DE GESCHIEDENIS VAN DE EUROPESE SI DE BEKER DIE SPECIAAL VO mm AjAJUFE mm* Als Ajax volgend jaar in twee duels met Real Zaragoza gaat uitmaken wie zich de winnaar van de (Euro pese) Supercup mag noemen, dan keert men voor even terug naar de bron. Want het was datzelfde Ajax dat in januari 1973 als Europacup-1 winnaar de eerste (Supercup)duels tegen de winnaar van de Europacup II speelde. De start van de Supercup was destijds omstreden en in de ruim twintig jaar van haar bestaan is het eigenlijk nooit echt goed gekomen met die ietwat vergezochte beker. Wat niet wegneemt dat Ajax óók in deze Europese bekerhistorie geschiedenis heeft geschreven. POPULARITEIT In Glasgow hebben ze het er nog regelma tig over: het Ajax dat op 16 januari 1973 op het Ibrox Park tegen de Schotse beker kampioen Glasgow Rangers speelde, was één van de beste elftallen dat ooit de Schotse voetbalgronden betreden had. Oh dear, oh dear, wat was Ajax goed die avond. Maar hoe kwam Ajax überhaupt in Glasgow terecht? Wat had men er te zoe ken? De historie van de Supercup geeft het enigszins merkwaardige antwoord. In september 1972 zat men in Nederland met de handen in het haar. Het ging slecht met Ajax: de Europacup-1 was voor de tweede keer gewonnen, het vijftiende landskampioenschap gevierd, de KNVB-be- ker voor de zevende keer in de wacht ge sleept, de wereldcup ten koste van Inde- pendiente veroverd, kortom: er viel niets meer te winnen! Iedere te veroveren tro fee was dat jaar naar Amsterdam gehaald... Wat nu gedaan bij zoveel leegte? De krant de Telegraaf bracht uit komst. Het dagblad, van oudsher Ajax niet echt slecht gezind, bedacht dat het wel leuk zou zijn als Ajax nóg een bekertje zou kunnen winnen. Daarom bedacht het con cern een confrontatie tussen de Euro pacup- I winnaar, 'toevallig' Ajax en de Eu- ropacup-2 winnaar. Inzet was de Supercup, een enorme beker die bij minder bedeelde clubs niet in de prijzenkast zou misstaan; hij vult zo'n kast namelijk bijna in haar eentje. De Telegraaf kreeg bijval uit Schotland waar de Glasgow Rangers in 1973 het honderdjarig bestaan zouden vieren. De club zat net in een rumoerige periode in de geschiedenis. In Barcelona was ten kos te van Dinamo Moskou de Europacup voor bekerwinnaars gewonnen, maar tij dens die wedstrijd waren Schotse suppor ters slaags geraakt met de politie. Er viel zelfs een dode. Glasgow Rangers werd daarop voor één jaar geschorst voor het spelen van Europees voetbal, uitgerekend in het jaar dat de club een eeuw bestond. Om het eeuwfeest te vieren kon dus géén Europacup-wedstrijd gespeeld worden. De

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 30