FRANS HOEK ZORGT DAT KEEPERTRAINING Bil AIAX MEER DAN ZWEVEN EN DUIKEN aja)1|FE Een verlaten bedrijventerrein in Hoorn op een zaterdag morgen. Een snijdende oos- terwind jaagt over lege, besneeuw de percelen. Op oogafstand staat een grote gevangenis. In een uit hoek van het complex bevindt zich een modern pand. 'Frans Hoek Sport' siert in blauwe letters de gevel. Binnen is het warm. Op een monitor in de zaak schiet Patrick Kluivert de strafschop achter PSV- doelman Ronald Waterreus. In deze winkel, of all places, ligt ook de bal van de World-Cupfinale in Tokyo. Daarnaast het shirt van Finidi Ge orge met het unieke borstnummer en zonder reclame, waarmee hij de vierde penalty in het duel met Gre- mio verzilverde. ZENDELING DE LERAAR, DE KEEPER TEAMBUILDING Door Gilberto Calcio Foto's Louis v. d. Vuurst en Henk de Weerd Op de balie staat een kom met daarin een goudvis. Symbolisch voor Frans Hoek.Wie in deze showroom rondkijkt, ziet dat de succesvolle keeperstrainer ook een ge slaagde zakenman is. Hij vertelt vooraf gaand aan het interview uitgebreid over de gemakken van een zakcomputer, nodig om duidelijkheid te verschaffen in een wirwar van verplichtingen. Met diploma's van het CIOS en de Acade mie voor Lichamelijke Opvoeding op zak was de Westfries voorbestemd ergens in den lande een groepje lastige MAVO-scho- lieren de bokkesprong te leren. Op het juiste moment maakte hij de juiste keuze. Hij danst nu met Louis van Gaal op het Museumplein voor tienduizenden fans. Op het visitekaartje van de 'BV Frans Hoek' staat Ajax met hoofdletters.Voor de bui tenwereld is hij toch de man, die Edwin van der Sar bracht.Van de doelman van het bescheiden Foreholte tot de huidige wereldkeeper. Meer nog was hij de zendeling, die de voetbalheidenen overtuigde van het geloof in de nummer één. De goalie was volgens de geldende wetten voor het tijdperk- Hoek de sluitpost op de begroting. In de partijtjes op straat mocht die lange (handig voor hoge schoten), die dikke (neemt de meeste ruimte in beslag) of die slechte (loopt hij bij het voetballen tenminste niet in de weg) tussen de palen staan. Het was Johan Cruyff („in de sport gaat het altijd om de details"), die Frans Hoek de kans gaf gericht met de doelbewaarder aan de slag te gaan. „Het is al weer tien jaar gele den", blikt hij terug in de tijd. „In 1985 vroeg Cruyff me een uurtje in de week met de keepers bezig te houden. Na een operatie als gevolg van gescheurde kruis banden en een meniscus werkte ik aan mijn revalidatie, maar dat ging uiterst moeizaam. De medische wereld was toen nog niet zo ver als nu. Het verzoek kwam goed uit, want in mijn opleiding had ik me altijd al in de keeperstraining verdiept." Hij sloeg een weg in waarvan het einde een decennium later nog steeds niet in zicht is. In alle uithoeken van de wereld slaat hij tegenwoordig keeperskampen op voor de jeugd, geeft cursussen aan trainers met als doel het niveau van hun goalie te verbeteren, schoolt zelf doelmannen van elders en verkoopt alles wat ook maar zij delings met het werk van de keeper te ma ken heeft. Zijn belangrijkste klant is echter Ajax. „Gemeten naar de normen in de normale maatschappij kun je zeggen dat ik bij Ajax een volledige werkweek heb. Ik ben er tussen de 30 en 40 uur. Louis van Gaal en Gerard van der Lem maken wel het dubbele aantal uren". Keeperstrainer zijn bij Ajax is dus blijkbaar meer dan Edwin van der Sar en Fred Grim af en toe van de ene naar de andere hoek te laten zweven. „Als we spelen voor de Champions League ben ik maandags in De Meer. Dinsdag ben ik er de gehele dag dan neem ik alle keepers tot en met die van de F-junioren onder handen.'s Avonds bekijk ik de wedstrijden van het tweede. Die du els vormen voor mij toch de voeding voor de training. Bovendien kan ik zo de ont wikkeling van de keepers het best in de ga ten houden.Voetbalt Ajax op woensdag, dan ben ik er in ieder geval een deel van de dag. Op donderdag train ik de keepers van het eerste, tweede en die van de A- en B-junioren en dan vooral in relatie met de rest van het elftal.Tenslotte ben ik er zon dags bij de competitieduels altijd." Hoek heeft natuurlijk een speciale relatie met de doelmannen, maar ook de overige spelers krijgen met hem te maken. „Onze visie is dat een keeper deel uitmaakt van een team. Er zijn geen eilandjes, alles dient geïntegreerd te worden in het totaal. Een spits kan je bepaalde zaken als bijvoor beeld afronden alleen laten oefenen, maar voor de rest doet hij toch ook alles samen met zijn teamgenoten? Een doelman speelt bijvoorbeeld ook een rol bij de opbouw van de aanval. Ik praat ook met de spelers. Hoe moeten zij een keeper de bal aanspe len, met welke snelheid, naar welke plaats en waar dienen zij te staan om de bal weer terug te kunnen ontvangen? Bij ons is het niet de bedoeling dat de bal door de keep er over de zijlijn wordt getrapt. Als ik kijk naar andere clubs is er in dat opzicht nog veel werk te doen." Louis van Gaal betrekt Hoek ook in de analyse van een tegenstander. „Tijdens de bespreking voor de wedstrijd moet ik de andere keeper doorlichten.Waarmee heeft hij problemen, wat doet hij bij terug speelballen, hoe reageert hij in een situatie van één tegen één? Die informatie kan van

Ajax Life (vanaf 1994) | 1996 | | pagina 48