TUSSEN HEMEL EN HOK BOBBY HAARMS EN ZIJN AJAX aja*ife Op maandag 2 oktober werd in het nieuwe sta dion het boek Tussen he mel en hok gepresenteerd: het ver haal van Bobby Haarms en zijn Ajax, zoals de ondertitel van het 260 pagina's tellende boek luidt. Dat verhaal werd door de journa listen Raymond Bouwman en Mi chel Sleutelberg opgetekend tijdens talloze gesprekken die zij voerden met de in de voetbalwereld zo unieke assistent-trainer van Ajax. BOBBY HAARMS ZIJN AJAX Diens levensgeschiedenis-in-boekvorm zag het licht in een omgeving waar de bouw werkzaamheden nog in volle gang zijn. Het was het eerste officiële evenement in de Amsterdam Arena, en dat had een symbo lische betekenis. Bobby Haarms werd op 8 maart 1934 geboren op de Middenweg, pal tegenover de plek waar anderhalve maand later de eerste paal voor stadion De Meer geslagen zou worden. Bobby Haarms groeide op met het uitzicht op dat bakste nen stadion, dat dit seizoen voor het laatst dienst doet als het thuis van Ajax en dat zo'n grote rol in zijn leven gespeeld heeft. Zijn geschiedenis is tegelijk een geschiede nis van Ajax én een geschiedenis van een liefde. Geen Ajacied heeft gedurende zo lange tijd zo dicht bij de successen van de club ge staan. 'Mogen staan,' zegt hij zelf. Zijn werk bij Ajax heeft hij altijd beschouwd als een feest waarvoor hij dan toch maar is uitge nodigd. In de Amsterdam Arena was het nu de beurt aan Bobby Haarms om zijn eigen feest te hebben en waren selectie-spelers, technische staf, bestuur en een keur aan oud-spelers de genodigden.Was de druk bezochte presentatie van Tussen hemel en hok een hommage aan de trainer, het boek zelf is vooral een getuigenis van iemand die als geen ander weet dat Ajax niet al leen feest is. Ajax heeft meer hoogte- dan dieptepunten gekend, dat is waar, maar wat niet vergeten mag worden is dat het suc ces Ajax niet komt aanwaaien. Dat is de rode draad die alle verhalen en anecdotes in Bobby Haarms' boek verbindt, of die nu gaan over 'De ontdekking van Simon Mel- kianus Tahamata', de trainingskampen, de mentaliteit, de revalidatietrainingen of - in het hoofdstuk 'De liturgie van het leren monster' - het bijgeloof. Ook bij Ajax is voetbal maar gewoon mensenwerk. De volmaakte voetbalmachine bestaat niet, want ieder radertje is van vlees en bloed en emotie en daardoor uiteindelijk onvoorspelbaar. De godenzonen van Ajax tegen de gewone mensenkinderen? Dat zou wat al te gemakkelijk zijn.Vandaar ook de intrigerende titel van Bobby Haarms' boek.Ajax kan de sterren van de hemel spelen, maar deAjacieden moeten daar wel voor werken. Bijvoorbeeld als ze on der Bobby Haarms' leiding individueel te rugvechten na een blessure of als het 'tus sen de oren' niet goed zit. De groep moet het hok in en te verstaan krijgt wat eraan schort. In zijn boek neemt Bobby Haarms de lezer mee terug naar de jaren vijftig, toen hij zelf - met Rinus Michels - in het eerste speel de. Hij vertelt over de invoering van be taald voetbal en over de jaren zestig, toen hij als assistent-trainer van diezelfde Mi chels de opbouw van het grote Ajax van begin jaren zeventig meemaakte. Hij blikt terug op de periode-Kovacs, toen Ajax de wereldbeker veroverde, analyseert het Ajax dat onder Johan Cruijff in de jaren tachtig de Europa Cup II won, viert het succes mee van de jaren negentig, waarin onder Louis van Gaal de UEFA Cup en ten slotte de zo vurig begeerde vierde Europa Cup I gewonnen werd. Het is het succes verhaal van Ajax, bezien door een Ajacied in hart en nieren die evenveel oog heeft voor de glans van de prijzenkast als voor het zweet en de dolletjes die, al zo lang hij zich kan herinneren,Ajax kenmerken. Nico Smith

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 63