TIEN JAAR tlN^S AJAX HET AJAJIIFE 99 Ah ohan Cruyff haalde hem in 1986, onder andere samen met Jan Wouters naar Ajax. De fax-fans waren verbijsterd, want de talenten Gerald Vanenburg en Ronald Koeman gingen op dat mo ment samen weg. Tien jaar later heeft Danny Blind alle sceptici van destijds de mond gesnoerd. Hij is al geruime tijd een belangrijke schakel in de Ajax-ketting. Niks geen rechtsback meer, maar dominerende laatste man. Danny Blind kwam binnen als ex- Spartaan maar groeide uit tot oer- Ajacied en is de onomstreden aan voerder van zowel Ajax als Oranje. En dat hij niet op zijn mondje is gevallen bewijst Blind óók in maandblad Elf, waarvoor hij iedere maand een opmerkelijk interview maakt. Voor Ajax-Life draaiden we de za ken even om: het Ajax-archief met Blind-interviews werd doorgespit en collega-journalist Blind kreeg tien opmerkelijke citaten van zich zelf uit ieder van de tien jaar Ajax voorgelegd. Danny Blind in gesprek met zichzelf. OPDRACHT Blind (1986): "Bij Sparta werd me wel eens verweten dat wanneer ik tegen een onbekende jongen speelde, ik daar meer moeite mee had. Ónderschatting werd er dan gezegd." Blind 1995): "Ik denk dat dat meer te ma ken had, met het feit dat ik van origine een middenvelder ben. Ik was gewend om aan vallend te denken en dan lijkt het soms alsof je nonchalant speelt. Of ik weet te gen wie ik moet spelen? Ik speel tegen woordig als vrije man, dus ik heb geen di recte tegenstander meer. Maar ik heb in middels ook zoveel ervaring en rust dat ik weet hoe ik me in het veld moet opstellen. Van onderschatting is geen sprake." Blind 1987): "Er zitten zeven Ajacie- den in het Nederlands elftal, dus Cruyff vindt het meer dan logisch dat die ook hun stempel op de organisatie drukken. Ik kan het eerlijk gezegd ook wel be grijpen. Ik vind het jammer dat in dit land de weinige mensen (Cruyff en Mi- chels) die verstand van het spel hebben elkander regelmatig in de haren vlie gen. In plaats van dat er samen aan een goed produkt in het belang van ie dereen wordt gewerkt, krijg je nu van die typisch Nederlandse conflicten." Blind 1995): "Ik weet niet meer over welk conflict het toen ging. Echt waar, ik kan me er niets meer van herinneren. Als het om een speltechnische kwestie ging, dan vind ik het logisch. Met zoveel Ajacieden in de ploeg moet je ook op een Ajax-manier voetballen. Maar nogmaals: ik weet niet meer wat er aan de hand was, dus ik kan er geen commentaar op geven. En wat de afgelopen toestanden over het eenmalig bedanken voor Oranje betreft: daar is al zoveel onzin over geschreven. Men bleef maar roepen dat wij te vermoeid waren of in ieder geval rust wilden. Daar ging het helemaal niet om! Mensen van de KNVB gingen allerlei dingen beweren over sanc ties en dergelijke, maar wij, de Ajax-spe- lers hielden onze mond. Dus ging de pers maar lopen zoeken en werd iedereen, tot de materiaalman aan toe, om zijn mening gevraagd. Of we ook tot een boycot had den besloten als we maar met zijn driëen of vieren waren geweest in plaats van, zo als nu, een groot machtsblok met acht spelers hadden gevormd, doet niet ter zake, want we waren nou eenmaal met zo veel spelers. Het is erg irritant om te ho ren of te lezen dat mensen zonder kennis van zaken hun mening gaan geven. En meer wil ik er niet meer over kwijt." Blind 1988): "Het missen van de Euro pacup ll-finale in 1987 tegen Lokomo- tive Leipzig was een hele harde klap. Tot die finale had ik vijf jaar geen wed strijd gemist. Cruyff noemde me een ideale prof door toe te geven dat ik door mijn blessure niet zou kunnen spe len. Maar, eerlijk gezegd vind ik het zo vanzelfsprekend wat ik daar gedaan heb. Niet iets om jezelf voor op de borst te kloppen. Egoïsme is iets raars. Voetballers zijn egoïsten bij uitstek. Maar ik vrees dat ik in dat opzicht on derbedeeld ben. Ik zou iets egoïstischer kunnen zijn. Het is absoluut mijn twee de natuur om een bal zo snel mogelijk af te geven. Ook al zou ik er zelf iets beslissends mee kunnen doen. Ik ben een prof van het type dat je een op dracht kunt laten uitvoeren." Blind (1995): "Nou, ja, ik ben natuurlijk verdediger, dus dan is het logisch datje ballen afgeeft. Maar het klopt: ik kijk altijd naar de vrij staande man. En dat moet ook, want door mijn rol in het team moet ik snel een goede diepe pass kunnen ge ven. Ik heb het talent om goed om me heen te kijken. En wat dat egoïsme betreft: het is zonder meer waar dat een heleboel jongens die een Europacupfinale kunnen spelen, dat koste wat kost ook willen doen. Rond een Europacupfinale zit zoveel publiciteit, daar wil je als voetballer ge woon bij zijn. Alleen tot welke prijs? Mijn knie was in Athene dermate geblesseerd dat ik het maar een kwartier had kunnen volhouden. Dan is het toch logisch dat je je afmeldt? Maar, ik geef toe: veel voetbal lers waren toch het veld op gegaan. Zoals Van 't Schip bij de finale een jaar later te gen KV Mechelen? Daar weet ik niets van. Dat moet je Van 't Schip vragen. Ik weet in ieder geval van mezelf dat ik destijds een goede beslissing heb genomen." Blind (1989): "Je hoort weieens dat mensen het verschrikkelijk vinden om herkend te worden. Dat ze last hebben van hun beroemdheid. Ja, als ze geen stap buiten de deur kunnen zetten, zonder dat iedereen ze na- voortdurend lastig valt, V Ajg wijst en voc

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 7