1IFE FOUTEN MALAISE V- Korbach zette me ernaast. Hij kende me niet als voetballer en kon geen risico ne men. Hij moest immers degradatievoetbal spelen en dan heb je geen tijd om spelers te leren kennen." vlak was ik sterk verbeterd. En ik moest meer de persoonlijke duels winnen. Nee, dat heeft niets met fysiek te maken. Het ligt eraan hoe je een duel aangaat. Als je een overtreding moet maken, heb je het duel in feite al verloren. Dan heb je geen balbezit, je moet van je eigen kwaliteiten uitgaan. Ik ben snel en tactisch sterk." Van Gaal stelde één voorwaarde aan Reiziger's terugkeer. Hij moest als rechts back kunnen spelen. Voor het middenveld kwam hij onder andere handelingssnelheid te kort. Die voorwaarde stelde hij ook aan Dick van Burik en Clyde Wijnhard, twee andere uitgeleende Ajacieden. Zoals be kend won Reiziger de slag. Ondanks dat hij amper back-ervaring had. Maar bij Gro ningen kwam hij vaak in een vergelijkbare situatie terecht. "Ik speelde er rechts op het middenveld in de zone. Dat betekent dat je een hele grote ruimte achter je hebt om te verdedigen en dat is bij Ajax óók meestal zo. Dat is heel moeilijk verdedi gen. Je moet tactisch sterk zijn en, bij Ajax, daarnaast ook nog kunnen opbou- Vervolgens ging Reiziger retour Ajax-2, waarmee hij dat seizoen nog kampioen werd en de districtsbeker won. Het jaar daarna was het echter weer degradatie voetbal geblazen voor Reiziger. Hij was uitgeleend aan FC Groningen, dat na een succesvolle periode aan een vrije val rich ting eerste divisie bezig was. Reiziger zelf onttrok zich aan die malaise. Hijzelf voet balde goed. "Als Ajacied is het natuurlijk raar om zoveel te verliezen. Na Volendam kwam ik wéér terecht bij een ploeg die degradatievoetbal speelt. In het begin dacht ik waar ben ik nou in terecht geko men Het was een rumoerige tijd. Er was veel negatieve publiciteit, de club was bijna failliet. Die periode was echter heel leer zaam. Voor het eerst uit het ouderlijk huis, op eigen benen staan, ik ben er vol- wassener geworden." Halverwege dat seizoen vroeg Reiziger een gesprek aan met Ajax, nog steeds zijn feitelijke werkgever. "Ik wilde weten wat ze van me vonden, wat ik nog moest ver beteren. Van Gaal vertelde me dat ik sterk vooruit was gegaan. Voetballend was ik nooit echt minder, maar op het mentale Het is wonderbaarlijk dat Reiziger, die am per op die plek heeft gespeeld, in zo'n korte tijd zo perfect kan meedraaien in de ingewikkelde Ajax-machine. Van al te veel eer wil hij in eerste instantie echter niet weten: "Ik ben hier heel goed begeleid." Maar na enig aandringen: "Bovendien ben ik heel leergierig: wil ik snel dingen aanne men. In het begin maakte ik veel fouten op de training. Maar als je dan wordt uitge legd wat je fout doet, moet je dat kunnen oppikken. En dat is me gelukt: leren van je fouten. Wat ik in het begin vaak fout deed? Ik stond vaak in de positie verkeerd, stelde me fout op." Is voetballen in de verdediging even leuk als voetballen op het middenveld? Reiziger schiet in de lach: "Voetballen is altijd leuk. Oké, op het middenveld of in de aanval kun je creatiever zijn, maar dat moet je dan wél kunnen. Bij mij is dat dus minder. Dat moet je eerlijk toegeven. Tenminste: voor het niveau van Ajax. Bij Groningen

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 9