HALL OF FAME SIMON MELKIANUS TAHAMATA S NACHTS EEN VENT, OVERDAGS EEN VENT AJAH.IFE Voor het eerst in de 'Hall of Fame' een oud-Ajax-speler die de hoge C haalt. Simon Tahamata, acterent in België bij Germinal Ekeren, speelt nog steeds als prof mee in de eerste divisie. Deze introduc tie betreft Simon, mijn introductie verliep anders. Na driemaal door een Mede-Europeaan het bos te zijn ingestuurd, nam ik zelf het heft in han den. Dit kwam mij duur te staan. Ekeren was toch groter dan ik dacht en na een half uur deze stad doorkruist te hebben, gaf de moed niet thuis en vervolgde hij zijn weg naar mijn schoenen. Simon die in de tussentijd zijn medespelers met 'Amerikaans Jokeren' een lesje gaf in onvervalst 'Amsterdams Bluffen', keek verwonderd naar de klok. „Ik zei nog tegen de jongens, ik heb Nico toch uitgelegd hoe hij moest rijden? Het zal wel weer een eigenwijze Amsterdammer uit Betondorp zijn", dat waren zijn eerste woorden na mijn binnenkomst. Daar stond ik dan, oog in oog met één van mijn Godenzonen uit het verleden. ONTGROENING Simon Tahamata, ooit begonnen met voet ballen bij Theole uitTiel, is bezig met een lange voetbalcarrière, misschien wel een recordcarriére. Hij kwam bij Ajax op vijf tien jarige leeftijd en voor zijn eerste Ajax - optreden te laat voor de BI -test. Simon speelde de laatste vijf minuten van de eer ste helft en de eerste vijf minuten van de tweede helft.Tien minuten waren de start van een lange staat van dienst die begon als dispensatie-speler in de BI van Ajax. De ontdekking van Bobby Haarms, vervolgde zijn carrière met twee jaar in de AItwee jaar als betaalde jeugd en met vier fantasti sche jaren in het 'Dreamteam'. Maar aan deze droom kwam een abrupt einde.Tele fonisch stortte de wereld op dinsdagavond voor Simon in. Na maandag begonnen te zijn met de voorbereiding van het nieuwe seizoen, kreeg Tahamata via Standard Luik en niet via Ajax, te horen dat hij was ver kocht en naar Luik kon verhuizen.Was de Molukse medelander door zijn bestuur het land uitgewezen of was zijn talent brood nodig voor de Luikse eredivisie. „De vol gende dag, woensdag, ben ik meteen met Maarten de Vos naar Standard gegaan, voor contractbesprekingen.Vrijdag werd ik ge keurd, zaterdag werden de clubfoto's ge maakt en zondag ging ik op trainingskamp. Alles ging zo snel, ik had geen tijd om na te denken. Maanden later, op het jubileum van Tilly en Bobby Haarms, heb ik afscheid kunnen nemen van Ajax. Het is raar gegaan, maar het is niet anders, het leven gaat door." De bejubelde zoon van de God Ajax en zijn legioen was niet meer. Verhuisd naar het Nederlands sprekend België, maakte de door de Ajax-supporters op handen gedragen Simon een gedwon gen einde aan zijn carrière bij Ajax. Nu speelt Tahamata zijn laatste seizoen bij Germinal Ekeren en zal op zijn veertigste jaar, op I juli 1996, de jeugd van Standard gaan trainen. „Ik weet nog goed hoe ik voor de eerste maal de kleedkamer van het eerste in kwam. Ik deed de deur open en daar stond ik als kleine man." Wim Suurbier wachtte de vraag van Simon niet af en sneerde „hé kleine, daar achter is het te doen hoor, op voorland, daar traint de jeugd." „Ik stond aan de grond genageld, want daar zaten ze, mijn idolen Wim Suurbier en Ruud Krol. Het tweede wat Wim zei was: „daar zitten en niet meer weg". Dat werd mijn plaats in de kleedkamer en is dat vier jaar lang ge weest. Ik durfde niet meer te verkassen." Simon luisterde en leerde van de oude garde, „als je over schoot, was het altijd 'haal die doos eraf en die schoenen eruit' of als je naast het goal schoot 'goed weg gewerkt, jochie'. Het was humor, lachen en hard werken voor weinig geld. Ik verdien de in 1976 Fl. 45.000,- bruto en dat is ver geleken met de huidige salarissen peanuts, maar ik was wel gelukkig. De eerste keer dat ik met het eerste meeging, was een trainingskamp onder leiding van Rinus Mi- chels. Daar heb ik afgezien en gehuild. Ze ven tegen zeven spelen, drie keer per dag en alles naar je hoofd geslingerd krijgen, dat was een harde leerschool en de eerste

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 68