TE GAST VERLIEZEN Bil DE SUPPORTERS EN TOCH GELIJKSPELEN aja*|FE MAFKETELS Door tussenkomst van een medewerker van de universiteit van Zagreb, die enige maanden in Amsterdam onderzoek had ge daan, hadden de supporters van Hajduk Split, Torcida's Split (torcida's zijn de zeer fa natieke supportersclubs) en Zagreb, Ajax-supporters uitge nodigd om bij hun te gast te zijn en een supporterswed strijd te voetballen. Zelfs lo gies werd de fans aangeboden, maar dat kon door het feit dat de meeste Ajax-suppor- ters met een dagvlucht kwa men, helaas niet doorgaan. Doel van dit alles was in woord, gebaar en daad duide lijk maken dat ook, en juist de fanatieke supporters van topclubs, goed en sportief met elkaar om kunnen gaan. In deel vier van Kampioen on der de kampioenen berichten wij over onder andere een Ajax-nederlaag (jawel!) en -gelijkspel. Tekst: Frans Perlot Na een redelijk rustig verlopen vliegreis werden we op het vliegveld van Split rede lijk snel doorgelaten en aldaar reeds opge wacht door de jongens van Torcida Split. Enkelen kwamen bij ons in de bus mee, evenals een freelance VPRO radiorepor ter. De rest ging met eigen vervoer in de stoet bussen mee. Onze eigen cameraman, waarover we tegenwoordig t.b.v. het RTL4 programma Barend Van Dorp beschik ken, schoot ondertussen onverstoorbaar zijn metertjes video. Na enige tijd arriveerden we bij het veld waarop we zouden gaan voetballen. Het lag vlak naast het echte Hajduk-stadion. Nog in de bus vroegen sommige van de voor deze wedstrijd geronselde spelers zich enigzins vertwijfeld af wat dit moest worden: rond het veld hadden zich al hon derden, meest jonge torcida's verzameld en die roerden zich flink. Na toch maar te zijn uitgestapt werden we omstuwd door zeer enthousiaste Kroaten, die ons aller hartelijkst verwelkomden en meteen even informeerden naar wat we zoal hadden meegebracht aan Ajax-souveniers. Geluk kig was daar rekening mee gehouden zo dat, terwijl onze coach en promoter foto kaarten en dergelijke liep uit te delen, de rest van de ploeg een veilig heenkomen kon vinden in de kleedkamer. Nou ja, vei lig: het dak boog slechts een weinig door onder het gewicht van de vele daarop geïnstalleerde supporter(tje)s Ook in een heuse scheidsrechter was voorzien, en na een min of meer officiële opkomst (voor zover mogelijk door de menigte) en het ruilen der vaantjes kon er onder een stralend lentezonnetje, afge trapt worden. Gedurende de wedstrijd kwamen er regel matig clowneske figuren het veld over rol- Na de wedstrijd werden de shirtjes ge ruild en was het Praathuis zeven shirtjes armer, het supportersteam zeven Hajduk shirtjes rijker. len, die zowel onze als de eigen spelers in niet geringe mate hinderden door het ple gen van ongeoorloofde tackles, omhelzin gen, pogingen shirts te ruilen en meer van dat soort fratsen. Andere mafketels ren den met tray-tjes bier het veld in, en ver der werd er ook nog leuk gevoetbald. Met zo'n 700 a 900 supporters langs de lijnen werd er gespeeld in een ambiance waar menig noodlijdend betaald-voetbalclubje in Holland jaloers op zou zijn (we noemen geen namen). Onder de supporters be vonden zich ook vele, met al dan niet ge oorloofd verlof zijnde soldaten uit het Kroatische leger. Velen hadden dwars door frontlinies gereisd om hun club te kunnen steunen (achter de bergketen rond de stad lag de vijand). Er werd bij de ploeg van de Torcida's druk gewisseld, bij tijd en wijle werd een geheel vers elftal ingezet, want iedereen wilde na tuurlijk meedoen. Toch bleef de schade voor ons bij rust beperkt tot een 1-0 ach terstand. Na de pauze werd echter de druk op de Amsterdamse goal te groot, mede door het verschil in conditie tussen steeds weer vers ingezette Hajduksupporters en de Ajacieden die "straight from the airport" en slechts met moeite met zijn elven, ver zet moesten bieden. Het werd zelfs 4-0 en voor een roemloze nederlaag werd ge vreesd, tot onze boys, slechts een halve minuut voor het laatste fluitsignaal, een penalty werd toegekend en door onze keeper loepzuiver werd ingeschoten. De eer was gered. Na het ruilen van de door "het Praathuis" ter beschikking gestelde shirts (was niet op gerekend), het omkleden en een inter-

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 40