ook best naar m'n zin. Gezellige stad, gemoede lijke mensen. Maar het sportieve deel komt voor mij toch op de eerste plaats. Daar draait alles om. En juist op dat punt ging het niet." Hoekstra was bij PSV toch behoorlijk ge louterd in topvoetbal. Maakte zowel natio naal als Europees veel mee. Maar in de korte periode die hij nu bij Ajax zit, be speurde hij al veel verschillen tussen de landskampioen en de Eindhovenaren. Hij noemt de populariteit van Ajax. „Waar je ook bent, iedereen is gek van Ajax. Bij PSV was dat meer alleen in het zuiden." Hij be speurde het al in zijn geboorteplaats As sen, toch een behoorlijk eindje van Am sterdam. „De meeste mensen hadden daar een voorkeur voor Ajax of ook voor Feye- noord, en maar een paar voor PSV." Dat •herschrijft de stelling dat Ajax van Ne- •land is en PSV van Eindhoven. „Ja, zo is het ook." Maar voor een voetballer zijn er natuurlijk belangrijkere onderscheiden dan die in populariteit. Zoals in de speelwijze, in de benadering van het voetbal. Hoekstra er kent dat. „PSV scoort momenteel best heel veel, maar de aandacht gaat in eerste instantie nog steeds uit naar het verdedi gende aspect. Pas als dat goed zit, kiezen ze voor de aanval. Bij Ajax telt alleen de aanval.Tegenstander vastzetten en dan zoeken naar de opening." Het befaamde Ajax-systeem dus. De tac tische leidraad door de jaren heen en te genwoordig ook de speelwijze van het Nederlands elftal. Net zo bekend als het esteem zelf is echter dat voetballers het 'J^t zomaar onder de knie hebben. De echte Ajacieden krijgen het al in de jeugd met de paplepel ingegoten, de nieuwko mers die dat deel van de opleiding missen hebben er over het algemeen meer moei te mee. Soms gaan er zelfs maanden overheen voordat die specifieke speelwij ze is doorgrond. Hoekstra had zoveel tijd niet. Iets meer dan een week nadat hij was vastgelegd, moest hij er al staan. Niet makkelijk, zo moest Hoekstra ervaren. „Je komt toch in een team dat wereld kampioen is en daarin moetje dan je draai vinden.Vooral tactisch is het even zoeken.Wanneer moet je diepgaan, wan neer moet je je naar de bal aanbieden. Dat is even wennen. Maar met zoveel goede voetballers gaat dat snel. Boven dien was natuurlijk ook bij PSV het ni veau hoog. Dat heeft de aanpassing ver gemakkelijkt." Maar in zijn eerste maanden bij Ajax werd Hoekstra ook geconfronteerd met dom me pech. Juist op het moment dat hij z'n entree maakte, viel de eerst zo ongenaak bare Europees kampioen ten prooi aan een vormcrisis. Hij moest zelfs enkele wedstrijden wachten op zijn eerste over winning in Amsterdamse dienst. Heel kin derachtig werd de terugval gerelateerd aan de komst van Hoekstra. Onzin natuurlijk. „En vervelend", vindt Hoekstra. „Maar ja, die verhalen krijg je dan", klinkt het wat berustend. De start was dan ook wat stroef, maar in middels voelt Hoekstra zich heerlijk in Am sterdam. Hij, als pleintjes-voetballer een vreemde eend in de bijt bij PSV, heeft bond genoten gevonden.Want Hoekstra liet al eens openlijk weten dat hij het meest ge noot van voetbal in de puurste vorm. Zon der tactische opdrachten, zonder restric ties. En daarvan zijn er meer in Amsterdam. Na de training trekt Hoekstra met Edgar Davids, Patrick Kluivert en Nordin Wooter dan ook regelmatig de trucendoos open. „We hebben het dan over allerlei trucjes, over de mooie bewegingen. Prachtig vind ik dat. En vaak draait het er dan op uit dat we nog even wat gaan goochelen." Het tekent de manier waarop Hoekstra razendsnel is opgenomen in de groep. Iets waarover hij vooraf nog wat twijfels had. „Ik heb me wel eens afgevraagd hoe dat nou zou gaan." Het is hem meegevallen. „Het gaat prima. Hartstikke positief alle maal." Hetzelfde geldt ook voor zijn rela tie met de supporters. Hoekstra was pop ulair in Eindhoven, maar is in korte tijd in Amsterdam zeker niet minder geliefd. Prettig, vindt hij. „Als het publiek niet ach ter je staat, wordt het allemaal toch een stuk moeilijker. Het is echt heel belangrijk. Als je een actie maakt en je wordt uitge floten of toegejuichd, dat is een heel ver schil." Hoekstra heeft inmiddels ook een blik ge worpen in de toekomst die hem bij Ajax wacht: de Amsterdam ArenA. Hij was er al eens langs gereden, had het in aanbouw zijnde stadion door zijn autoruit een be wonderende blik gegund. Pas in de week van Ajax - Dortmund mocht hij echt een kijkje nemen. En Hoekstra was onder de indruk. „Een prachtig stadion.Van buiten ziet het er heel groot uit, van binnen is het echt knus. En dan de wetenschap dat dat volgend seizoen elke wedstrijd vol zit. Daar kan ik echt naar uitkijken." Nou moet gezegd worden dat ook het stadion van PSV niet bepaald lelijk is. Hoekstra, la chend: „Nee, dat is natuurlijk ook aardig. Wat dat betreft kom ik wel in de mooiste stadions terecht. Maar de ArenA is echt imposant." Nu moet hij nog toekijken bij de Europese ontmoetingen, volgend seizoen maakt hij in die ArenA zijn internationaal debuut bij Ajax. Hij ziet er naar uit. Zoals hij eigenlijk uitkijkt naar alles wat met Ajax te maken heeft.Vrolijk en met enthousiasme.Want de zon is weer doorgebroken in het leven van Peter Hoekstra.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 13