HALL OF AJAJ1IFE een tijdje geleden.... De ouderen we plichtmatig zijn wedstrijden speelde HATTRICK STERKE MIX De jonge lezers zullen zich bij het lezen van de naam Henk Groot even achter de oren krabben. Henk Groot, dat is al weer ten wel beter. We hebben het name lijk niet over zo maar een Ajacied, die en sporadisch een goaltje meepikte. van Feyenoord wonnen. Met mijzelf ging het prima, ik wende vrij snel aan het hoge niveau en veroverde al snel een basis plaats. Het is achteraf goed geweest dat ik eerst een paar jaar bij Stromvogels heb ge speeld, voordat het echt grote werk kon beginnen." Ook in zijn tweede seizoen bij Ajax scoor de Henk Groot er lustig op los. De teller bleef aan het eind van het seizoen steken op het imposante aantal van 41 competi tie-treffers. In diezelfde voetbaljaargang pakte de Amsterdammers voor de derde maal de KNVB-beker.Ajax stond in de fi nale tegenover NAC, dat tot een kwartier tje voor tijd hoop had op een verlenging. Henk Groot zorgde er met een puntgave hattrick echter voor dat de beker voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog in Amsterdam terecht kwam. Met het scoren van het grote aantal doel punten kwam ook de internationale belang stelling voor Groot, die best oren had voor een lucratief uitstapje naar wat toen al het voetbalmekka op aarde was, Italië.Tot ver bazing van niet in het minst Henk Groot zelf liep het allemaal anders. „Zoals zo vaak was ook hier de transfersom weer het gro te struikelblok. In 1963 was ik volgens het bestuur te koop voor Fl. 250,000,-. Nu lacht iedereen daarom, maar in die tijd was het een enorm bedrag, dat ze zelfs in Italië niet op tafel konden leggen. Helaas ging de transfer naar Zuid-Europa niet door." Groot zon op wraak en wist dat maar één manier het Ajax-bestuur zou raken: Een overgang naar aartsrivaal Feyenoord. Groot verbaast zich nog steeds over de manier waarop de transfer tot stand kwam. „Het was inderdaad een beetje vreemd van het bestuur. Ze wilden me niet laten gaan naar Italië, maar ik mocht wel naar Feyenoord!" Bij de Rotterdammers maakte Groot twee mooie jaren mee. Feyenoord bestond uit een sterke mix, met razensnelle aanvallers als Groot en Moulijn, gesteund door bete re bikkelaars als Van der Gijp en oud-voor zitter Gerard Kerkum. In tegenstelling tot de laatste jaren bediende Feyenoord zich in die tijd van fraai technisch voetbal, waarbij Groot zich naar hartelust kon uit leven.Van haatdragende opmerkingen had Groot geen last. „Ik had het voordeel dat ik in de Zaanstreek woonde en niet in Am sterdam zelf. De mensen begrepen het daar allemaal wel." In het seizoen '64-'65 pakte Henk Groot met Feyenoord het landskampioenschap, niets stond de Rot- Henk Groot, van 22 april 1938, kwam sa men met zijn jongere broer Cees met in gang van het seizoen '59-'60 de Ajax-gele- deren versterken. En met succes. Henk scoorde in de eerste drie wedstrijden van het seizoen maar liefst zevenmaal, aan het eind van het seizoen, dat de tiende titel zou opleveren, bleken de beide broers 66 keer raak te hebben geschoten, waarbij Henk voor maar liefst 37 treffers tekende. De overgang van eerstedivisionist Storm vogels uit Ijmuiden naar Ajax viel Groot best mee. Groot: „Van '59 tot '63 speelde ik voor het eerst bij Ajax. We hadden toen een redelijk elftal, dat in 1962 beslag legde op de intertoto-beker nadat we met 4-2

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 60