ajajufe COMMUNICATIE huisje, waarin het gaat sneeuwen als je schudt." Het leven bij Ajax beantwoordt aan zijn verwachtingen. Sinds zijn komst naar Euro pa volgt hij de verrichtingen van de club. „Ik ken het elftal via de televisie. Het is ge woon dé ploeg van Europa. Ze spelen technisch voetbal, vergelijkbaar met dat van Brazilië. Ik merkte dat de organisatie in en buiten het veld goed is. De spelers zijn aardige jongens, die onderling niet ja loers zijn op elkaar. Het is geweldig om hier te werken. Ik werd gelijk opgeno men." Om nog sneller een volwaardig lid te wor den van de selectie krijgt hij Nederlandse les. In de visie van Louis van Gaal is onder linge communicatie tussen de spelers in het veld onontbeerlijk. Santos toont zich een ijvere leerling. „Ik moet de waarschu wingen van mijn ploeggenoten kunnen be grijpen als er gevaar dreigt." Tijdens de trainingen verstaat hij zich de eerste we ken vooral met medespeler Kiki Musampa, die in Zaïre is geboren en daardoor de Franse taal machtig is. Buiten het veld krijgt de verdediger veel steun van talen wonder en perschef David Endt. 'De nieuwe Rijkaard' stond op het etiket dat de vaderlandse media op de Braziliaan plakten. Niet eens zo vreemd gezien zijn uiterlijk en functie. Santos voelt zich ge streeld door die vergelijking, maar ziet dat toch anders. „Ik heb Frank Rijkaard altijd bewonderd. Maar ik ben Santos en Rijk aard is Rijkaard. Psychisch zijn er wel over eenkomsten. We zijn beiden rustige jon gens. Op voetbalgebied is Frank aanvallen der ingesteld dan ik." TrainerVan Gaal kan met Santos verschil lende kanten in de verdediging op, maar ziet in principe in hem een linksback,'op 5' dus in Van Gaal's jargon. Bij Brazilië vorm de Santos samen met Aldair tijdens de mondiale titelstrijd het verdedigingshart. Met Danny Blind en Frank de Boer heeft Ajax evenwel al een sterk centrum staan. Een plaats op de flank ziet hij echter niet als een verbanning. „Het belangrijkste is dat ik in het elftal sta. De coach bepaalt op welke positie." blauw droeg hij slechts één seizoen. Het violet van Fiorentina kwam daarvoor in de plaats. De Italiaanse club greep in de Serie A naast het lucratieve Europees voetbal, waardoor de leiding bereid was haar dure kracht te verkopen. Aan Ajax. Santos voegde weer een nieuwe naam toe aan de inmiddels imposante lijst van zes werkge vers. De winnaar van de Champions League is al zijn derde club in drie jaar tijd in dit conti nent. De oevers van de Garonne en de ka des van de Arno verruilde hij voor de boorden van de Amstel. De vraag is of zo'n reeks verhuizingen niet veel vergt van een mens. Zijn antwoord is simpel: „God wil het zo." Na een verblijf van een maandje weet de nieuwkomer al dat hij van de hoofdstad houdt. „Ik voel me hier thuis. Hier leeft de bevolking. Er zijn in deze plaats veel jonge mensen." De omgeving van het Leidseplein verleidt op deze zomerse avond natuurlijk iedereen. Mooie vrouwen en mannen kij ken van achter hun glas uitdagend naar omstanders. Straatartiesten oogsten bijval met hun kunstjes. „Amsterdam is als zo'n

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 9