AJAJIIFE AANDACHT COMMOTIE SPEELSTIJL dat zal best vervelend zijn. Het is ge woon heel erg leuk als je herkend wordt en je hoort mensen roepen: hé, daar heb je Danny Blind." Blind 1995): Ja, dat vind ik nog steeds. De Nederlander is trouwens lekker nuchter, dus echte gekke toestanden maak je ook niet mee. Dat zou ik ook niets vinden. Zo als voetballers in Italië bejegend worden Nee, dat heeft me er niet van weerhouden om naar een Italiaanse club te gaan. Ik heb gewoon geen aanbieding gehad van een goede Italiaanse club. Ik word de laatste jaren wel steeds meer gevraagd voor allerlei openingen, televisie programma's enzovoort. Als het met voet bal te maken heeft, probeer ik er altijd op in te gaan, maar voor de rest doe ik niet mee aan bijvoorbeeld onbenullige kwis- sen." Blind (1990): "Ik heb een constant sei zoen gedraaid, maar pas heel laat de waardering van buitenaf gekregen. Ik denk dat pers en publiek niet zo op mij hebben gelet." Blind (1995): "Ik heb in dat kampioensjaar over het algemeen goed gespeeld. Maar ik ben nu eenmaal geen publieksspeler. Ik krijg niet de aandacht die Peter van Vossen en Jari Litmanen nu wel krijgen. Dat vind ik ook wel lekker zo. Ik hoef niet zo nodig op de voorgrond. Daarbij komt, in 1990 stond ik nog gewoon rechtsback met Aron Winter en John van 't Schip voor me. Dat draaide als een trein, maar ik had toen niet de bepalende rol in de as van het veld die ik tegenwoordig wél heb. En dan val je minder op. Tenminste: bij de niet-kenners. En die zitten er bij bosjes onder de jour nalisten. Nee, ik vind het niveau van de journalistiek niet hoog in Nederland. Men weet te weinig van het spel en concen treert zich teveel op andere, bijzaken. Het zijn geen verslaggevers meer. Men geeft geen verslag van wat men ziet." Blind (1991): "Ik heb tot nu toe een ta melijk vlak leven geleid. Interessante beroepen trekken me. Interessant? Nou, een beetje artistiek. Ik weet hele maal niet of ik talent heb om te schil deren. Maar dat vind ik wel een boei end beroep. Het is anders dan wat de meeste mensen doen." Blind (1995): "Ik ben er inmiddels achter dat schilderen niets voor mij is. Dat kan ik niet. Ik ben me er van bewust dat veel mensen het raar vinden als ik zeg dat ik een vlak leven leid. Profvoetballer lijkt na tuurlijk voor velen een ideaal beroep. Dat is ergens ook zo. Maar een zanger die dui zenden mensen in zijn ban houdt, dat intri- greert me. Dat vind ik mooi. Ik weet wel dat wat ik doe óók duizenden mensen be zighoudt, maar dat is toch anders. Een echte artiest voel ik me niet; ik voetbal toch gewoon om te winnen. Op welke ma nier dan ook. En bij Ajax kan dat gelukkig vaak samen gaan met mooi voetbal." "Anderhalf jaar geleden vroeg Elf me om maandelijks voor het blad een interview met iemand uit de voetbalwereld te doen. Het eerste jaar heb ik collega-aanvoerders geïnterviewd: Koeman in Barcelona, Mat- thaus in Duitsland, maar ook Hans Kraaij jr. van Telstar. Ik had het idee dat die jon gens méér tegen mij vertelden dan dat ze tegen een 'gewone' journalist zouden doen. Dit seizoen interview ik een mar kant persoon van één bepaalde provincie, zoals Pé Mühren, de speaker van Volen- dam, maar bijvoorbeeld ook ex-zwemster en politicus Erika Terpstra. Dat vind ik leuk om te doen. Je ontmoet veel verschil lende mensen. Met alle respect, maar als je de aanvoerders van NAC, RodaJC en Sparta gaat interviewen krijg je vaak het zelfde soort verhaal." "Nee, dat schrijven beschouw ik niet als artistiek werk. Ik probeer de geïnterview de er altijd goed uit te laten komen. Ik ga niet 'hengelen' naar bepaalde uitspraken of feiten, zoals veel journalisten doen." Blind (1992): "Ik heb er geen begrip voor dat Michels me geen minuut op het EK in Zweden heeft laten spelen. Dat ik niet als laatste man werd opge steld, vond ik niet onredelijk. Maar er was me door Michels een kans beloofd als Berry van Aerle uit zou vallen. Maar toen koos Michels ineens voor Frank de Boer. Ik had geen minuut gespeeld, maar toen ik thuiskwam was ik dood moe." Blind (1995): "Wat moet ik daar nog aan toevoegen? Wat ik nooit begrepen heb is al die commotie rond mij en het Neder lands elftal. Ik heb het altijd normaal ge vonden dat als Ronald Koeman, met al zijn kwaliteiten, kon spelen hij ook werd opge steld. Dan wil ik best reserve zijn. Net als dat Wim Kieft en John Bosman altijd ach ter Marco van Basten stonden. Dat is toch geen schande? Als plotseling de laatste man van Veendam zou worden opgesteld, dan zou ik me pas druk maken. Maar nu Zolang ik fit ben én in vorm wil ik voor het Nederlands elftal uitkomen. Ja, óók als Koeman niet had bedankt, had ik me ge woon nog beschikbaar gesteld. Als iemand beter is dan jezelf, moet je reëel zijn. Op het EK in Zweden was ik óók teleurge steld omdat ik alle kwalificatiewedstrijden voor dat toernooi wél had gespeeld. Dan heb je bepaalde verwachtingen, zeker met de belofte die Michels had gedaan. Maar je moet er niet over blijven zeuren; ook in het voetbal gaan de dingen nou eenmaal zoals ze gaan. En ik ga er vanuit dat iedere coach wil winnen met het sterkst mogelij ke elftal. En dus kan ik me situaties voor stellen dat ik gepasseerd word. "Neem nu die situatie bij Ajax aan het be gin van het vorig seizoen. Door de komst van John van de Brom en Frank Rijkaard leek het Van Gaal voor het elftal beter als ik weer aan de rechterkant zou gaan spe len. Dat vond ik voor mezelf niet leuk, maar ik kon de zienswijze van Van Gaal wel begrijpen. En dan ben ik prof genoeg om daarin mee te gaan. Dat andere jon gens misschien in een dergelijke situatie de kont tegen de krib gooien is hun zaak. Ge lukkig is geen mens hetzelfde." Blind (1993): "Ik win liever een Euro pacup dan een landstitel. Ajax heeft ja renlang de kwaliteiten gehad om kam pioen te worden, maar dat was niet ge noeg, bleek vaak. Een kampioenschap zegt veel over je kracht en het levert je nationaal gezien veel respect en waar dering op. Maar de impact van een Eu ropacup is oneindig veel groter. De UEFA-cup beschouw ik als het hoogte punt in mijn carrière. Dat heeft ons veel bewondering opgeleverd. Zeker met de speelstijl, waarvan iedereen zei: 'het kan niet!" Blind (1995): "Ik ben het niet eens met mensen die zeggen dat alléén Ajax mooi voetbal speelt. Kijk eens naar Barcelona, AC Milan, Auxerre, Parma. Dat is ook leuk om te zien. En we spelen in eer-

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 9