AJAJIIFE SELECTIECRITERIA AJAX 2 DEMTSJENKO Tekst: Peter Wemelink Foto's: Louis van der Vuurst manen, Ronald de Boer en Davids aan de A-selectie toegevoegd. „De keuze om Musampa en Wooter aan het eerste toe te voegen was niet moeilijk, ze doen het goed in het tweede elftal. Het inzetten is een beloning voor ze. En dan nog mogen invallen wanneer het verantwoord is, is Ajax eigen. Het publiek vindt het prachtig om twee van die jonge jongens aan het werk te zien." En dat was het zeker. Het jonge duo degradeerde de gemiddelde leeftijd tot zeer jong en speelde de tegen stander volledig van de mat. De media be schreef deze opmerkelijke wissels als een poging tot sarren van de tegenstander. Van der Lem weerspreekt deze gedachte: „Op dat moment hadden we twee aanvallers nodig en aangezien we twee aanvallers en twee verdedigers op de bank hadden zit ten, was de keuze vrij simpel. Of hadden we Sonny Silooy in de spits moeten zet ten", snert de Amsterdammer, die weet te melden dat de achtienjarige Musampa naar alle waarschijnlijkheid aankomend seizoen de overstap naar de A-selectie maakt. Deze overstap naar het eeste is niet voor iedere speler weggelegd. Sterker nog, 75 van de spelers valt af en vindt zijn weg bij een andere club. Van der Lem meent dat alle spelers die in het tweede elftal spelen, betaald voetbal kunnen halen. De lijst van ex-Ajacieden die in loondienst zijn bij een eerste- of eredivisieclub is im mers vele armen lang. De selectienormen voor het eerste elftal zijn hoog, de meeste spelers kunnen daar aan niet voldoen. „Het is toch geen schan de als je het niet redt bij Ajax", reageert de Amsterdammer, die zelf op zeventienja rige leeftijd tot die 75% behoorde. „Ik heb tijdens mijn eigen Ajax-tijd zoveel geleerd dat neem je je hele leven mee. Ik heb een geweldige tijd gehad". Tijdens het mijmeren over zijn jeugdtijd bij Ajax, wordt Gerard van der Lem afgeleid door de wer kelijkheid. Een groep schoolkinderen kwam het spelershome binnen en vergaapte zich aan de voetbalrelikwieën en historische foto's. Nadat de handtekening van Van der Lem op een vodje papier werd gekrabbeld, werd de draad van het gesprek weer opge pakt. „Musampa maakt een zeer goede ont wikkeling door dit seizoen en voldoet in onze ogen aan de drie belangrijkste crite ria: techniek, tactiek en snelheid". „Het is evenwel niet de ideale speler zoals wij (de technisch staf PW) die zouden wil len hebben." Musampa zou op het gebied van snelheid een fractie te kort schieten. Stand-in voor de hoofdmacht, Nordin Wooter, mist daarentegen volgens Van de Lem een fractie van de vernufte tactiek die een ideale speler kenmerkt. Op de vraag wie naast Musampa een po tentiële kanshebber voor de A-selectie is, wil Van de Lem geen verdere uitspraken doen. Opmerkelijk is dat Van der Lem zich in het gesprek laat ontvallen over de inte resse voor Donny Huysen en Andre Ooy- er. Het duo dat dit seizoen respectievelijk aan Haarlem en Volendam is verhuurd, maakt een goede ontwikkeling door. Aan valler Donny Huysen en verdediger Andre Ooyer worden als mogelijke kandidaten genoemd om het Vlaggeschip van Ajax aankomend seizoen te versterken. Voor de spelers van het reserve team bre ken spannende tijden aan. Begin mei von nist de technische staf van Ajax over hun verdere voetballeven. In persoonlijke ge sprekken met de tecnische leiding van Ajax worden de spelers op de hoogte ge bracht of ze nog een jaar mogen blijven spelen of dat ze de club moeten verlaten. „Het blijkt altijd weer moeilijk om tegen een speler, die al zo'n lange tijd bij Ajax voetbal te moeten zeggen dat er geen plaats meer voor hem is", verzucht Van der Lem. „Maar de doorstroming van Al junioren naar het tweede elftal moet ge woon voor blijven gaan". „De voetballers die de club veriaten pro beren we zo goed mogelijk te begeleiden en aan een club in het betaalde voetbal te helpen". In het team van Gerard van de Lem is de spanning reeds voelbaar. „Spe lers merken al vlug of hun maatje veel be ter is dan zij zijn en als steeds dezelfde spelers bij de A-seletie komen, dan weet je als speler in feite genoeg", meent Van der Lem. Aan de selectieprocedure voor spelers die in het tweede elftal van Ajax mogen blijven spelen gaat een zorgvuldige beoordeling vooraf. Spelers worden beoordeeld op het aantal gespeelde wedstrijden en de inzet bij trainen. Naast de technische- en tacti sche vaardigheden kijkt de trainer ook naar het mentale niveau en de sociale om gangsvormen van de speler. Volgens Van der Lem moeten spelers mentaal zeer sterk zijn, daar een speler van Ajax zich niet mag laten beïnvloeden door externe factoren. Een goede omgang met trainers en medespelers is ook zeer belangrijk. „Een goede sfeer in het elftal tekent zich altijd af in het veld", meent Van der Lem. Heeft de technische leiding van Ajax indertijd ook gekeken naar de sociale omgangsvormen van de jonge Van de Lem? „Ik geef toe dat ik op mijn zeventiende Ajax de rug moest toekeren, omdat ik niet te handhaven was bij de club. In die tijd waren de trainingen ook al zeer scherp en werd er ook al gesjoemeld om je mentale weerbaarheid te vergroten. Ik had niet het besef dat irritatietraining onderdeel was van het trainingsprogramma. Ik zocht ach ter elke boom een vijand en ging de con frontatie met de trainers ook niet uit de weg. Door mijn talrijke aanvaringen met de technische staf van Ajax was het niet mogelijk voor mij om te blijven." De gedreven Amsterdammer heeft door zijn eigen ervaring wel begrip voor lastige spelers. Een speciale band met 'probleem gevallen' is dan gauw gelegd. Spelers, die problemen hebben met trainers, worden daarom vaak bij het tweede elftal van Van der Lem geplaatst. Een opvallende verschijning in het tweede elftal is de jonge Rus Andrej Demtsjenko. Ajax wist de tot Rus genaturaliseerde Oekrainer tot het seizoen 1998 vast te leggen. De linkervleugelspits krijgt van de technische staf een jaar de tijd om aan de Nederlandse cultuur te wennen. In het Challengetoernooi tegen hoofdklasser ADO'20 bracht hij het publiek al snel in vervoering door drie treffers te maken. „Ik ben er trots op dat ik bij Ajax mag spe len. Het was een grote eer voor mij toen bleek dat Ajax interesse in me had", ver telde Demtsjenko. „Ajax is op dit moment een wereldclub en is ook in Rusland popu lair. In het grote Rusland heb je maar drie grote clubs: Spartak Moskou, Dynamo Moskou en de club waar ik vandaan kom, CSKA Moskou. Voor zo'n groot land is dat toch meer dan triest", verzucht de jonge Rus. „Ik moet me snel gaan bewijzen bij Ajax en ik hoop dat ik binnen afzienbare tijd mijn opwachting kan maken in het eerste elftal", aldus Demtsjenko, die de Neder landse taal nog niet helemaal machtig is en daarbij wordt geholpen door z'n Russische leeftijdsgenoten. Gerard van der Lem is tevreden over de snelle ontwikkeling van zijn jonge pupil. De Amsterdammer meent dat Andrej Demtsjenko een verrijking is voor Ajax en het Nederlands voetbal.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 21