VAN PRAAG I Deze Ajax-Life Special geeft eigenlijk al aan hoe het met onze sup portersvereniging gesteld is. Er bestaat immers geen supporters vereniging met zo een mooi clubblad, laat staan dat men tij dens een nieuwjaarsreceptie (welke supportersvereniging doet dat op deze manier?) ook nog een 'special' uitbrengt. Natuurlijk hebben wij bij Ajax wel een idee -of misschien is het woord 'vermoeden' beter- hoe onze club in het hele land leeft, maar je moet eigenlijk op bezoek bij een regio zijn geweest om het ook echt te voelen en te begrijpen. Ik ben in de gelukkige omstandigheid dat al een paar keer te hebben mogen meemaken en ik ben werkelijk onder de indruk. Teveel denkt men in Amsterdam nog dat Ajax voornamelijk van Amsterdam is, maar ik denk daar nu toch echt anders over. Ajax is van Nederland! Ik heb het in een column al eens over mijn bezoek aan Neede gehad, maar wat bijvoorbeeld te denken van de geweldige sfeer die ik in Etten-Leur meemaakte. Daar blijkt in de buurt een echt Ajax-cafe te bestaan, dat dagelijks vol zit met ras echte Ajacieden. En dan te bedenken dat Amsterdammers in de veronderstelling verkeren dat zoiets alleen maar in hun ei gen stad bestaat. In Vianen was een bijeenkomst met de re gio Utrecht en Zuid-Holland. Wel even wennen hoor om bij velen een Rotterdams accent te horen. Je waant je dan onwille keurig toch bij Feyenoorders, dus je denkt: 'ik moet op mijn woorden passen', maar niets daarvan: het zijn Ajacieden en nog wel een zaal vol. Een fantastische avond. Mijn bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen was echt apart, want het is een hele reis. Breda - Antwerpen en dan weer de grens over bij Sas van Gent. De opkomst was groot: 50% van het totaal aantal leden. Het viel mij op dat velen nog nooit naar een wedstrijd van Ajax waren geweest. Dat komt deels door de grote afstand, maar ook doordat het zo moeilijk is om aan een kaartje te komen. Men is hier afhankelijk van de losse kaart verkoop en dat is begrijpelijk, want als je zo ver weg woont is de reis naar Amster dam een dure aangelegenheid, dus dan neem je niet zo snel een seizoenskaart. Maar op en top Ajacieden. Er was zelfs een familie uit België! Ook hier was het Ajax gevoel tastbaar en voelbaar. Ik wil hier maar mee zeggen beste lezers en lezeressen, dat het meer dan ooit noodzakelijk is, dat Ajax zich in haar sup portersbegeleiding meer en meer landelijk gaat manifesteren. Het probleem is echter dat de Ajax organisatie daar zelf maar ten dele op in kan spelen. Alles bij Ajax is ge richt op de opleiding en de prestaties van o.a. het eerste elftal. De commerciële af deling van Ajax is feitelijk nog jong en heeft, mede door personeelsgebrek, nooit de mogelijkheid te doen wat er op het ge bied van supportersbegeleiding gedaan zou moeten worden. Ook ik kan het niet in mijn eentje. Daarom is uw supportersver eniging onontbeerlijk in het totale proces om Ajax de club te maken die het zijn moet. Een club die je, dankzij de regio-ac tiviteiten in Nederland en straks wellicht ook daarbuiten, overal tegenkomt. De activiteiten van het landelijk bestuur, maar juist ook die van de regio's zijn er de oorzaak van, dat Ajax steeds dichter bij zijn supporters komt en dat de kloof die er vroeger was langzamerhand eigenlijk al niet meer bestaat. Dat alles is me deze maanden wel duidelijk geworden en wij zijn iedereen voor die hulp heel erg dankbaar en we zullen daar ook in de toekomst met alles wat mogelijk is op in blijven spelen. Want daardoor groeit het eenwordingsproces en dat pro ces is ook een vorm van teambuilding, het credo van Louis van Gaal. Ik hoop dan ook dat u uw lidmaatschap verder inhoud zult geven door actief in uw eigen regio te zijn en de landelijke evene menten zoveel mogelijk te bezoeken. Daardoor zal de Ajax-familie alleen maar groter worden en leeft uw clubgevoel ook buiten wedstrijddagen voort. Ik wens U namens het bestuur, technische staf, spelers en alle medewerkers van uw Ajax een fantastisch 1995 toe, in goede gezondheid en met fantastische resultaten van uw club. En u weet het: 'Eens Ajacied, altijd Ajacied'! Ook in 1995. Michael van Praag, voorzitter AFC Ajax.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 68