Maar Davids is voorlopig tevreden met zijn plaatsje bij de beste twintig van ons land. Ziet dat als de erkenning van zijn kwaliteiten. 'Maar het is voor mij niet de echte erkenning. De ultieme erkenning. Dat is een Europees kampioenschap of een wereldkampioenschap meemaken. In de basis.' Davids kijkt bedenkelijk om zich heen. De korte dreadlocks dansen op zijn hoofd.de donkere ogen speuren even de omgeving af. Dan komt het. De kantteke ning. 'Lekker,' zegt-ie, 'is eigenlijk toch an ders.' Lekker is een basisplaats. 'Want als je eerlijk bent, als je goed presteert bij je club zit je bijna automatisch bij die selec tie.' Niettemin kleefde er dit keer toch ook wat fortuin aan Davids' uitverkiezing voor het duel tegen de Noren. Maar dat had niets te maken met zijn prestaties. Nee, Davids koos eerder een wat ongelukkig moment om slachtoffer te worden van het griepvirus.Van invloed op de selectie voor Oranje was dat uiteindelijk niet. Misschien omdat zelfs Louis van Gaal riep dat Davids bij de twintig moest zitten. Maar het kost te hem wél de competitietopper tegen PSV. 'Lullig om zo'n wedstrijd te moe' ten missen. Zeker omdat juist dat duels zijn die je écht wilt spelen in een fase dat het seizoen nog span nend is.' Davids beleefde de kraker thuis, voor de televisie. Als een echte Ajacied, zegt-ie. 'Zo zit je wel te kijken. Als het spannend word, als er een tegendoelpunt dreigt, dan schrik je. Die emoties heb je voor een televisie.' Frank de Boer bekende vorig seizoen na de thuiswedstrijd tegen Bayern München.die hij op de tribune beleef de, niets erger te vinden dan machte loos te moeten toekijken. Davids kent dat gevoel. 'Maar dat heb ik niet als ik voor de televisie zit. Wel op de tribune.' Het gelijkspel tegen de Eindhovena- ren maakte een einde aan de zege- Voor een vergelijking met vorig seizoen vindt Davids het nog te vroeg. Net zoals hij het nog te vroeg vindt te stellen dat Ajax de prestaties van vorig seizoen niet kan overtreffen.'Natuurlijk hebben we het vorig seizoen fantastisch gedaan. Maar we zijn nu nog maar net begonnen. In de com petitie gaat het goed, in de Champions League ook.We zitten op alle fronten nog in de race.'Ajax heeft zelfs zicht op vijf prijzen, de wereldbeker en de Europese supercup meegerekend. Davids, met een veelzeggende grijns: 'Ik bedoel maar.' Het typeert Davids. Hij zal z'n mening niet voor zich houden als daar naar wordt ge vraagd, maar hij is ook niet een man die al les van de daken schreeuwt. Rustig, wel overwogen en het liefst een beetje op de achtergrond. Het is niet echt z'n karakter, zegt Davids. 'Soms vind ik het gewoon niet nodig om op de voorgrond te treden. Zo'n type ben ik niet. Maar ik houd best van plezier, van een geintje. Alleen, niet altijd op de voorgrond.' Dat bleek vorig seizoen. Ajax zette in We nen AC Milan opzij, haalde de Europacup I naar Nederland en ontketende daarmee de grootste golf van euforie sinds Oranje zeven jaar geleden het EK won. Euforie niet alleen bij de fans, maar ook bij de spe lers zelf. Begrijpelijk, want de Godenzonen stonden opeens in het middelpunt van de belangstelling.Van liefhebbers, van de pers, maar ook van voetballend Europa. De 'jon gens van Van Gaal' konden overal terecht. Van topclubs in Italië en Spanje tot Enge land en Turkije.Veel namen werden ge noemd, maar niet die van Davids. En de middenvelder stond zelf ook niet vooraan om te verkondigen dat-ie weg wilde. 'Er zijn wel wat clubs geweest,' bekent Davids. 'Maar ik heb het gewoon heel erg naar m'n zin bij Ajax. Dat is toch ook wat waard?' Belangstelling uit het buitenland wordt niet op voorhand al afgewimpeld. Maar als Davids een sportieve verbetering zoekt, is de keuze uiteraard beperkt.'Er valt altijd te praten,' zegt Davids. 'Maar het moet al een hele goede aanbieding zijn van een hele goede club. En in de meeste gevallen zal het inderdaad sportief minder zijn dan bij Ajax. Maar daarin ligt ook weer een mooie uitdaging. Met die club moet je dan ook weer proberen op een heel hoog niveau te komen.' Maar Davids zal niet zo snel ver trekken. Hij heeft niet alleen een zwak voor Ajax, maar zeker ook voor Amsterdam. Davids houdt van de stad waar hij niet geboren werd, maar wel is opgegroeid. Toen de kleine Edgar anderhalf jaar was, verhuisden zijn ouders naar Amsterdam.'Noord' om precies te zijn. En sindsdien is dat Davids' thuis. Hij leerde er voetballen op de pleintjes, geschoven. Mocht zich zelfs voor de ogen van Dick Advocaat proberen te bewijzen. Davids haalde het niet. Ook in de aanloop naar het EK 1996 in Engeland zat onder Advocaat een vaste stek er niet in. De omslag kwam later, toen Ajax op de toppen van de glorie stond en Oranje niet meer was dan een slap aftrek sel van het Amsterdamse clubsucces. De nationale glorie werd kansloos wegge speeld in Tsjechië en pas toen oordeelde Advocaats opvolger Guus Hiddink dat hij dat vaatje buskruit van Ajax toch best kon gebruiken. Sindsdien is Davids niet meer weggeweest uit de selectie, ook al moet hij het nog steeds doen zonder een basis plaats. Die is op zijn positie ten deel geval len aan Richard Witschge, de verloren zoon die zich via Bordeaux eigenlijk vanuit het niets aandiende. reeks van Ajax, maar nog altijd is de ploeg bezig aan een zeer opmerkelijke serie in de vaderlandse competitie. 'We zijn na tuurlijk al begonnen met een heleboel re cords,' blikt Davids terug. Het was inder daad een opmerkelijke start.Tien wedstrij den zonder tegendoelpunt (al was dat voor Edwin van der Sar niet voldoende om het record van Heinz Stuy over te ne men), twaalf zeges op rij en een flinke se rie doelpunten. 'Ik hoop dat we die nog even doortrekken en uiteindelijk het maxi male dat erin zit ook eruit kunnen halen. En dan mag het allemaal wel zwaar zijn doordat we zo langzamerhand bij Ajax en Oranje elke week twee keer spelen, daar hebben we niet eens erg in. Als je in het goede ritme komt en alles wint, lijkt het net of je nog meer krachten krijgt.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 9