VLEUGJE KLASSIEK'' ■"sSta Hs RESERVE-SHIRT gapp heid te stellen uit welke kleuren het tenue wél bestond, maar rood en/of wit was het zeker niet. Wij houden het op zwart, of blauw, desnoods zéér donker rood, maar dat spetterende rood-wit van later was het zeker niet. Blijkbaar leefde men in die tijd ook 'in' zwart-wit, want in de analen van de toen malige Nederlandsche Voetbal Bond wordt de broek van het Ajax-tenue als 'donker' beschreven.Wél duidelijk waren de shirts en kousen: zwarte kousen en een rood-wit verticaal gestreept shirt. Overigens nam men het in de praktijk met die omschrij ving niet al te nauw. Regelmatig speelden de voetballers van een team in die tijd in van elkaar verschillende kleuren broeken of zelfs shirts; een mode-gril die heden ten dage in de verschillende onderbonden nog regelmatig in ere wordt gehouden. Tegen het bereiken van de puberleeftijd ging Ajax zich serieuzer met zijn uiterlijk bezighouden.Allereerst werden er op II- jarige leeftijd houten tribunes gebouwd op het Ajax-terrein, gesitueerd enkele hon derden meters ten westen van de huidige Meer. En ook het tenue werd verbouwd; het witte shirt met rode baan over voor- en achterkant werd ingevoerd, samen met de zwarte broek en zwarte kousen. Later in 1911 werd de zwarte broek verruild voor de witte. In de begintijd van het voet bal werd trouwens regelmatig met een pet op gespeeld, niet om er ergens mee naar te gooien, maar vanwege de deftigheid die het voetbal toen kenmerkte. Als er gekopt moest worden, zette men gewoon even de pet af! In 1918 werd Ajax definitief volwassen: hij bereikte niet alleen de 18-jarige leeftijd, maar werd óók ontmaagd: voor de eerste i keer werd het landskampioenschap ge- J vierd. Het dat jaar gecomponeerde M clublied, de Ajax-Marsch, repte trots over "ons dierbaar rood en wit", de 5 letterlijk en figuurlijk donkere periode van het Ajax-shirt was definitief verdwe nen, hoewel de broeken en kousen nog tientallen jaren zwart zouden blijven. Bleef de basis van het Ajax-shirt tientallen jaren ongewijzigd, het model was dat ui terlijk niet. Modebewust als een Ajacied was en is heeft men altijd in de trendy shirts van de desbetreffende tijd gespeeld. Kraagjes van shirts werden gesloten met knoopjes, dan weer met veters. En de vorm van de kragen verandert ook nog steeds: van rond tot 'V-vorm' en weer te rug naar rond. Afgelopen mei werd de vierde Europacup I gewonnen in een com binatie van beide stijlen. Halverwege de jaren zestig veranderde er veel bij Ajax. Ene Johan Cruyff en |inus Mi- chels stonden op en daarmee werd een zwarte periode in tweeërlei opzicht afge sloten. Het degradatiespook van het sei zoen 1964-1965 werd definitief naar het rijk der fabelen verwezen en de zwarte kousen werden steeds vaker vervangen door witte of rode exemplaren, afgezet met respectievelijk rode en witte omsla gen, de zogenaamde biezen. In 1972 maak ten de witte kousen officieel deel uit van het Ajax-tenue, evenals het wapen van de Griekse held Ajax op het shirt. Prachtig allemaal, hoor ik u denken, maar wat had de modale Ajax-supporter hier al lemaal aan? Wel, hij of zij kon in Amster dam helaas niet volop van al dit fraais ge nieten, want als er in de Meer of het Olympisch Stadion tegen een ploeg moest worden aangetreden, wiens rood-witte te nue teveel leek op dat van Ajax, dan moest Ajax zich aanpassen. De regel dat de uit- club zich wat betreft de kleding aan de thuisploeg moet aanpassen, werd pas begin jaren zeventig ingevoerd. Hiermee komen we automatisch bij een, de laatste jaren dan weer verguisd dan weer bejubeld fenomeen: de reserve shirts, tegenwoordig ook wel uit-shirts ge noemd. De Ajax-fans die er voor doorge- 9* leerd hebben zullen zich herinneren dat Ajax geregeld zijn legendarische Euro pacup-wedstrijden in een reserve-shirt speelde. Het zouden leuke quiz-vragen kunnen zijn: in welk tenue speelde Ajax te gen die en die? Enkele goede antwoorden zijn: een geheel wit tenue in de mistwed- strijd tegen Liverpool in 1966 en geheel rood in de met 1-0 gewonnen (plus jongle rende Gerrie Mühren!) uitwedstrijd tegen Real Madrid in 1973. Een aantal jaren eerder, in 1967, had Ajax een 'blauwtje' geloepen tegen datzelfde Real.Voor de eerste thuiswedstrijd in Am sterdam speelde zich een grappig staaltje psychologische oorlogsvoering, overgoten door een sausje bijgeloof, af. Real Madrid wilde de shirt-regel omdraaien, zodat men de tweede wedstrijd in Spanje in het favo riete, egaal witte, kloffie kon aantreden. De kleur wit brengt geluk, meenden enkele Real-spelers.Ajax wilde daaraan echter niet meewerken en verwees naar de UEFA-reglementen die de uitspelende (en niet de thuisspelende) club vrijlaat in de keuze van de kleding. Uiteindelijk ver scheel Real in het wit gekleed in het Olympisch stadion, de Ajax-dracht was ge heel blauw. En inderdaad: het 'witte' Real speelde in Amsterdam beter dan in Ma drid. In Spanje was Real gedwongen in het blauw te spelen, omdat Ajax het gewone

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 7