-IT VAN DE WERELDBEKER' SANTOS BIJ AJAX ajajufe KROMMEDIjK Door Gilberto Calcio en Peter Wemelink FOTO'S LOUISVAN DEVUURST EN RON RICHEL Hun vlag lijkt een onuitputtelijke inspira tiebron voor de Brazilianen. Uit het doek met de blauwe globe halen zij een enorme geldingsdrang. Zij willen de wereld vero veren. Die mentaliteit zorgt er voor dat menig sportman uit dat land de top be reikt. Maar niet alleen door creativiteit, óók door vastberadenheid weet men dat ene doel te bereiken. Marcio Roberto dos Santos, geboren op 15 september 1969 in Sao Paulo is de verpersoonlijking van die instelling. In het Braziliaanse restaurant Do Brasil in de Lange Leidsedwarsstraat in Amsterdam zit de verdediger in een witte Nike-polo. Souvenir uit de garderobe van het vorige wereldkampioenschap in de Verenigde Sta ten.Tijdens het interview straalt hij een enorme rust en standvastigheid uit. Zuid amerikaans temperament lijkt hem vreemd. Volwassen weegt hij zijn woorden af. Santos heeft dan ook een missie bij Ajax. Achter die dromerige, donkerbruine ogen brandt een ongekende ambitie. „Ik wil win nen met jullie", hakkelde hij in gebrekkig Nederlands tijdens de open dag in De Meer. Die woorden klonken de supporters als muziek in de oren. De Braziliaan weet niet alleen wat het legioen graag wil ho ren. Hij meent het. „Ik kom hier om alles te winnen", zegt hij nog eens en hij kijkt er héél serieus bij. Zijn broer Luis en zijn vriendin luisteren aan een ander tafeltje in het restaurant mee. Weer die torenhoge eerzucht dus. Maar kuste hij niet iets meer dan een jaar gele den de World Cup in Los Angeles? Dat is toch het hoogst haalbare voor een voet- baller?Voor sommigen is dat voldoende reden afspraken met werkgever en echtge note aan de laars te lappen en te genieten van de mooie dingen van het leven. Niet voor Santos. Hij is namelijk een produkt van Sao Paulo. Zijn geboorteplaats vormt in alles de tegenpool van het excentrieke Rio de Janeiro. Waar langs de Copacabana en Ipanema alles draait om show, is het motto in Sao Paulo, de grootste stad van het land, vooral 'arbeid adelt'. Die instelling bezorgde hem een valse start bij de landskampioen en Europacup-1 houder. Door zijn verlate start bij Ajax be gon hij, met een conditionele achterstand, gretig aan de trainingen. Die gretigheid be taalde hij met overbelasting. Meer dan twee weken moest Santos toekijken, om dat spieren in zijn liesstreek opspeelden. De eerste volledige wedstrijd van dit sei zoen speelde de wereldkampioen eind au gustus met het tweede elftal van Ajax aan de Dordtse Krommedijk voor bijna twee duizend toeschouwers. Ook in deze weinig inspirerende omgeving toonde hij zijn on verzettelijkheid. Er stond iemand in het veld. Santos geeft geen cadeautjes weg. Zelfs niet als de tegenstander Dordrecht '90 heet. Kent Nederland Braziliaanse spe lers vooral als balgoochelaars.de verdedi ger heeft een ander gezicht. „Ik kom hier niet voor de show", verduidelijkt hij zijn bedoelingen. Hij denkt lengte en kracht te kunnen toevoegen aan Ajax. Santos telt van top tot teen 187 centimeters, wat méér dan gemiddeld is voor een voetbal ler. Bovendien beschikt hij over een grote natuurlijke sprongkracht. Om die redenen adviseerde zijn gymnastiekleraar op de middelbare school hem ooit om voor het volleybal te kiezen. Santos had echter liever de bal aan de voet dan in de hand. Op zeventienjarige leeftijd verliet hij het ouderlijk huis om als professional zijn horizon te verruimen bij Novo Horizonto. Niet lang daarna wist In ternational uit PorteAlegre de rijzige spe ler te contracteren. Ook dit verblijf was maar van korte duur. Zijn kwaliteiten vie len in de smaak van het grote Bota-fogo, waardoor Santos in Rio de Janeiro terecht kwam. De ontwikkeling ging gestaag ver der, want in 1992 mocht hij het kanariege le tricot over zijn imposante schouders trekken. De nieuwbakken international ac teerde in de jeugdtoernooien van Toulon en Cardiff, waarbij de capaciteiten van de verdediger ook bekend werden in Europa. Bordeaux toonde zich het slagvaardigst op de transfermarkt. De club zag in de Brazili aan de man die na de verplichte degradatie het heroptreden in de hoogste divisie tot een succes moest maken. Ook het donker-

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 7