H LEEDVERMAAK IK WIL EVEN ZEGGEN I ajaxufe W Louis van Gaal •I m Het is zondagavond 12 maart 1995. Liggend op mijn bed bekijk ik de dramatische ontknoping van GA Eagles - Ajax. „ja, dat is nu voetbal", denk ik en direct gaan mijn gedachten terug naar Wil lem II - Feyenoord, de wedstrijd die enkele weken geleden ook zo tumul tueus eindigde. Wat later op de avond schakel ik over op het programma 'Brandpunt' en wat ik daarin zie is ronduit verbijsterend: Feyenoord-'sup- porters' die vocaal en op grove wijze tijdens het bekerduel Ajax - Feye noord Louis van Gaal herinneren aan het overlijden van zijn echtgenote. <9 Voetbal is een feest. Nog tijdens de uitzending besluit ik pen en papier te pakken en begin een brief aan Louis van Gaal. In die brief vertel ik hem hoe zeer ik verdrietig en aangeslagen ben en hoe zeer ik hoop dat dit soort uitwas sen voortaan uitgebannen zullen worden. „Wat zijn mensen toch creatieve wezens", denk ik bij mezelf. Wat is het toch in de menselijke geest dat we altijd weer de nei ging hebben om naar negativiteit te zoe ken. Negativiteit, het lijkt wel of onze sa- meleving niet zonder kan. Waarom maken mensen misbruik van gevoelens en emo ties van andere mensen en waar komt in hemelsnaam het woord leedvermaak vandaan? Is dit tweeslachtige woord ken merkend voor onze samenleving? In veel gevallen kennelijk wel. Het woord leedver maak valt in dezelfde twijfelachtige catego rie als de term etnische schoonmaak welke onlangs in een NOS-journaal te ho ren was. Etnische schoonmaak, om aan te geven dat de volkerenmoorden in Bosnië 'gewoon doorgingen', alsof genocide iets met schoonmaken te maken heeft. Onwetendheid wordt vaak aangedragen als verklaring voor slecht menselijk gedrag. Maar in dit geval gaat dat zeker niet op: de kleine groep Feye- Als alle Feyenoord-supporters één gro te vriendenkring zijn, dan spijt het mij oprecht, dat ik ook zulke vrienden moet hebben. Hopelijk staat Louis van Gaal hierboven en wens ik hem nog veel geluk in de toekomst. R. Krietemeijer, lid supporters vereniging Feijenoord Gepleit moet worden voor een spijker hard optreden tegen dit soort tuig; het wordt echt de hoogste tijd dat clubs on derling duidelijke afspraken gaan maken welke moeten leiden tot bindende maatre gelen. Wellicht is het een idee om een supporters-delegatie te vormen die, na mens alle clubs, deel uit gaat maken van de coördinerende activiteiten. Samenwerking en een goede communicatie tussen alle betrokken partijen is van groot belang. Wat me rest te zeggen is dit: 'Johan Cruyff heeft ooit eens gezegd dat de clubliefde ten allen tijden moet overwinnen; weg met de haat- en wraakgevoelens; weg met alles wat het voetbal verziekt. De verant woordelijkheid van een dergelijke mentali teitsverandering ligt niet bij de clubs, maar in eerste instantie bij de mensen zelf. Tot slot wil ik Louis van Gaal veel strekte wensen met het trainen en coachen van Ajax en hoop ik van hij in de toekomst veel voorspoed zal kennen. En vergeet niet: ik spreek hier namens vele echte supporters. Supporters, u weet wel, de mensen die uit liefde voor de club en het spel elke week weer naar de stadions ko men om hun favoriete elf aan te moedigen Tekst: Jochem Engelen, supporter van Willem II. noord-'supporters' hebben Van Gaal bewust proberen te kwetsen n.a.v. iets wat algemeen be kend is. Als voetbal nog geen oorlog is, wordt het dat wel als dit soort praktij ken zich in de toe komst kunnen blij ven herhalen. Jam mer, want voetbal kan juist zo gezellig en spannend zijn. De Boer bedankt de supporters.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 63