LO'" J i v feld, keiharde wed strijd. En ook het vin den van geschikte data bleek steeds meer een probleem. Om laatstgenoemde reden werden er twee keer zelfs hele maal geen duels ge speeld. De oplossing kwam in 1980 uit Japan, waar het automobiel concern Toyota zich voor vier miljoen gul den opwierp als de redder (sponsor) van de wereldcup. Hij wordt sindsdien in of rond december in één duel, op neutraal terrein (het nationale Olympische stadion van Tokyo met een toeschouwerscapaciteit van 62000), be twist. En niet alleen de plaats van hande ling is neutraal, de toeschouwers zijn dat ook. Het stadion wordt, gelet op de af stand met Europa, vooral bevolkt door Ja panners zelf, die bij elke goede actie van welke ploeg dan ook enthousiast klappen en geestdriftig zwaaien met witte vlagge tjes en waaiertjes. En dat gezwaai komt ze nog goed uit ook, want de wedstrijd wordt doorgaans in snikhete omstandigheden ge speeld. Het winnende elftal gaat er één trofee op vooruit: niet alleen de wereldcup (een wis selbeker) wordt gewonnen, maar ook de volslagen betekenisloze Toyota Cup. Bo vendien krijgt de beste speler van de win nende partij een auto en dat is géénVolks- wagen. In 1990 was Frank Rijkaard de eer ste Nederlander die een karretje won. Twee jaar eerder miste PSV de wereldcup door na strafschoppen van Nacional te verliezen. Sinds 'Tokyo' staat de strijd om de wereld beker niet meer garant voor vieze over tredingen, arrestaties en kapotgeknakte brilletjes. En het lijkt wel alsof de impact van de wereldcup daardoor een stuk min der is geworden.Voetballen voor tribunes waar de toeschouwers zich onpartijdig op stellen Zo hoort topvoetbal niet ge speeld te worden en het is misschien daar om dat wereldcupwedstrijden de laatste vijftien jaar niet lang meer blijven hangen in onze herinnering. Alleen het voor Euro peanen onmogelijke tijdstip van spelen doet ons nog denken aan die historische zwart-witte 'nacht'beelden van de jaren zestig en zeventig uit Argentinië. Het is aan Ajax om op 28 november een wedstrijd te spelen die we ons over twintig jaar nog net zo kunnen herinneren als het steek- passje van Johan Cruyff op Johnny Rep in Tot nu toe werd er 33 keer om de wereldbeker gestreden. Drie clubs veroverden de wereldcup drie maal: Peiïarol (in 1961,1966 en 1982), Nacional (1971, 1980 en 1988) en AC Milan (1969,1989 en 1990). Zuid-Amerika leverde twintig maal de wereldkampioen, Europa dertien maal. Ajax en Gre- mio wonnen de cup elk één keer. Ajax in 1972 ten koste van Inde- pendiente (l-l en 3-0) en Gremio won in 1983 na verlenging met 2-1 van Hamburger SV.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 49