ajajufe EEN GOED GESPREK ygg p *pjS| FC PORTO 34 rug maar uiteraard was daar ene Johan Cruyff die nog wel wist te scoren en Ai legden nog meer passie in de strijd. Bij Ajax werden Piet Keizer (door Heinz Schilcher) en Johan Cruyff (door Sjaak Swart) vervangen, maar niet voordat Cruyff de 1-3 eindstand op het scorebord had getoverd. De spelers tevreden en de penningmeester tevreden. Het Schotse pu bliek bedankte Ajax middels een ovatio neel applaus. En de Telegraaf, die krant was ook dik tevreden met de Ajax-winst in haar commercieel speeltje. Het puur commerciële karakter van de Su percup werd nog eens benadrukt vóór de return, acht dagen later.Vooraf was er het gebruikelijke touwtrekken over het wel of niet rechtstreeks uitzenden van de wed strijd op de televisie. Ditmaal niet tussen Ajax en de NOS maar tussen Ajax en de Telegraaf-vriendelijkeTros. De Tros had de benodigde apparatuur al besteld, maar toch ontkende men dat de wedstrijd rechtstreeks op de televisie zou komen. Het stadion was namelijk nog niet uitver kocht. Uiteindelijk zond de Tros (met com mentaar van scheidsrechter Frans Derks!) bijna de hele de tweede helft rechtstreeks uit, ondanks de slechts 35.000 toeschou wers in het Olympisch Stadion. Ajax was de Tros verder tegemoet gekomen dan het ooit met de NOS had gedaan. Ajax won de opgeblazen 'oefenwedstrijd' met 3-2.Tot tweemaal toe liet men Glasgow Rangers op voorsprong komen, maar even- zovele malen kwam men al snel weer gelijk (door Arie Haan en een pingel van Gerrie Mühren). Ajax, beducht voor de Schotse agressie, trok de beentjes steeds meer te- zodoende de volle winst bezorgde. Men kon zich voor de eerste keer gaan vertillen aan het gedrocht dat de Supercup heette. Aan het einde van dat seizoen won Ajax voor de derde keer de echte belangrijke Europese beker; de Europacup-1In Bel grado werd Juventus met 1-0 verslagen. De Supercup, inmiddels erkend door de UEFA, zat er dus ook weer aan te komen. Andere zaken waren wel veranderd. Bij Ajax, dat op 9 januari 1974 Ajax in Mil aan het veld betrad om tegen de plaatselij ke AC te spelen, ontbrak namelijk een spe ler. Johan Cruyff was enige maanden daar voor dan toch naar zijn tweede liefde, Bar celona, vertrokken. De waterdragers van Ajax dachten dat ze het zonder hun Num- merVeertien ook wel alleen afkonden. Dat bleek klinkklare nonsens; op 7 november 1973 werd een Cruyff-loos Ajax door CSKA Sofia voor het eerst in ruim drie jaar uit de Europacup geknikkerd. De Supercup was nog de enige Europese prijs die Ajax dat seizoen nog kon verover en. In Milaan ging het, ondanks een superi eur spelend Ajax in de eerste helft, nog mis: 1-0. Het was een rampweek voor Ajax dat in het Olympisch Stadion ook al van FC Amsterdam had verloren. Zoals gebrui kelijk na dergelijke calamiteiten wordt de bal even terzijde geschoven en gaan prof voetballers met elkaar in een kamer zitten voor Een Goed Gesprek. Deze babbel van de Ajax-spelers duurde maar liefst vier uur maar toen was men er ook uit. AC Milan kwam dit als eerste te weten. In een half leeg (of, zoals u wilt: halfvol, dat klinkt po sitiever) gevuld stadion denderde Ajax met 6-0 over de Europacup-2 houder heen. Ajax had ook de tweede Supercup te pak ken. Legendarisch zijn de beelden na af loop. Ajax, traditioneel voor de beginjaren zeventig, gehuld in witte badjassen, torste met moeite de enorme cup. Het dragen van de Supercup bleek een zwaardere klus dan het voetballen tegen AC Milan. Arie Haan en Heinz Stuy bleken de Supercup het beste aan te kunnen.Jan Mulder speel de die avond waarschijnlijk zijn beste wed strijd voor Ajax ooit en trainer George Knobel behaalde de enige prijs die hij met Ajax zou behalen. Later dat seizoen werd Knobel op staande voet ontslagen nadat in het roddelblad Deze Week een interview met de Ajax-trainer was verschenen met als kop 'Ajax gaat kapot aan dank en vrou wen'. De Supercup was echter niet kapot te krij gen. De wedstrijden tussen de Europacup- I en -2 houder werden een jaarlijkse tra ditie, ook nu de geplande winnaar (Ajax) niet meer kon meedoen omdat er maar geen Europacup meer werd gewonnen door de Amsterdammers... Op 13 mei 1987 was het gelukkig weer zover. Ajax had onder trainer Johan Cruyff

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 34