aja*|FE J TOYOTA definitieve doorbraak, voor uitval ler Sjaak Swart het begin van het einde. Ook aanwezig die avond in het Olympisch Stadion was konin gin Juliana. Zij had de eer om Piet Keizer voorlopig voor het laatst in zijn hoedanigheid als aanvoer der te kunnen feliciteren. klein half uur uit het veld ge trapt. Aanvoerder Piet Keizer en voorzitter Jaap van Praag stapten in de rust naar de kleedkamer van scheidsrechter Bachmarov uit de Sovjetunie met de mede deling dat Ajax misschien wel de wedstrijd zou beëindigen als hij niet strenger tegen de Argentijn se baldadigheden zou optreden. Ajax speelde echter door, maak te óók zware overtredingen en hinkte uiteindelijk met een l-l stand (gelijkmaker acht minuten voor tijd van Sa) van het veld. Barry Hulshoff verklaarde na af loop: "We spelen nog één keer om de wereldbeker, thuis. En dan nooit meer." Ajax hield woord. Drie weken la ter werd op een donderdag avond Independiente met 3-0 verslagen.Johnny Rep werd drie keer op prachtige wijze in kans rijke positie gemanoeuvreerd door Cruyff, één keer via een briljant steekpassje.Twee keer scoorde Rep, één keer raakte hij de paal.Johan Neeskens had na een één tweetje met Arie Haan de score geopend. Voor Rep betekende deze wedstrijd zijn Zorgden de eerste twee Euro pacupzeges van Ajax dus nog voor veel 'wel-of-niet-wereldcup'-on- rust, na Ajax' derde Europacup waren zowel de eerdere voor-als tegenstanders het met grondig el kaar eens: spelen om de wereld- ;cup hoefde op deze manier niet meer. En dus nam verliezend Eu ropacupfinalist Juventus de plaats van Ajax in, waar Panathinaikos dat twee jaar eerder óók al had gedaan. Beide keren verloor de Europese ploeg. Halverwege de jaren zeventig raakte de wereldcup steeds meer in het slop.Wijs geworden door eerdere ervaringen had den Europese clubs steeds minder trek in een tijdrovende reis naar een, ongetwij- In 1972, na Ajax' tweede Europacupwinst, begon het gedoe weer opnieuw. En, zie: nu golden de eerdere bedenkingen ineens niet meer! Of beter gezegd, ze golden nog wel, maar werden voor één keer terzijde geschoven. Ajax ging in twee duels om de wereldcup spelen tegen de kampioen van Zuid-Amerika, Independiente. De eerste wedstrijd zou op 6 september 1972 in Bu enos Aires gespeeld worden. Het gekrakeel begon al snel. In Buenos Ai res was de directeur van Philips in Argenti nië,Van der Panne ontvoerd. Er gingen stemmen op om Ajax niet te laten spelen. Bovendien werd de angst voor een ont voering van bijvoorbeeld Johan Cruyff groot. Beide bleken ongegrond.Van der Panne werd vlak voor de wedstrijd vrijge laten en Cruyff scoorde reeds na zes mi nuten met een magistrale lob. Overigens speelde Ajax wel met rouwbanden; niet vanwege Van der Panne maar als rouw voor de kort daarvoor tijdens de Olympi sche Spelen in München vermoorde Israë li's.Wel verband met Van der Pannes ont voering hield Ajax' weigering om bij het betreden van het veld een Argentijnse vlag mee te dragen. Na het doelpunt van Cruyff ontspoorde de wedstrijd volledig. Cruyff werd na een

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 47