AJAJfJFE Gevraagd naar wat zijn allermooiste herin nering is? „Het zijn er gewoon teveel. Ik kan niet kiezen." Over zijn meest verve lende herinnering hoeft hij niet lang na te denken: „De knieblessure kort voor het WK 1974, dat ik daardoor miste. Dat greep me zo aan dat ik niet naar de eerste wedstrijden van Oranje heb kunnen kijken. Alle grote prijzen heb ik gewonnen, maar ik betreur het dat ik nooit een groot toer nooi gespeeld heb. Helaas." Hij zou er eigenlijk een boek over willen schrijven, die mooie jaren aan de interna tionale top. „We hebben zoveel meege maakt, zowel leuke als ontroerende ge beurtenissen. Omdat ze nooit zijn vastge legd, dreigen ze in de vergetelheid te ra ken. Dat is erg jammer. Neem die beroem de beslissingswedstrijd tegen Benfica in Pa rijs. Rinus Michels was toen trainer. Hij voerde voor de wedstrijd de psychologi sche druk op door een absoluut spreek verbod in te stellen vanaf het moment dat we uit het hotel vertrokken totdat we op het veld stonden. In die tijd hadden we al tijd twee tassen bij ons, één met de voet balspullen en één met de gewone kleren voor na de wedstrijd. Laat ik nou de tas met de voetbalspullen vergeten zijn. Maar ik mocht niet praten. Nou, daar zat ik. Wit weggetrokken van de zenuwen. Uiteinde lijk kwam ik er niet onderuit om mijn mond open te doen. Het gezicht van Mi chels zal ik nooit meer vergeten." Zo nu en dan heeft Hulshoff nog contact met zijn strijdmakkers van weleer. „Je ziet ze niet meer geregeld, ledereen is over de wereld uitgezworven. Soms bel je of kom je elkaar ergens in de voetballerij tegen. Toen we bijvoorbeeld bij Westerlo Frans van Rooy aantrokken, heb ik Arie Haan bij Ajax een periode vol interne conflicten aan. „Een heel nare periode," weet Huls hoff zich te herinneren. „Niemand kon met niemand overweg.„Toch heeft het geen wonden bij de Ajacied in hart en nie ren achter gelaten, „Nee, zeker niet. Zoiets gebeurt nu eenmaal en moet je ook weer vergeten. Het blijft toch altijd mijn duppie. Dat kan niet anders als je er op je vijftiende, afkomstig van Zeeburgia, in de jeugd bent begonnen. Ik kom nog één a twee maal per seizoen bij Ajax, meestal voor een Europese wedstrijd. Ik zit dan trouwens niet als supporter te kijken, maar veel meer als een trainer. Je kijkt in feite technisch, naar spelsystemen, de vorm van spelers en dergelijken. Omdat je het allemaal hebt meegemaakt, weet je hoe spelers zich voelen. Met welke span ning ze moeten omgaan.Toen ze de Euro pacup in Wenen wonnen zat ik niet te jui chen voor de televisie. Nee, ik voelde veel meer de blijdschap mee met de spelers omdat je weet wat ze ervoor hebben moeten doen." In ieder geval herkent Barry Hulshoff de overeenkomst tussen het grote Ajax van toen en nu. „Het is de speldiscipline.Als die er niet is, heb je ook geen succes. Ui teraard gekoppeld aan het aanwezige ta lent. Louis van Gaal heeft dat perfect neer gezet. Ajax is en blijft speldiscipline." Math Wijnands even gebeld omdat hij trainer is geweest. Gerrie Mühren is altijd een goede vriend gebleven en ook Sjaak Swart, Ruud Krol, Wim Suurbier, en de Nees spreek ik wel eens. Er is altijd een band blijven bestaan. We hebben samen zoveel meegemaakt. Om in Michels-termen te spreken: we heb ben samen oorlogen gestreden en gewon nen." Barry Hulshoff is evenwel geen lid van Lucky Ajax, de vereniging van oud-spelers die minimaal honderd maal voor het eer ste uitkwamen. „Dat is voor mij een prin cipe-kwestie. Ik vind na melijk dat een club als Ajax een vereniging van oud-spelers in stand moet houden zonder daarvoor contributie te vragen." Een minder prettige pe riode bij Ajax kende de voormalige voorstopper toen hij er eind jaren tachtig als (jeugd)trainer aan de slag was. Na het winnen van de Europa Cup II in 1987 vertrok trainer Johan Cruyff met ruzie. Barry Hulshoff moest Ajax samen met Spitz Kohn en Bobby Haarms door zeer woelig vaarwater loodsen. Het lukte het driemanschap - een voor Ajax uniek situ atie - desondanks in 1988 opnieuw de Europa Cup ll-finale te halen. Maar van het Belgische KV Me- chelen werd met I - 0 verloren.Vervolgens brak

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 63