VAN HAJDUK SPLIT AJAJilFE DORPSGEK view met Radio Split, werd in de zon voor de kleedkamers nog een klein feestje ge bouwd, waarbij de beide partijen luidruch tig van hun voetbalvoorkeur kond deden middels hun favoriete yells en liederen, waarbij de Amsterdammers niet voor de veel talrijkere Kroaten onder deden. erepodium voor de drumband en de folk loristische dansgroep ingericht, die voor aanvang van de wedstrtijd een show gaven. De andere kant was het domein van de Torcida's. Veel spektakel, luidkeels nadruk kelijk aanwezige supporters, elke Torcida in een eigen gedeelte, met gekleurde vlak ken van kleine vlaggetjes of kleding, in (ja wel!) oranje, rood, wit en blauw, grote vlaggen die over het vak heen en weer be wogen, en zelfs een vak-groot Hajduk-Split shirt. Over de wedstrijd kunnen we kort zijn: Ajax was een klasse beter maar scoorde helaas niet. Hajduk lag met elf man voor de zestien meter en zelfs daar achter ingegra ven en loerde op de counter. Er werd kei hard verdedigd en de man in het zwart leek wat geïntimideerd door de thuisclub en haar supporters. Niettemin bleek 0-0 uit geen slechte beginstand voor de return. De 3-0 in Amsterdam was een makkie Zoals -de laatste tijd in elk geval bij buiten landse wedstrijden- gebruikelijk, kwam ons elftal na afloop even naar ons toe om te bedanken voor de steun (en zo hoort het ook!). Nadat we een tijdje in ons vak waren vast gehouden konden we naar de bussen, die zowaar door enkele baldadige thuissup- porter met een steen werd bekogeld (waarom nou, boefjes!). Op het vliegveld hadden we nog enig oponthoud dat door menigeen werd benut voor een praatje met Ajax-spelers en/of bestuursleden. In het vliegtuig zat de stemming er al weer snel in. Vooral omdat één van onze mede passagiers de veiligheidsdemonstratie mocht verrichten. Uiteraard werd het zwemvest dit keer wel echt opgeblazen. En ook de zwembeweging werd uitputtend gedemonstreerd. De algehele hilariteit verkortte de relatieve reisduur niet onaan zienlijk, en zo kwam slechts een ruim uur later alweer een dagje Champions League ten einde. Vervolgens trokken we gezamenlijk de stad in, waarbij we op de meest onwaar schijnlijke plaatsen moesten pauzeren om handjes te schudden en te zingen. Er werd in stamkroegjes wat genuttigd, waarbij we ook weer met passerende collega-Torci- da's op de foto moesten "and a good time was had by all". We hebben zo vermoeden we, de gehe le, overigens zeer fraaie, antieke binnenstad van Split doorkruist. Eigenlijk waren we ter lunch uitgenodigd, dus na verloop van (veel) tijd ar riveerden we bij een res taurant met voldoende ca paciteit voor ons gehele gezelschap, inclusief de be jaarde dorpsgek. Tijdens de maaltijd, voor ons een Kroatische vlees specialiteit, voor hun we gens geloofsredenen vis, werden we en passant nog even tot erelid van Torcida Split gebombardeerd, en kregen we een boek over de Torcida's uitgereikt, dat waarschijnlijk in de commotie in Split is achtergebleven. Ook nu kwamen collega- Torcida's, aangelokt door de voor de ra men gespannen vlag van de Regio Groot Amsterdam en die van de Torcida, regel matig even binnen melden dat ze beston den. Dit alles in de beste verstandhouding. Na wat te hebben nagepraat, over voetbal, de oorlogssituatie en over het voetbalsup porterschap, (de Split supporters hadden zich eerder reeds verbroederd met een supportersgroep uit Lissabon, en waren daar terecht trots op) bleek het tijd te zijn geworden om naar het stadion te gaan. In de stad was een waar pandemonium losge broken. Overal liepen luidruchtige groe pen Kroatische supporters, waaronder vele Torcida's, richting stadion. Daartussen dus een ploeg Ajax-supporters onder be geleiding van onze vrienden van Torcida Split. Die mannen hadden er overigens aardig de wind onder: af en toe waren er wat mallo ten, met name wat figuren die in een soort van Ku-Klux-Klan-pakken (witte lakens om en witte puntmutsen met mas kers op) uitgedost rondhobbelden, die zich wat uitdagend gedroegen, maar slechts enkele vermanende woorden wa- Ajax, Ajax, Ajax Ajax. ren genoeg om over te gaan tot het schudden van handen en het aanreiken van consump ties! Ook nu moes ten we weer langs de toe ristische rou te, om aan zoveel mogelijk collega Hajduk-supporters vertoond te kunnen worden, waarbij natuurlijk ook weer beurtelings ge-yell-d moest worden. Bij het stadion aangekomen, bleek hier een heel dorp van kraampjes rond gebouwd te zijn, waar we helaas wegens het gevorder de tijdstip niet meer heen konden. We werden door onze nieuwe vrienden keurig tot aan de ingang van ons vak bege leid, waar we hartelijk afscheid namen en afspraken contact te houden. We namen voor om hen in Amsterdam ook een der gelijke ontvangst te bereiden. Bij de ingang van ons vak wachtte ons een merkwaardige verrassing: alles mocht, in tegenstelling tot bijvoorbeeld in Triëst, zo'n beetje mee naar binnen, behalve foto- en videocamera's! Tja, je mocht je video camera van een kleine twee ruggen eens in het veld willen werpen Door tussenkomst van een Roever-mede- werker (hulde) kon in elk geval onze Ba rend Van Dorp-medewerker zijn video camera (en onze spullen!) mee naar bin nen krijgen. Hajduk Split is in het bezit van een prach tig stadion, dat duidelijk op het mediterra ne klimaat gebouwd is. De lange zijden zijn slechts half, sierlijk schelpvormig, over kapt, de korte zijden geheel niet. Aan een van de korte kanten was een soort van

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 41