IONISCHE SNELWEG AJAX IN CYBERSPACE AJA*|FE of ^nme Informatie over Ajax opvragen via Internet. Sinds kort is dat mogelijk dankzij de verstokte Ajax-fan Michiel Herpers. Tot in de Verenigde Staten worden de actuele pagina's geraadpleegd. "Een Amerikaan wilde zelfs lid worden van de supportersvereni ging. Ik moest alleen nog even uitleggen hoeveel vijftig gulden is in dollars." Internet). Vlot achter elkaar verschijnen daarna in beeld korte wedstrijdverslagen, statistische gegevens over alle Ajax-spelers en een historisch overzicht van alle Euro pacup-uitslagen van Ajax. Dat Michiel Herpers op zijn harde schijf allerlei wetenswaardigheden over Ajax heeft opgeslagen, is op zich niet onge woon. Bijzonder wordt het pas als je be denkt dat de informatie geraadpleegd kan worden via World Wide Web, een toepas sing op het wereldwijde computernetwerk Internet. Dit internationale netwerk ver bindt zeker 2,5 miljoen computers en het aantal gebruikers van Internet wordt ge schat op enkele tientallen miljoenen. INTERNET Sinds de student bedrijfskunde in novem ber met het aanbieden van de Ajax-pagina's is begonnen, vindt hij regelmatig berichten in zijn elektronische brievenbus. Berichten uit allerlei landen van mensen die de Ajax- pagina's geraadpleegd hebben. "Ik corre spondeer zelfs met een Amerikaanse jon gen naar aanleiding van mijn pagina. Een echte voetbalfreak en fanatieke Ajax-sup- porter uit San Francisco. Meestal reageren mensen wel positief op mijn pagina, maar soms krijg je ook hate-mail van mensen die anti-Ajax zijn, met hun gebruikelijke tek sten. Daar ga ik gewoon niet op in." In het actueel houden van de pagina's gaat heel wat tijd zitten. "Minimaal een paar i-nsi pan isr«rrm uur per week. Maar omdat ik het zo leuk vind om te doen, gaat het eigenlijk vanzelf. Ik ben de hele tijd bezig de pagina's te per fectioneren en nieuwe dingen toe te voe gen. Er bestaat ook de mogelijkheid om film- en geluidsfragmenten toe te voegen. Het zou natuurlijk fantastisch zijn om per speler de mooiste doelpunten erbij te doen, zodat mensen die kunnen 'downlo aden' (binnenhalen op hun eigen compu ter, JK). Helaas heb ik daar het geld en de apparatuur niet voor." Michiel Herpers is niet de enige die via Internet een voetbal pagina aanbiedt. In Engeland is informatie over vrijwel elke profclub beschikbaar en begeven zelfs amateurclubs zich op 'het net'. In Nederland hebben - naast Ajax - tot nu toe alleen PSV en FC Den Haag zich in Cyberspace gewaagd. Uniek is dat tola nswrrr de landskampioen ook nog een tweede pa gina heeft, die gemaakt wordt door Edo Engel aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Deze pagina bevat vooral veel beeld materiaal over Ajax. "Het ziet er erg mooi uit." Al die elektronische voetbal pagina's hebben één ding gemeen: ze worden alle maal gemaakt door echte fans. Dat geldt dus ook voor die van Michiel Herpers. "Ik ben ermee begonnen om op een creatieve manier uitdrukking te geven aan mijn pas sie voor de voetbalclub Ajax. Mijn groot ste hobby is Ajax en op de tweede plaats komt de computer. Op deze manier kan ik die twee dingen combineren." Zondagmiddag. Een parterre-woning in Amsterdam-Zuid. In de werkkamer hangt aan de muur een tekening van Stadion Amsterdam. Michiel Herpers neemt plaats achter zijn computerscherm. Een paar keer klikken met zijn muis en daar komt de eerste pagina te voorschijn. Word lid van de Ajax Supportersvereniging, staat er (in het Engels, want dat is de voertaal op Die £dlt View So Bookmarks Options Directory NOW** yUG Ajax this season: Last updated February 18 1993: League Gaines Player stats Attendance at Ajax Home games Attendance at Ajax away games Today's League Table (Only if your browser supports images) All European results from Ajax "Ajacoids in Oruuge" (Ajax Internationals for Holland) The Ajax Homepage of Fame (under construction) Die Edit View fio Bookmarks Options Directory EU Help Attendance at Ajax Home games Die Edit View fio Bookmarks Options Directory ES Jeroen Kleijne De Ajax-pagina's van Michiel Herpers vind je op Internet - via World Wide Web - onder deze naam: [http://www.xs4all.nl/~michielh/]. Om ze te raadplegen, heb je nodig een computer, een 14K4 modem en een In- ternet-aansluiting met Serial Line IP (SLIP)ook wel Personal IP genoemd. De benodigde programma's zijn gratis verkrijgbaar via In ternet Twee andere pagina's zijn zeker ook vermeldenswaardig. De al eerder genoemde tweede Ajax-pagina is te vinden op [http://www.cs.vu.nl/~edoe/ajax/.]. Een andere Ajax-fan, Joost Schraag, verzorgt een pagina met uitgebreide informatie over alle wedstrijden in de Nederlandse competitie: [http://www.Irijur.uva.nl/voetbal/aftrap.html] (Alles wat tussen de vierkante haken staat - maar niet de haken zelf -, hoort bij de naam.)

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 57